Які свята відзначаємо 18 серпня?
Цієї неділі у календарі свят небагато, проте саме 18 серпня є привід для дегустації келиха червоного вина із винограду сорту Піно Нуар.
18 серпня в Україні і світі святкують Міжнародний день Піно Нуар. Один з найвідоміших та найвишуканіших сортів винограду. Піно Нуар має давнє коріння в Бургундії, Франція. Назва винограду походить від французьких слів «сосна» і «чорний», що натякає на щільно згруповані виноградини темного кольору. Вирощування цього сорту почалося ще в I столітті, і з часом він став улюбленим вином знаті та католицької церкви.
Також 18 серпня Всесвітній день дослідження раку молочної залози. Цей день присвячений підвищенню обізнаності про важливість досліджень у боротьбі з раком молочної залози та підтримці наукових досліджень, які спрямовані на покращення діагностики, лікування та профілактики цього захворювання.
А ще 18 серпня — День протизаплідних таблеток. Це міжнародна кампанія, яка має на меті підвищити обізнаність про різні методи контрацепції та сприяти відповідальному прийняттю рішень щодо планування сім’ї.
Яке церковне свято
18 серпня, в православному календарі день пам’яті мучеників Флора і Лавра. Брати-близнюки, є християнськими святими, які жили в II столітті на Балканах, ймовірно, в Іллірії (сучасні території Сербії, Хорватії та Чорногорії). Їхня історія тісно пов’язана з християнською місіонерською діяльністю і є прикладом стійкості у вірі, незважаючи на переслідування.
Флор і Лавр були каменярами за професією та учнями святих мучеників Прокла і Максима, які навчили їх не тільки ремеслу, але й основам християнської віри. Після смерті своїх учителів, Флор і Лавр вирушили до Іллірії, де продовжували свою роботу, зберігаючи християнські цінності.
Вони отримали замовлення на будівництво язичницького храму, але під час роботи поширювали християнське вчення серед місцевого населення. Коли храм був завершений, брати встановили там хрест і почали молитву, перетворюючи язичницьке місце в християнське.
Через свою діяльність Флор і Лавр зазнали переслідування від місцевої влади, яка була проти поширення християнства. За наказом правителя вони були затримані, піддані жорстоким катуванням, а потім заживо поховані в колодязі чи висохлій шахті.
Цей день в історії
293 рік до н. е. — засновують найдавніший (із відомих) римський храм на честь богині Венери;
1201 рік — засновують місто Рига (Латвія);
1649 рік — Богдан Хмельницький підписує з королем Речі Посполитої Яном ІІ Казимиром Зборівський мирний договір, за яким Військо Запорізьке на території 3 воєводств (Київського, Брацлавського та Чернігівського) отримує автономію, а козацький реєстр встановлюють в розмірі 40 тисяч осіб;
1743 рік — Джек Бротон формує правила боксу;
1786 рік — засновують Рейк’явік;
1826 рік — шотландський дослідник Александр Гордон Ленг першим із європейців досягає стародавнього міста Томбукту на березі Нігера;
1868 рік — досліджуючи сонячний спектр, французький астроном П’єр Жансен виявляє новий елемент — гелій;
1920 рік — ратифіковують 19-у поправку до конституції США, яка надає право голосувати жінкам;
1962 рік — Рінго Старр вперше виступає як ударник групи «Бітлз»;
1992 рік — засновують Почесну відзнаку Президента України, першу нагороду незалежної України;
2006 рік — у Києві починається IV Всесвітній форум українців.
Цього дня народилися
1935 рік — український художник, член Спілки художників України Віктор Малинка;
1965 рік — генерал-майор Державної прикордонної служби України, Герой України Ігор Момот;
1977 рік — український біатлоніст, перший в українській історії призер чемпіонату світу з біатлону Андрій Дериземля.
Народний календар
Наші пращури вірили, якщо не встигнути посіяти до цього дня жито, то наступного року урожай буде вельми поганим. Особливу увагу приділяли цього дня коням: їх вичісували, змінювали підкови, прибирали в хліві. Жінки плели вінки з полину і вішали над вхідними дверима. Вважалося, що вони допоможуть захистити будинок від нечистої сили.
Що завтра не можна робити
Коней цього дня не можна використовувати для праці, дайте їм відпочити. Жінкам забороняється зустрічати вечір не вдома, краще залишіться в колі родини, тоді на вас буде чекати щастя.
Прикмети:
Повітря кришталево свіже — до дощу.
Якщо собака з кішкою посварилися — то і в родині будуть сварки.
Небо має глибокий синій відтінок — буде тепла погода.
Коні фиркають та перебирають ногами — чекайте на негоду.
Зоря має яскраво багряний відтінок — до дощу та вітру.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA