Полтавщина лідирує за кількістю хворих на гарячку Західного Нілу
Із 14 випадків, зафіксованих в Україні за 5 місяців цьогоріч, 13 хворих — у нашій області.
У Полтавській області цього року виявили найбільше хворих на гарячку Західного Нілу. За 5 місяців 2024-го в Україні зафіксували 14 таких випадків, причому 13 — у Полтавській області.
Про це повідомляє Суспільне з посиланням на доцентку кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією Полтавського медичного університету Тетяну Котелевську.
Гарячка Західного Нілу ― це вірусна хвороба, яку переносять комарі. А відтак і перелітні птахи, тварини, яких кусають ці комахи.
«Полтавська область розташована у центрі України, саме тут проходять всі трансконтинентальні шляхи перелітних птахів. І тому ми є ендемічною зоною. Перший випадок в Полтавській області виявлений 2011-го року, це була моя пацієнтка. Чому не діагностували раніше? Тому що не було методів обстеження. Це специфічні антитіла, і просто не було спеціальних реагентів», — розповідає медикиня.
До слова, жінка, у якої першої на Полтавщині діагностували захворювання, проживала біля річки. Вона ― середнього віку, вела здоровий спосіб життя. «У неї був підйом температури до високих цифр, потім в неї з’явився головний біль, запаморочення, короткочасна втрата свідомості. Госпіталізована була, призначили симптоматичне лікування. Їй стало на третій день краще, буквально добу в неї було все добре, і потім клініка поновилася. Після тестування діагностували гарячку Західного Нілу», ― сказала Тетяна Котелевська.
Виявити хворобу можна за допомогою аналізу крові. Антитіла у людини залишаються упродовж 5 років, тому це ускладнює визначення часу, коли саме пацієнт інфікувався. Упродовж цього періоду у людини зберігається імунітет, але пізніше зараження знову стає можливим.
За словами лікарки, у 80% пацієнтів немає клінічних проявів хвороби. У частини інфікованих спостерігають підвищення температури до високих показників.
Може бутив висипання, загальна втомлюваність, слабкість, діарейний синдром. Небезпечні форми ― це ураження нервової системи, як правило, це гострі менінгоенцефаліти.
У групі ризику до тяжкого перебігу хвороби — люди старші 60 років, з хронічними захворюваннями нирок, легень і серця, з онкологією, ВІЛ-інфіковані і люди, які вживають алкоголь і наркотики. У цих категорій розвивається, як правило, тяжка форма, яка призводить до смерті.
У більшості випадків захворювання перебігає в середньотяжкій або легкій формі, смертність невисока. Пацієнтам призначають симптоматичне лікування.
Специфічної вакцини для профілактики хвороби немає. Аби уникнути гарячки Західного Нілу, слід захищатися від укусів комарів ― встановити протимоскітні сітки та користуватися репелентами. Найчастіше хворобу діагностують у липні, серпні та на початку вересня, але комарі можуть передати вірус навіть після зимівлі, бо він зберігається у них в організмі.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA