Які свята відзначаємо 28 липня?
Цієї неділі є нагода привітати з професійним святом працівників торгівлі та системних адміністраторів.
Традиційно наприкінці липня своє професійне свято відзначають усі, хто пов’язаний із торгівлею.
День працівників торгівлі в Україні з’явився після указу президента України 1995 року — на підтримку ініціативи працівників торгівлі, а також профспілок. Але відзначати свято почали вже з 1996 року. До цього працівники торгівлі не мали свого окремого професійного свята — вони відзначали його разом із фахівцями побутового обслуговування та житлово-комунального господарства.
Нині день працівників торгівлі в Україні щорічно відзначають в останню неділю липня. У 2024 році ця дата випадає на 28 липня.
А ще 28 липня святкують День системного адміністратора. Це неофіційне професійне свято, яке ще інколи називають Днем вдячності системному адміністратору. Подія була створена Тедом Кекатосом із США. Робота системного адміністратора полягає у піклуванні про функціонування мережі, комп’ютерів і програмного забезпечення.
28 липня також — Всесвітній день боротьби з гепатитом. Дата була започаткована Всесвітньою організацією охорони здоров’я 2011 року. Обрали 28 липня невипадково. Саме цього дня 1925 року народився лікар із США (Барух Самюель Блумберг), який зробив відкриття гепатиту В. За це він тоді отримав Нобелівську премію.
Яке церковне свято
Православна церква України 28 липня за новим стилем вшановує пам’ять апостолів від 70-ти Прохора, Тимона і Пармена, а також чудотворця Мойсея Києво-Печерського.
Книга Діянь Апостолів оповідає, як одного разу в Єрусалимі 12 апостолів Христа вибрали зі своїх учнів сімох і поставили їх дияконами. Це були Прохор, Пармен, Никанор, Стефан, Пилип, Тимон і Миколай.
Святий Прохор став вірним супутником первоверховного апостола Петра, і згодом Петро поставив його єпископом у місті Нікомідія. Потім Прохор супроводжував святого апостола Іоанна Богослова, разом із ним його було заслано на острів Патмоса. Після повернення Прохор продовжив проповідувати віру в місті Антіохії, там і загинув.
Святий Никанор також постраждав разом з архідияконом Стефаном та іншими християнами. Святого Тимона поставили єпископом міста Басторії в Аравії, де він постраждав від рук юдеїв і язичників за те, що проповідував Євангелія. Святий Пармен проповідував вчення Христа в Македонії, за однією з версій він помер від хвороби, за іншою — загинув як мученик.
Усі семеро апостолів від 70-ти постраждали за віру в Христа.
Цей день в історії
1497 рік — в таборі під Заславом великий князь литовський Олександр видає грамоту на переведення Луцька з волинського на маґдебурзьке право;
1588 рік — біля британського узбережжя з’являються кораблі Непереможної Армади — іспанського флоту, що складався зі 130 кораблів, 8 тисяч моряків і 19 тисяч солдат, що відпливли з Лісабона на завоювання Королівства Англія;
1648 рік — закінчується довгоденний кровопролитний бій кварцяного війська Речі Посполитої проти козацько-селянських сил Кривоноса під Полонним;
1656 рік — починається Варшавська битва (28-30 липня) — армія Речі Посполитої в союзі з Кримським ханством протистояла Шведсько-Бранденбурзьким військам;
1821 рік — Перу оголошує незалежність від Іспанії;
1834 рік — відкривають Київський університет;
1858 рік — відбитки пальців вперше використовують для ідентифікації;
1862 рік — починається золота лихоманка у Монтані (США);
1896 рік — у Флориді засновують місто Маямі;
1900 рік — у Коннектикуті Луїс Лассінг готує перший гамбургер;
1914 рік — початок Першої світової війни.
1914 рік — після оголошення війни Королівству Сербія у Відні створюють військовий прес-штаб;
1916 рік — заборона імпорту опіуму та кокаїну у Велику Британію;
1917 рік — Мала Рада УНР затверджує особистий склад Генерального секретаріату на чолі з Володимиром Винниченком;
1959 рік — запровадження поштових індексів та встановлення сортувальних машин у Великій Британії;
1991 рік — створюють Союз офіцерів України;
1992 рік — в Ісламській Державі Афганістан жінкам заборонили з’являтися на телебаченні;
1994 рік — ухвалюють конституцію Молдови;
2000 рік — вперше святкують день системного адміністратора;
2014 рік — українські війська звільняють від російських окупантів Авдіївку.
Цього дня народилися
1810 рік — український живописець і педагог Аполлон Мокрицький;
1880 рік — український письменник, політичний діяч, автор майже усіх декларацій і законодавчих актів УНР, перший голова Генерального секретаріату УНР Володимир Винниченко;
1925 рік — американський лікар і вчений Барух Самуель Бламберг, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицині 1976 року спільно з Карлтоном Гайдузек за відкриття вірусу гепатиту B і дослідження в області лікування власне гепатиту B;
1983 рік — офіцер ЗСУ, Герой України Сергій Пономаренко.
Народний календар
Цей день у народі вважався серединою літа. Наприкінці липня ночі стають помітно довшими і прохолоднішими, частіше дме північний вітер, а на деревах жовтіє листя. Однак сонце цього дня ще припікає.
У давні часи щоб уникнути проблем, люди цього дня утримувалися від роботи на ділянці та в домі. Згідно з прикметою, ті, хто сьогодні продовжить працювати, зіткнуться з мором домашньої худоби і відсутністю яєць у птахів. Крім того, робота в полі в липні була небезпечною через ризик сонячного удару.
Також день вважається невдалим для торгівлі та продажів. Торговці не виходили на ринок, оскільки були впевнені, що грошей сьогодні не заробити. Покупці теж не поспішали витрачати гроші через острах невдалої покупки.
Що не можна робити
Цього дня існує заборона на важку фізичну працю для жінок. Не варто займатися прибиранням, пранням, будівництвом, ремонтом, роботою на городі та збиранням урожаю. За можливості варто відпочити, щоб не було проблем зі здоров’ям.
Значно підвищується ризик сонячних опіків і теплового удару. Тому не варто довго перебувати під сонцем.
Невдалий день для нових справ, а також емоційних і незапланованих покупок — вони не принесуть вам радості.
Не варто скаржитися на життя і здоров’я — проблем стане тільки більше.
Прикмети погоди
Існують такі прикмети про погоду в цей день:
Якщо вранці пішов дощ, то до обіду він закінчиться.
На липі листя пожовкло — до ранньої осені.
Чим спекотніше в цей день, тим холодніше буде грудень.
Коники і цикади голосно скрекочуть — до негоди.
Якщо бджоли і метелики різко ховаються під дах або під дерева, то скоро піде дощ.
Південний вітер подув — до ясної і спекотної погоди.
Важливо відзначити, що в наш час клімат дуже змінився, і не всі давні прикмети для нас актуальні.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA