«Жива культура — живий світ»: ВЦВК взяв участь у етнофестивалі
Працівники Всеукраїнського центру вишивки та килимарства на чолі з керівником установи, всесвітньовідомою майстринею вишивки, заслуженою майстринею народної творчості України, членкинею Національної спілки майстрів народного мистецтва України Надією Вакуленко взяли участь у етнофестивалі «Жива культура — живий світ».
Фестиваль проходив 7-8 вересня у Національному музеї народної архітектури та побуту України під відкритим небом (с. Пирогово) і був присвячений нематеріальній культурній спадщині України. Варто зазначити, що до списку НКС України занесено понад 100 елементів, які мають видатну універсальну цінність, з них 5 — до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Фестиваль був започаткований торік у рамках відзначення 20-ї річниці прийняття Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини та 15-ї річниці її ратифікації Україною і проходив за сприяння Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, Міністерства культури та інформаційної політики України, Національного музею народної архітектури та побуту України, Центру розвитку «Демократія через культуру», Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
Вкотре цей всеукраїнський мистецький захід став справжнім святом талантів, продемонстрував колоритну, неповторну, розмаїту культурну спадщину нашого народу, яку потрібно оберігати, примножувати, передавати наступним поколінням. На фестивалі були представлені елементи НКС, які вже внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а саме: петриківський декоративний розпис, козацькі пісні Дніпропетровщини, Косівська мальована кераміка, кримськотатарський орнамент «орьнек» та культура приготування українського борщу.
ВЦВК презентував два елементи внесені до нематеріальної культурної спадщини України, а саме: решетилівську вишивку «білим по білому» та «решетилівське рослинне килимарство» (внесені у Національний перелік НКС відповідно у 2017 та 2018 рр.). Автором першого нашого проєкту є Надія Вакуленко, другого — провідний художник ВЦВК, заслужений майстер народної творчості України, член Національних спілок майстрів народного мистецтва України та художників України Олександр Бабенко.
Експозицію нашого Центру відвідало чимало людей, котрі із захопленням розглядали одяг, оздоблений вишивкою, рушники, килими. З цікавістю долучалися до майстеркласів з вишивки «білим по білому» та килимарства.
Варто зазначити, що учасники фестивалю мали приємну нагоду обмінятися досвідом, а гості — із задоволенням спілкувалися із майстрами, глибше познайомилися із звичаями, традиціями та ремеслами різних областей України, більше довідалися про особливості та значення НКС. Також із задоволенням брали участь у майстеркласах з різних видів ремесел. На фестивалі діяла виставка-продаж різноманітних виробів майстрів. Звучали й дивовижні українські пісні, не обійшлося й без запальних українських таночків.
У рамках цього мистецького заходу відбувся форум з міжнародною участю «Жива спадщина України», на якому йшлося про те, що наша національна культура є рівноправною частиною європейської та світової культури, про те, що Крим — це Україна й культура кримського народу є частиною нашої спільної культури. Звичайно, не обійшли проблем, пов’язаних з нашими культурними надбаннями у цей воєнний час. З болем у серцях учасники зібрання слухали представників окупованих рашистами наших територій, про їхні біди у галузі культури і не тільки.
За участь у фестивалі та за представлення на ньому елементів НКС Надії Вакуленко було вручено Подяку Міністерства культури та інформаційної політики і Національного музею народної архітектури та побуту України.
Людмила Дядченко, провідний редактор ВЦВК