Горіховий Спас нова дата, старі традиції
Третій Спас, або Горіховий Спас — завершальне свято періоду Спасів. Віряни називають його Днем пам’яті Нерукотворного Образа Спасителя.
У 2024 році українці святкують Горіховий Спас 16 серпня, після завершення Успенського посту (14 серпня) і свята Успіння Пресвятої Богородиці (15 серпня). До того, як ПЦУ перейшла на новий календар, святкування цього дня відбувалося 29 числа.
Третій Спас, відомий також як Полотняний або Хлібний, отримав свою назву через те, що до цієї дати починають дозрівати горіхи. Колись люди випікали хліб із пшениці нового врожаю, що дало назву Хлібний, і виходили на ярмарки, торгуючи полотнами, що пояснює назву Полотняний. У православній традиції на Горіховий Спас відзначається Перенесення Нерукотворного образу Господнього в Константинополь.
Народні прикмети:
Ці прикмети є частиною народного календаря та допомагають людям передбачати погоду та будувати плани на майбутнє.
Збір горіхів: до Горіхового Спас збирають горіхи, і якщо їх багато, зима буде м’якою.
Вода та хліб: на Горіховий Спас заведено освячувати воду та хліб, які вважаються захистом від хвороб та негараздів.
Погода: якщо на Горіховий Спас іде дощ, осінь буде мокрою, якщо сонячно — зима буде холодною.
Якщо у цей день починають відлітати журавлі, то незабаром настануть холодні дні.
Традиції Горіхового Спаса:
Горіховий, Холодний, Хлібний або Полотняний Спас в Україні традиційно вважали днем, коли можна попрощатися з літом і починати чекати на осінь. Цей період власники земельних ділянок закінчують збиранням урожаю жита і пшениці, також уже сіють озимі культури.
Церква не забороняла на Горіховий Спас працювати, тому що саме в цей час всі були зайняті збиранням фруктів, овочів, ягід, горіхів, які заготовляли на зиму.
В українських селах існувала цікава традиція обирати найстарішу жінку і посилати її збирати горіхи до лісу. Вважалося, скільки вона принесе горіхів, стільки ж повинні принести всі мешканці села (не менше).
Господині пекли пироги та хліб, використовуючи борошно зі свіжого врожаю. Це символізує вдячність за плоди землі та благословення на майбутній рік.
Разом із готовою випічкою та горіхами варто сходити до церкви, щоб освятити продукти. Це додасть їм особливої сили та благословення.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA