Які свята відзначаємо 14 липня?
Сьогодні національне свято у Франції — День взяття Бастилії, а в Україні вітають рибалок.
14 липня всі французи відзначають одне з головних державних свят — День взяття Бастилії. Ця дата є символом перемоги над старим режимом, вона ознаменувала собою єднання всієї французької нації і початок революції. Багато хто вважає цю дату Днем незалежності Франції.
14 липня 1789 року мешканці Парижу згуртувалися та пішли штурмом на королівську в’язницю Бастилію, яка для багатьох була символом тиранічного правління Бурбонів. Саме ця подія спонукала до початку Великої французької революції, цілковитої перемоги над монархічним устроєм суспільства та проголошення Французької республіки.
День взяття Бастилії вперше відзначили у 1880 року.
Зараз до цього свята вже не ставляться як до революційного, святкується щось велике для кожного француза, світле, радісне і патріотичне. А на місці Бастилії розташовується великий транспортний круг-розв’язка з Колоною Бастилії в центрі.
Щорічно другої липневої неділі Україна відзначає професійне свято — День рибалки. Подія встановлена 22 червня 1995 року.
Метою Дня рибалки є привернення уваги суспільства до робітників рибного господарства, подяка цим працівникам за їхню старанну діяльність, а також підвищення зацікавленості до професійних рибацьких спілок.
Рибальство потребує певних вмінь та знань, таке заняття не можна назвати легким. Сама професія рибалки є дуже давньою, вона виникла одночасно з полюванням та збиранням.
Яке церковне свято
14 липня за новим церковним календарем православні віряни згадують святих отців шести Вселенських соборів, а також преподобного Стефана Махрищського, прозваного Чудотворцем.
Вселенські собори — це зібрання предстоятелів і представників усіх помісних церков. Церква скликала собор, коли потрібно було розв’язати будь-яке спірне питання або проблему, виробити певний загальний підхід або бачення. Постанови, ухвалені на соборі, записували в Книгу канонів (правил) і згодом церква приймала їх як вчення.
Іноді траплялося, що під жорстким тиском імператора або впливового єпископа учасники соборів ухвалювали рішення, що суперечили євангельській істині та церковному переказу, — згодом такі собори церквою відкидалися.
Сенс особливого вшанування святих отців Вселенських соборів у тому, що тільки собори володіли даром виносити непогрішні визначення в царині християнської віри і церковного благочестя в кризові моменти церковної історії. Також церква ніколи не відступає від колишніх догматичних визначень, вироблених церковних канонів і не замінює їх новими.
Пам’ять святих отців шести Вселенських соборів відзначають у неділю, найближчу до 16 липня, тому у свята немає фіксованої дати.
Преподобний Стефан народився і виховувався в Києві. У молодому віці він прийняв чернецтво в Києво-Печерському монастирі й кілька років провів там. У пошуках усамітнення для повного мовчання Стефан разом зі своїми послідовниками вирушив на північ і заснував скит біля містечка Махрищі (Московщина) 1358 року. Але був змушений на деякий час залишити його через неприхильне ставлення до нього сусідніх землевласників. Пізніше він повернувся сюди, там і помер у глибокій старості. Його мощі виявилися нетлінними.
Святий Стефан вирізнявся особливим ставленням до людей і тварин і прагнув кожному допомогти. Відомий він своїми чудесами, за що й прозвали його — Чудотворець. Він зціляв від паралічу, епілепсії та німоти.
Цей день в історії
1021 рік — Митрополит Київський Іоанн І урочисто відкриває і прославляє мощі святих князів Бориса та Гліба і встановлює день вшанування їх пам’яті;
1099 рік — учасники Першого хрестового походу беруть штурмом Єрусалим і вирізають майже всіх мусульман і євреїв (близько 40 тисяч осіб), спалюють мечеті та синагоги;
1789 рік — повсталі парижани беруть штурмом королівську укріплену в’язницю Бастилію;
1894 рік — у Львові відбувається перший в українській історії футбольний матч (між командами Львова і Кракова);
1933 рік — виходить перший мультфільм Макса Флейшера про моряка Папая;
1945 рік — новий уряд Королівства Італія задекларував стан війни з Японською імперією;
1969 рік — розпочинається футбольна війна між Сальвадором і Гондурасом;
2000 рік — Георгій Ґонґадзе офіційно звертається до Генерального прокурора України Михайла Потебенька з листом, у якому викладає факти щодо стеження за ним працівників міліції та невідомих осіб;
2022 рік — відбувається масовий ракетний удар по Україні, зокрема по Вінниці.
Цього дня народилися
1897 рік — український поет, прозаїк, публіцист, драматург, перекладач, літературознавець, журналіст, історик, видавець Мирослав Ірчан;
1943 рік — український науковець, педагог, винахідник Іван Пуховий;
1993 рік — український письменник, блогер, мандрівник, ветеран російсько-української війни Валерій Маркус.
Народний календар
У народному календарі 14 липня — свято Стефан Чудотворець. Також день називали Дозори і з ним пов’язаний цікавий звичай: оскільки погода була мінливою, то, щоб не втратити врожай через раптовий шторм і дощ, у полі виставляли дозорного. Він за першої ж небезпеки кликав на допомогу.
У святих отців просять зміцнити віру і сили духу, щоб вижити і вистояти в життєвих негараздах. Також наші предки вірили, що одна молитва до святого Стефана Махрищського сприяє виконанню будь-якого бажання, а також зціленню від тяжких недуг.
За народними повір’ями цього дня слід обов’язково зробити якусь добру справу — тоді незабаром отримаєш подарунок від долі. Природа 14 липня має цілющу силу — можна вирушати за місто, або йти до лісу по гриби, як це робили наші предки.
Що не можна робити
Сьогодні, як і в будь-який інший день, церква виступає проти лихослів’я, лайки, заздрості, жадібності, наклепу, пліток, злоби, помсти і зневіри.
Народні прикмети забороняють викидати залишки їжі зі столу — це до бідності, а також не слід піднімати знайдені гроші — залишишся з порожнім гаманцем.
Прикмети
За прикметами дня можна дізнатися погоду найближчим часом, а також судити про те, якою буде осінь:
якщо на світанку сонце в хмарах — чекай вдень дощу;
дощ пішов цього дня — ще тиждень литиме;
глухий грім чути — до невеликого дощу, а якщо грім сильний — буде затяжна злива;
сухо і ясно 14 липня — до теплої і погожої осені, а якщо день дощовий — осінь буде холодною і короткою.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA