Закордонний паспорт і ID-картка: як оформити у Решетилівці і скільки це коштуватиме
У День Конституції України ми вирішили згадати про документ, який за понад два роки війни став популярним і впізнаваним у світі.
Звісно ж йдеться про паспорт громадянина України. Синя книжечка з золотим тризубом нині посідає чільне місце у рейтингу консалтингової компанії Henley & Partners. Йдеться про список найсильніших та найвпливовіших паспортів світу. Станом на квітень 2024 року український закордонний паспорт впевнено посідає 31 місце, що свідчить про зростання сили документа. Наразі, українці можуть вільно відвідувати 148 країн, а сама Україна обігнала в рейтингу Сербію, Албанію, Грузію, Туреччину та Китай.
Оформлення закордонного паспорту на сьогодні — одна з найпопулярніших послуг у Решетилівському секторі Управління Державної міграційної служби України у Полтавській області. Проте — далеко не єдина. Про головний документ і про послуги, що їх надає служба ми й говорили із головним спеціалістом, т. в. о. завідувача сектором Оксаною Варвянською.
— Пані Оксано, які послуги на сьогодні можна отримати у Решетилівці?
О. В. У нас широкий спектр послуг. Окрім оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, ID-картки у Решетилівці можна отримати посвідку на тимчасове проживання, посвідку на постійне проживання, дозвіл на еміграцію в Україну, оформити продовження строку перебування в Україні чи виїзд на постійне місце проживання за кордон. До речі, ця послуга з початку повномасштабного вторгнення набула популярності серед чоловіків. Охочі зверталися не те щоб масово, але торік у нас був невеличкий ажіотаж. Якщо раніше за рік за оформленням виїзду за кордон зверталися двоє-троє людей, то минулого року цією послугою скористалися десь 25 охочих. Зараз щомісяця таку заяву подають 1-2 чоловіки.
— З тими, хто хоче виїхати за кордон, все зрозуміло. А як щодо людей, які прагнуть емігрувати в нашу країну, оформити українське громадянство?
О. В. Торік у Решетилівці видали два дозволи на еміграцію в Україну, цього року поки що подали на один. Кількість невелика, адже Решетилівка — маленьке містечко. Торік звернення були від громадян Росії і Єгипту. Але йдеться про людей, які давно живуть у громаді, не рік й навіть не п’ять, а тепер вирішили оформити свій вибір і отримати всі необхідні документи. До речі, ми також надаємо послугу із видачі довідки про реєстрацію особи громадянином України. Йдеться, зокрема, про випадки, коли у дитини один із батьків громадянин України, а другий — іншої країни, то дитина набуває громадянство одного з батьків. У нашому випадку — громадянство України.
— Проте найпопулярніша послуга — це оформлення закордонних паспортів, чи не так? Скільки за місяць видаєте таких документів?
О. В. Закордонні паспорти дійсно нині користуються попитом. Так, за травень було оформлено 154 закордонні паспорти, видано — 130. За день може бути більше 10 звернень.
— Нагадайте, скільки коштує закордонний паспорті як швидко його можна отримати?
О. В. Нетерміновий паспорт громадянина України для виїзду за кордон коштує 958 гривень, терміновий — 1598 грн. Відстежувати готовність паспорта можна через онлайн-сервіс Державної міграційної служби України «Перевірка стану оформлення документів» https://dmsu.gov.ua/services/docstate.html. Нетерміновий документ у Решетилівці можна отримати вже за місяць, а терміновий — за два тижні. Це пов’язано з тим, що документи доправляють у наше місто раз на тиждень. Нагадаю також, що термін дії закордонного паспорту для дітей до 16 років — 4 роки, для осіб старше 16 років — 10 років.
Для оформлення закордонного паспорта не доведеться витрачати час у чергах. Наші працівники забезпечать для вас комфортне та швидке обслуговування.
— А скільки коштуватиме оформлення ID-картки?
О. В. Українська ID-картка уперше видається безкоштовно по досягненню 14 років. Платити доведеться, якщо ви вирішили замінити на картку паспорт старого зразка 1994 року (так звану книжечку), втратили паспорт чи закінчився термін його дії; якщо необхідно змінити інформацію чи виявили помилку, якщо паспорт стає непридатним до подальшого використання. У такому випадку виготовлення нетермінового документу коштуватиме 504 гривні, за терміновість доведеться заплатити 874 гривні. Перелік документів для оформлення — індивідуальний, залежно від причини, з якої доводиться оформляти картку. Термін дії ID-картки, як і в закордонного документа: 4 роки для українців, які отримали її у 14 років, і 10 років — для решти громадян. До слова, у травні ми оформили 71 ID-картку, видали — 82 документи.
— Оксано Сергіївно, ви згадали про заміну картки. Тобто її обов’язково доведеться міняти після одруження і зміни прізвища?
О.В. Так. У разі зміни прізвища після одруження, обмін паспорта громадянина України є обов’язковою процедурою. Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, відведений термін для обміну паспорта становить один місяць з дати укладання шлюбу. Якщо не поміняти паспорт протягом місяця, такий паспорт вважається недійсним.
Щоб оформити паспорт, необхідно надати такі документи: паспорт громадянина України, що підлягає обміну; реєстраційний номер облікової картки платника податків або відмову від його прийняття; свідоцтво про шлюб; документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів); документи, що підтверджують сплату адміністративного збору.
Зауважу, що наші земляки змінюють прізвища не лише після одруження. Його можуть міняти, як і по-батькові, у разі визнання батьківства. За місяць до міграційної служби саме з цього приводу звертаються в середньому біля 10 чоловік.
— А імена не змінюють?
О. В. За рік, що працюю, жодного імені не змінювали.
— Чи можна мати відразу два діючих закордонних паспорти?
О. В. Згідно з чинним законодавством, кожен громадянин України має право мати два чинних закордонних паспорта. Якщо, наприклад, людина подає документи на новий закордонний паспорт, при цьому старий є чинним, то вона має право залишити його. Попередній (або один з попередніх) закордонний паспорт підлягає анулюванню у разі якщо закінчився термін його дії або ж у разі зміни інформації. Крім цього, бувають випадки, коли старий паспорт для виїзду за кордон потрібен з певних причин. У цьому випадку анульований паспорт може не вилучатися за заявою особи, якій належить документ.
Виняток становить зміна прізвища — у цьому випадку залишити старий закордонний паспорт, як чинний неможливо.
— Чи варто міняти стару «книжечку» на сучасну ID-картку? Які переваги дають нові технології порівняно зі старим паперовим документом?
О. В. Відразу зауважу, що законодавство України не визначає кінцевої дати чинності паспортів громадянина України зразка 1994 року. Тобто, якщо ваш паспорт-книжечка не має ніяких пошкоджень і містить актуальну інформацію — він є дійсним документом й обміняти його на ID-картку Ви можете за власним бажанням.
Щодо ID-картки, то за кількістю переваг вона не лише перевищує всі попередні зразки паспортів, що діяли на території України, а й чимало сучасних представницьких документів інших країн. Особливість паспорта в тому, що електронний документ поєднує в собі сучасний дизайн і високий рівень захисту від підроблення. І внутрішній (ID — картка), і закордонний паспорти мають електронний чіп із біометричними даними власника документа (відцифровані підпис, образ обличчя, відбитки пальців). Такі паспорти неможливо підробити, оскільки вони надійно захищені, а отже персональними даними власника ніхто у шахрайських цілях не скористається.
Індивідуальний податковий номер громадянина не лише присвоюється автоматично під час оформлення першого паспорта, а й наноситься безпосередньо на саму картку.
У громадян України є можливість отримання кваліфікованого електронного підпису (КЕП) на чіп ID-карти, що відкриває доступ до різноманітних електронних сервісів державних органів, адміністративних і банківських послуг.
До речі, ID-картку можна використовувати для виїзду до Туреччини та Грузії без наявного закордонного паспорта.
Попри складні умови воєнного стану Міграційна служба Полтавщини прагне створити зручні й доступні умови для отримання адміністративних послуг. Тож оформити ID-картку, як і закордонний паспорт чи відновити втрачені документи, отримати інші послуги можна незалежно від місця реєстрації, звернувшись до будь-якого підрозділу міграційної служби.
Ну а ми радо чекаємо мешканців і гостей громади у Решетилівці за адресою вулиця Покровська, 16.
Графік роботи Решетилівського сектору УДМС у Полтавській області:
Понеділок: вихідний
Вівторок: 8.00-17.00
Середа: 8.00-17.00
Четвер: 8.00-17.00
П’ятниця: 8.00-17.00
Субота: 8.00-15.45
Неділя: вихідний
Тел. (05 363) 2-13-58.
Настя ТОПОЛЯ, Решетилівщина.UA