Як спека впливає на термін зберігання продуктів?
Тетяна Бузуверя — головний спеціаліст держнагляду за дотриманням санітарного законодавства роз’яснює, як правильно зберігати продукти під час відключення світла.
У спеку ризик захворіти на кишкові інфекції зростає. Високі температури дуже сприятливі для поширення зокрема холери, гепатиту A та сальмонельозу.
Найдієвіший спосіб уникнути гострих кишкових інфекцій — мити руки, фрукти й овочі, термічно обробляти та правильно зберігати їжу, створити запас води — питної та технічної на час відключень світла. Також, потрібно вживати продукти належної якості.
Як не заразитися гострими кишковими інфекціями розповідає Тетяна Бузуверя, головний спеціаліст Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
- Пані Тетяно, розкажіть будь ласка, як бути з продуктами, які зберігаються під час перепаду температуру.
Т.Б.: По-перше, в ідеалі слід уникати в холодильному обладнанні перепадів заданої температури заморожування та запобігати дії тривалого часу тепла. Те саме стосується і перевезення продуктів в автомобілі.
Якщо продукти почали достигати або псуватися — ці процеси незворотні. Навіть двогодинне припинення процесу охолодження може стати причиною псування. Тому такої їжі слід уникати.
- Розкажіть, будь ласка, про правильне сусідство продуктів.
Т.Б.: Для початку умовно розділіть вміст вашого холодильника на групи — молочні продукти, риба, овочі та фрукти зберігаються окремо. Різні овочі та фрукти необхідно зберігати в окремих тарах, оскільки вони прискорюють гниття одне одного.
Готові страви — теж окремо. Для цього можна використати різні контейнери, ящики, окремі полиці.
Сирі продукти не поєднуються з готовими стравами. Продукти, які споживаються без попередньої теплової обробки не повинні бути поруч з сирим м’ясом, рибою, овочами, фруктами, яйцями.
Оскільки молочна продукція має здатність швидко вбирати сторонні запахи — її слід зберігати в упаковці.
- Щодо м’яса та риби, скільки можна їх зберігати без холодильника?
Т.Б.: Це ті продукти, які швидко псуються без холодильника і термічної обробки.
М’ясо та рибу при кімнатній температурі зберігають не більше двох годин. Так само і молочні продукти без холодильника через аналогічний термін починають скисати та псуватися.
- Якою має бути оптимальна температура у холодильнику, щоб продукти менше псувалися?
Т.Б.: У холодильнику оптимальна температура повинна бути до +4, у морозильній камері -18. При низькій температурі у холодильному обладнанні не розмножуються патогенні мікроорганізми і сповільнюються фізичні процеси. Завдяки природній циркуляції важке холодне повітря опускається у нижню частину холодильної камери. Найтепліша зона холодильної камери — дверцята і верхня частина біля них (при кожному відкритті — температура різко зростає і повільно приходить у норму). Продукти не повинні розташовуватися близько один до одного, тому що погіршується циркуляція холодного повітря.
Тому я не раджу пробувати їжу на смак, аби перевірити її свіжість і безпечність — це може призвести до отруєння організму.
- З температурами все зрозуміло, але в сучасних реаліях через відключення світла не завжди вдається дотримуватися усіх цих норм. То яку ж їжу тоді споживати?
Т.Б.: Тут дійсно складно. Краще звісно готувати з-під ножа і правильно розраховувати порції. Приготували — з’їли. Купуючи харчові продукти, надавайте перевагу тим, що найменше втрачають якість без холодильника.
— Що це за продукти?
Т. Б.: Рекомендую зробити певний запас продуктів, які не потребують особливих умов зберігання. Це може бути хліб, печиво, сухарі, консерви, макаронні вироби, каші.
Намагайтесь готувати страви у невеликій кількості, щоб не зберігати їх тривалий час.
- Якщо все ж так сталося, що під час відключення електроенергії в холодильнику лишилися готові страви, то скільки часу вони можуть бути придатні до споживання?
Т.Б.: При відключеній електроенергії у закритому холодильнику продукти залишаються безпечними до 4 год., у повній морозильній камері — 48 год., у напівпорожній — 24 год. Завчасно заморозьте контейнери з водою. При відключенні електроенергії більше 4 год., помістіть даний лід поруч з продуктами харчування та контролюйте їх температуру. Після розморожування продукти необхідно обробити упродовж 24 год., повторне заморожування не допускається!
— Чи є нині випадки харчових отруєнь?
Т.Б.: Наразі, враховуючи високу температуру на вулиці та періодичні відключення електроенергії, реєструються випадки кишкових інфекцій та харчових отруєнь. Більшість кишкових хвороб мають схожі симптоми — це слабкість, підвищення температури тіла, діарею, блювання, запаморочення.
У разі появи симптомів кишкових хвороб, наголошуємо, негайно звертайтеся до лікаря та не займайтеся самолікуванням!
Юлія ГРІНЧЕНКО, Решетилівщина.UA