Золота осінь в саду й на городі: що слід встигнути до холодів
До вашої уваги місячний календар на декілька останніх днів вересня та початок жовтня.
На кінець вересня осінь таки потроху забирає права в літа. Дні стали коротші, ночі довші й прохолодніші. І хоч сонечко ще вдень припікає, проте ранки вже тягнуть через прохолодну росу на траві тонку павутину бабиного літа.
У жовтні через примхливу погоду не варто дотримуватися конкретних термінів у плануванні городніх робіт, проте обов’язково треба знайти в цьому місяці час для підзимніх посівів і висаджування весняних цибулинних. Посадивши цибулю і часник під зиму, ми не тільки економимо дорогоцінний час весняної посівної, а й маємо можливість отримати урожай на пару тижнів раніше.
28 вересня
Якщо сіяли сидерати, час їх покосити і залишити на грядці, щоб вони перетворилися на зелене добриво. Покосіть газонну траву, якщо вона ще відростає. Однак якщо це останнє скошування, не забувайте, що потрібно залишити близько 8 см трави.
Якщо прибрали вже весь врожай овочів, потрібно розібрати і конструкції, які встановлювали для тимчасового укриття рослин.
Обрізайте відцвілі квіти жоржин, хризантем та інших. Зібраний врожай переробіть і готуйте соління, консервацію, сушіть, заморожуйте, робіть соки на зиму.
29 вересня
Викопайте цибулини квітів, які плануєте зберігати взимку. Їх потрібно просушити та очистити від землі. Далі огляньте, чи немає уражень або ушкоджень — підозрілі ділянки краще видалити. Сховайте цибулини у темне місце на зберігання до весни.
Не можна зараз поливати рослини та проводити підживлення. Однак за потреби проведіть обробки засобами захисту рослин.
30 вересня
Вдалий період для квітникарів, а також тих, хто хоче посадити на ділянці кілька декоративних кущів або дерев. Оскільки саме зараз можна зайнятися цими агрозаходами. Висадіть рододендрони, гортензію (обирайте такі сорти, які підходять саме для осінньої посадки).
Ще можна висадити саджанці троянди, зайнятися розмноженням живцями барвінку. Також займіться поділом флоксів і висадіть рослини на сонячній ділянці. Іриси також можна розсадити — оберіть для рослин добре освітлену ділянку, захищену від протягів.
Усі рослини можна поливати та підживлювати фосфорно-калійними добривами.
1 жовтня
Продовжуйте збір врожаю, проведіть боротьбу з хворобами і шкідниками. Можна зайнятися санітарною обрізкою порослі і сухих гілок. Проріджуйте і окучуйте сходи в теплиці, видаліть непотрібні полуничні вуса.
Збирайте врожай для довгого зберігання. Варто зібрати дозрілі насіння рослин, в тому числі коренеплідних і лікарських. У дні Овна можна рихлити і перекопувати землю в городі.
Замініть субстрат в горщиках домашніх рослин. Зрізайте квіти. Вони відмінно збережуться при транспортуванні і будуть довго радувати в букетах. Збирайте лікарські рослини на сушку.
День підходить для нескладної роботи на кухні. Сушка, заготівля соків і вина. Побалуйте себе і близьких випічкою. Тісто сьогодні виходить особливо смачним і повітряним. Також рекомендується провести невелике прибирання, прибрати в шафах.
2 жовтня
В повний місяць рекомендується розпушувати землю, можна укладати мульчу, проріджувати сходи, полоти, проводити обробку від захворювань і шкідливих комах. Обрізати непотрібні вуса у суниці.
У цей день не варто що-небудь сіяти, садити або пересаджувати. Не потрібно займатися пасинкуванням, прищіпкою, пікіровкою, щепленнями, живцюванням і укоріненням рослин. Зберіть насіння на насінники, в тому числі коренеплідні та лікарські рослини. Збирайте лікарські рослини на сушку.
Сьогодні можна заготовлювати соки і вино. Також день сприятливий для випічки. Тісто сьогодні виходить особливо смачним і повітряним. Слушна нагода для збору і консервації фруктів.
3 жовтня
Збирайте врожай, обробляйте рослини від хвороб і шкідників, займіться санітарною обрізкою сухих гілок і вирізкою порослі. Рихліть землю на тих клумбах, де ще щось росте. Обрізайте непотрібні вуса у суниці.
Збирайте врожай на зберігання. Слушна нагода для прополки грядок з зимуючими багатолітниками. Можна боротися з бур’янами і перекопувати грядки. Проріджуйте і підсапуйте сходи в теплиці. Варто поміняти субстрат в горщиках кімнатних рослин. Збирайте лікарські рослини на сушку.
День відмінно підходить для роботи на кухні. Продовжуйте заготовлювати соки і вино. Побалуйте себе і близьких випічкою. Тісто сьогодні виходить особливо смачним і повітряним
4 жовтня
Можна готувати насіння до посіву в захищений грунт: замочування і пророщування. У Тельці сприятливо сіяти і садити повільно зростаючі культури: багаторічні рослини, кущі та дерева. Можна організувати підзимний полив саду.
Висаджуйте озимий часник, цибулю, закладайте коренеплоди і картоплю на зберігання, кольорову капусту — для дорощування в темному приміщенні. Слушна нагода для висадки цибулі-батун і цибулі-порей. Перекопайте грядки і внесіть органічні добрива.
Цей день відмінно підходить для посадки троянд, бульбоцибулевих і багаторічних квітів. Видаліть бур’яни з клумб. Заготовлюйте коріння лікарських рослин. Зрізайте квіти. Вони відмінно збережуться при транспортуванні і будуть довго радувати в букетах.
Заготовлюйте вирощену продукцію на зиму: консервуйте, соліть, квасьте капусту, робіть соки і вино. Особливо вдалою буде консервація коренеплодів. День не підходить для прибирання будинку, а ось провітрити приміщення і зайнятися пранням цілком можна.
5 жовтня
Можна замочувати і пророщувати насіння для майбутніх посівів в захищений грунт. Сійте і саджайте багаторічники, кущі та дерева. Організуйте помірний полив рослин і рихліть грунт тільки, коли він висохне. Заготовлюйте сіно і цілющі коріння.
У городі сьогодні з плодових рослин краще сіяти і садити ті рослини, що дають підземні плоди: морква, буряк, топінамбур. Можна посадити також цибулю, мангольд і дайкон. Можна закладати коренеплоди і картоплю на зберігання.
Садіть троянди, бульбоцибульні і багаторічні квіти. Також пора викопувати бульби і цибулини на зберігання.
Сприятливий період для продовження консервування, соління, квашення капусти, можна робити соки і вино. Особливо вдалим буде консервування коренеплодів. Гарний час для збору і зберігання фруктів.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA