Які свята відзначаємо 29 вересня?
Сьогодні своє професійне свято відзначають працівники дошкілля, а також лікарі-отоларингологи.
День вихователя і дошкільного працівника в Україні відзначають в останню неділю вересня. Дата заснована в 2011 році. Професія вихователя і всіх працівників дошкільних установ вимагає від більшості глибокої самовіддачі, величезного терпіння і нескінченної любові до своєї справи. Виховання наших дітей на початку їхнього життєвого шляху — не просте завдання, але від його успішного вирішення залежить майже все наше майбутнє. Дитячий садок для малюків не дарма вважають першою школою життя. Той фундамент, який закладається в нас з самого дитинства, служить нам опорою і основою в подальшому житті. І як би нам не здалося дивним, але працівники дитячих садків та інших дошкільних закладів, спільно з батьками та близькими наших дітей, стоять на своєрідній фронтовій передовій нашого спільного, самого найближчого майбутнього.
Також цієї неділі ще й День отоларинголога. Цих лікарів часто називають ЛОРами або «вухо-горло-ніс». І дійсно вони спеціалізуються саме на захворюваннях цих органів, патологіях шиї та голови. Отоларингологія почала формуватися в окрему науку ще в середині XVIII століття, тоді анатомію вуха, носа і горла було достеменно вивчено. Також у той період розробили особливі інструменти, які допомагали досліджувати ці органи.
29 вересня — Всесвітній день серця. Щороку через серцеві захворювання помирає близько 17 мільйонів людей в усьому світі. Прогнози також невтішні, адже вони вказують, що до 2030 року від інфаркту або інсульту буде помирати вже близько 23 мільйонів осіб. Саме тому і було створено Всесвітній день серця. Ідею подав колишній президент Всесвітньої федерації серця (WHF) Ентоні Баєс де Луна. Тому 1999 року Всесвітня федерація серця і ВООЗ разом оголосили про створення окремої події.
29 вересня в Україні вшановують День пам’яті трагедії Бабиного Яру. За офіційними даними лише за два дні (29 і 30 вересня) в Бабиному Яру загинуло близько 34 тисяч мирного населення. Більшість жертв були ромами і євреями, проте загинуло там і чимало українців. Водночас не лише жителів Києва, але й біженців, які евакуювалися і покинули рідні домівки в момент нападу нацистської Німеччини. Трагедія Бабиного Яру згадується на державному рівні як приклад ксенофобії, нацистської ідеології та расизму.
Яке церковне свято
29 вересня в церковному календарі — день пам’яті преподобного Киріака Відлюдника. Він народився у IV столітті в сім’ї заможного торговця, але вирішив покинути світське життя і присвятити себе Богу. Він став ченцем у монастирі Святого Євтимія, де вирізнявся своїми суворістю і покаянням. Він часто ходив до пустелі, де проводив у молитві і посту багато днів і ночей. Він також займався письменницькою діяльністю, написавши книжку «Розмова з Богом», в якій виклав своє розуміння християнської доктрини і моралі. Помер 557 року і був похований у печері, де часто молився.
Цей день в історії
1515 рік — підписують «вічний мир» між Францією та Швейцарією;
1669 рік — Михаїл I стає Королем Речі Посполитої;
1789 рік — Конгрес США голосує за створення американської армії;
1793 рік — в британському спортивному журналі вперше згадують про гру в теніс;
1829 рік — після реорганізації лондонської поліції у Великій Британії засновують Скотленд-Ярд, офіційне поліцейське розслідувальне управління;
1897 рік — у театрі «Олімпо», що в Буенос-Айресі, на прем’єрі вистави «Креольський суд» вперше виконують танго;
1922 рік — в Звенигородці на Черкащині під час інспірованого більшовицькими агентами «з’їзду» отаманів Холодного яру, арештовують більшість цих отаманів;
1926 рік — закрита й проголошена музеєм Києво-Печерська лавра;
1938 рік — засуджують до страти українського письменника, бандуриста Гната Хоткевича;
1941 рік — початок масових убивств у Бабиному Яру;
1954 рік — засновують Європейську організацію з ядерних досліджень.
2003 рік — росіяни почали провокаційне будівництво дамби від берегів Таманського півострова до українського острова Коса Тузла.
Цього дня народилися
1571 рік — італійський живописець Мікеланджело Мерізі да Караваджо, засновник європейського реалістичного живопису ХVIII століття;
1844 рік — український (галицький) письменник, греко-католицький священик Осип Барвінський;
1866 рік — перший президент України (УНР) Михайло Сергійович Грушевський, видатний український історик, політичний діяч, письменник, голова Української Центральної Ради;
1899 рік — Ласло Біро, журналіст і винахідник сучасної кулькової ручки (1931);
1943 рік — польський профспілковий діяч Лех Валенса, засновник і глава профспілки, а потім партії «Солідарність», президент Польщі (1990-95 рр.), Лауреат Нобелівської премії миру (1983);
1993 рік — український гімнаст, багаторазовий призер Чемпіонатів Європи, світу, Європейських ігор та Універсіад Олег Верняєв;
1995 рік — український актор театру та дубляжу фільмів, композитор, музикант, автор та виконавець пісень Руслан Драпалюк.
Народний календар
Цього дня мисливці обов’язково йшли на полювання в ліс, вважалося, що це сприятливий день для того, аби вполювати там зайця. До повернення чоловіків жінки накривали святковий стіл і збиралися на посиденьки з сусідками.
Намагайтеся якомога більше часу цього дня допомагати тим, хто потребує вашої допомоги. В давнину існувала цікава традиція: незаміжні дівчата брали у знайомих сіль, розсипали її на порозі у вигляді хреста. Вважалося, що це допоможе знайти судженого найближчим часом.
Що не можна робити
Наші предки вірили, що цього дня не можна бездумно витрачати гроші або купувати непотрібні речі. Також намагалися не влаштовувати вінчання, не робити пропозицію руки та серця. Краще відмовитися від роботи з гострими предметами (ніж, ножиці тощо). Не варто ображатися чи починати конфлікти.
Прикмети цього дня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
дивилися, який сьогодні день: в лісі є гриби — чекайте на затяжну осінь;
почути грім цього дня — до сніжної зими;
посиливився вітер — буде ясна погода;
зоряне небо в ніч проти 29 вересня — наступний рік врожайним буде.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA