Різдво — день, коли родина має збиратися разом
Різдво — одне з найтепліших сімейних свят.
Щоправда вже кілька років поспіль одні святкують його 25 грудня — за григоріанським стилем. Інші — 7 січня, як це прийнято за юліанським календарем.
Щодо основних різдвяних традицій то дуже важливо, щоб у цей день всі рідні зібрались за одним столом.
Наші пращури вірили: людина блукатиме цілий рік, якщо на Різдво залишиться сама. Також на ранок Різдва до купи зв’язували всі ложки — це теж означало, що вся родина тримається купи.
А ще в цей день не можна сваритися, тож найкраще знайти спільну мову з тим, з ким її раніше не було.
У цей день прийнято ходити до церкви на святкову молитву, а також в гості до родичів.
На Різдво закінчується піст. У стародавніх християн був звичай строго постити напередодні великих свят, щоб відчути велич свята, перед яким повинні відступити навіть самі природні потреби людини в їжі. Тому на стіл на Різдво кладуть шинку, ковбасу, яйця, холодець тощо. Словом усе чого не можна було споживати в піст.
Обов’язковою різдвяною традицією є колядування — звичай, під час якого групи колядників піснями славлять господарів. Найчастіше в таких піснях звучать побажання щастя, здоров’я та достатку. По закінченню співу, господарі виносять колядникам солодощі або гроші.
Давнім та унікальним різдвяним звичаєм є ходіння з вертепом, здебільшого поширене в Західній Україні. Неодмінний атрибут вертепу — різдвяна зірка. Її вважають символом радості, саме вона несе новину про народження Ісуса.
Юлія ГРІНЧЕНКО, Решетилівщина.UA