Календар городника на вересень-2024: коли краще збирати врожай та готувати поле до зими
У вересні традиційно продовжується період збирання врожаю.
Дозрівають яблука, груші, виноград. Ці плоди також потрібно вчасно знімати, оглядати, чи немає пошкоджень, і робити різні заготівлі. А пізні сорти груш та яблук закладати на тривале зберігання.
Також цього місяця можна висаджувати саджанці деяких чагарників, наприклад, бузку. А ще пересаджувати багаторічні квіти: півонії, лілії, іриси. Щоб підібрати для цього найбільш вдалий день, можна звернутися до посівного місячного календаря городника і садівника на вересень 2024 року.
Залежно від кліматичних умов починається період, коли можна посадити саджанці дерев та чагарників з відкритою кореневою системою. Для початку варто визначитися з місцем, де рослина буде почуватися добре. Далі потрібно підготувати посадкову яму — навіть якщо садити будете у жовтні, посадкову яму потрібно готувати заздалегідь.
Грядки, де врожай зібрали, потрібно підготувати до зимівлі або ж до підзимових посівів і посадок. Землю потрібно очистити від рослинних залишків та бур’янів, які активно та швидко ростуть. Далі перекопати глибоко землю та розрівняти її. А за потреби і обробити ділянку гербіцидами, якщо там вегетують бур’яни, особливо багаторічні. Інакше навесні вони почнуть знову швидко рости і пригнічуватимуть зростання культурних рослин.
7 вересня
Можна і сіяти або садити нові культури, або збирати врожай. Тому для вирощування в теплиці посійте редиску, цибулю на перо, зелень. Також шпинат або руколу можна вирощувати і в домашніх умовах — ці культури не потребують дуже значних зусиль, а у вас протягом осені буде свіжа, домашня зелень для салатів та інших страв.
8 вересня
Не варто зараз займатися розмноженням багаторічників поділом кореневища, а також розмножувати цибулинні. Обрізати що садові, що кімнатні рослини також не рекомендується, інакше рани після обрізки можуть довгий час гоїтися.
Можна замочити насіння, якщо плануєте вирощувати щось у домашніх умовах. Найпростіший спосіб прискорити проростання насіння — замочити його у воді. Для цього вода повинна бути кімнатної температури і без домішок хлору, а змінювати її варто кожні 4-6 годин. Крім зелені на підвіконні можна вирощувати й овочі. Сьогодні існує чимало гібридів які пристосовані до вирощування в домі. За правильної агротехніки плоди будуть смачні та ароматні.
9 вересня
Так само, як і вчора, можна замочувати насіння, якщо плануєте посіяти якісь культури. Щоб сходи гібридів кімнатних огірків або томатів були дружні, рослини формували потужну кореневу систему та стебло, можна замочити насіння у стимуляторі росту. Насіння замочують на 3-4 години у робочому розчині, а потім сіють. Залишок розчину розводять у 10 л води і поливають посіви.
Видаліть рослинні залишки на грядках, де зібрали врожай. Перекопайте їх і розрівняйте. Так ви заздалегідь підготуєте ділянку до підзимових посівів моркви, петрушки, посадки цибулі і часнику.
10 вересня
Можна сіяти швидкорослі культури, наприклад, зелень. Тому якщо погодні умови дозволяють виростити салат або пряно-зелені культури з періодом вегетації 20-30 днів, посійте їхнє насіння. Такі культури швидко дадуть сходи та формуватимуть зелень. Однак інші культури сіяти або садити небажано. Також невдалою буде ідея поливати рослини або проводити обрізку.
Можна викопати цибулини квітів, щоб закласти на зберігання. Для початку очистіть їх від землі та просушіть. Пошкоджені частини цибулини треба видалити, або ж викинути всю цибулину, якщо пошкодження дуже сильні. Здорові ж покладіть зберігатися у темне місце.
11 вересня
Вдалий період, щоб збирати врожай. Зніміть стиглі плоди яблук, груш, грона винограду. На городі збирайте врожай томатів, цибулі, моркви, капусти. Пізні сорти фруктів та овочів можна закладати у погріб на тривале зберігання, але плоди повинні бути здоровими та без пошкоджень.
З томатів, баклажанів, перцю можна робити заготівлі на зиму: консервувати цілими або робити салати.
Прочешіть газон, щоб зрозуміти, де витопталася трава під час активного сезону. Пізніше засієте ці ділянки новою газонною травою. Теплолюбні культури, які ще ростуть, можна накрити, щоб захистити від нічних заморозків. Робіть заготівлі сіна і дров.
12 вересня
Оскільки садити плодові дерева ще досить рано, можна підготувати для них посадкову яму.
Для початку визначте, які культури хочете виростити, адже відповідно до цього підберете і місце для саджанця. Незалежно від культури краще, щоб це було захищене від вітру місце без тіні від будинків чи крони дорослих дерев. Далі готуйте посадкову яму: потрібно, щоб помістилася коренева система рослини разом із внесеними до цього добривами. Викладіть шар дренажу, а потім внесіть добрива, змішавши їх із ґрунтом. Не забувайте і залишати відстань між посадковими ямами, якщо будете висаджувати кілька саджанців.
Михайло ЧУБ, Решетилівщина.UA