Які свята відзначаємо 4 серпня?
Цієї неділі професійне свято відзначають ті, хто так чи інакше пов’язує своє життя з Повітряними Силами Збройних Сил України.
Повітряні Сили Збройних Сил України — це комплексна структура, що охоплює потужні засоби протиповітряної оборони, зокрема зенітно-ракетні комплекси та радіотехнічні війська. День Повітряних Сил Збройних Сил України відзначається щороку у першу неділю серпня з 2007 року. Цього року свято припадає на 4 серпня, тож це буде чудовою нагодою привітати тих, хто присвятив себе Повітряними Силами України та боронить повітряний простір нашої держави.
4 серпня святкують День народження шампанського. Неофіційне свято всіх тих, хто любить це ігристе вино. Історія шампанського починається у Франції. В абатстві Отвільєр був отець П’єр Періньйон, який відповідав за поповнення продовольчих запасів. Було в нього і своє захоплення — виготовляти вина, тому любив експериментувати в цій сфері. Саме 4 серпня 1668 року він попросив своїх братів продегустувати його новий винахід — вино зі сріблястою легкою пінкою та бульбашками.
Яке церковне свято
Православна церква України 4 серпня за новим стилем вшановує сімох отроків Ефеських і преподобномученицю Євдокію.
Свята жила в IV столітті і народилася в родині багатих римлян. Під час гонінь, організованих щодо християн перським царем Сапора, разом з 9000 віруючими Євдокію було арештовано. Перебуваючи в полоні, вона продовжувала проповідувати віру в Христа серед перських жінок і багатьох звернула в релігію. За це її піддали жорстоким знущанням та катуванням, після чого обезголовили.
Цей день в історії
1408 рік — перша літописна згадка про місто Мена Чернігівської області;
1492 рік — розпочинається експедиція Христофора Колумба для пошуку найкоротшого морського шляху до Індії;
1578 рік — відбувається битва при Алкасер-Кібірі, в якій мароккансько-османські війська перемагає сили мароккансько-португальського союзу;
1687 рік — гетьманом Лівобережжя (лівобережної України) стає Іван Мазепа;
1693 рік — французький чернець Дом Периньйон відкриває секрет приготування шампанського;
1777 рік — відставний драгун Філіп Естлі відкриває у Лондоні перший у світі цирк;
1914 рік — створюють Бойову управу українських січових стрільців — організаційно-координаційний центр легіону УСС;
1914 рік — у Львові створюють Союз визволення України (СВУ) на чолі з Дмитром Донцовим;
1922 рік — під час похорону винахідника телефону Александера Белла в Північній Америці вимкнули на хвилину 13 мільйонів апаратів;
1926 рік — на площі Піккаділлі встановлюють перші у Лондоні світлофори;
1934 рік — на «Криворіжсталі» запускають першу доменну піч;
1962 рік — відбувається ув’язнення лідера організації Африканський національний конгрес Нельсона Мандели, в тюрмі він проводить 28 років;
1995 рік — у Хорватії починається операція «Буря» проти сербських сепаратистів, що триває до 7 серпня;
2020 рік — вибухи в порту Бейрута.
Цього дня народилися
1854 рік — українська акторка театру та кіно Марія Заньковецька;
1900 рік — королева-консорт Сполученого Королівства, мати королеви Єлизавети II, дружина короля Георга VI Єлизавета Боуз-Лайон;
1901 рік — американський джазовий музикант і співак Луї Армстронг;
1927 рік — американський інформатик Джон Маккарті, дослідник мислення, автор терміну «штучний інтелект», творець мови LISP;
1961 рік — 44-ий президент США Барак Обама.
Народний календар
Саме у цей час у лісах зріли ягоди дикої малини — одних з найулюбленіших ласощів малюків. І вони зі старшими сестрами і братами в цей день поспішали з самого ранку, прихопивши кошики, набрати побільше солодких ягідок, щоб і самим наїстися, і на варення щоб вистачило. От і прозвали люди цей день «Малинівкою».
Також цю дату вважали останнім днем для збору врожаю огірків, тому що після вони не ростуть, а ті, що виростуть, обов’язково будуть гірчити. Бадилля, яке поки не висохло, прибиралось в компостну яму. Господині займалися консервуванням огірків.
У цей день часто починалися дощі. Вони насичували вологою неприбрані з полів копиці сіна і воно починало гнити. Люди, звичайно, намагалися прибрати його до комори, але не завжди встигали. Ось так і отримав цей день ще одну назву — «Сіногнійка».
Народні прикмети
Яка погода на Явдоху — таким і листопад буде.
Кажуть, що на Євдокію криві огірки виростають, а тому, урожай краще зібрати раніше.
Жаркий день — до хорошого сінокосу, дощовий — до невдалого.
Багато роси — урожай льону буде поганим.
Якщо в цьому році багато малини, то урожай хліба буде відмінний
Чим сильніший на Явдоху дощ, тим зима морознішою буде
Якщо весь день сильний вітер дме — зима буде морозною, з буранами і затяжними хуртовинами
Вранці в лісі роси багато і мошкара над водою в купі паморочиться — попереду затяжні дощі
Кульбаба по другому разу родити починає — осінь прийде пізно і буде сухою, і теплою
На дубах внизу листя жовтіти почало, а домашня худоба неохоче на випас йде — попереду кілька днів (до тижня) сильної спеки.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA