Які свята відзначаємо 6 жовтня?
Сьогодні — саме той день, аби привітати з професійним святом улюблених вчителів.
У першу неділю жовтня в Україні традиційно вшановують вчителів. Цього року День вчителя святкуємо 6 жовтня. Однак зазвичай у навчальних закладах святкування відбувається у п’ятницю.
У більшості країн світу День вчителя започаткували у XIX столітті. Це свято стосувалося викладачів і педагогів, які зробили значний внесок у сферу освіти. Водночас в усіх країнах відзначали цей день у різні дати. Так, в Італії, це, наприклад, 12 травня, а в Індії — 5 вересня.
Свято Дня вчителя в Україні має давню традицію. У Радянському Союзі його запровадили ще в 1965 році, а згодом офіційно встановили у 1980 році.
Після здобуття незалежності Україна продовжила цю традицію, і з 1994 року, згідно з указом президента, День вчителя святкують щороку в першу неділю жовтня.
Також у першу неділю жовтня, відповідно до Указу Президента України від 30.09.2020 № 417/2020, в Україні щорічно відзначається День територіальної оборони України.
«Готові до спротиву!» — гасло, яке Сили територіальної оборони ЗСУ щодня реалізують на практиці.
З початком повномасштабного вторгнення сили територіальної оборони прийняли до своїх лав понад сто тисяч українців, які разом з іншими видами й родами військ ЗСУ захищали Київ, Суми і Чернігів, пильнують рубежі на півночі, тримають оборону Харкова, Миколаєва та Запоріжжя, звільняють Донеччину та Херсонщину.
Щорічно 6 жовтня в усьому світі відзначають Всесвітній день охорони місць проживання — міжнародне свято, покликане привернути увагу людства до проблеми збереження довкілля планети Земля.
Цей день був започаткований у 1979 році в рамках Конвенції про охорону дикої фауни і флори і природних місць існування в Європі (Бернської конвенції).
Людство своєю діяльністю вже давно впливає на природу, змінюючи її. Порушення довкілля відбувається внаслідок антропогенних впливів, які докорінно змінюють умови життя диких тварин, а саме вирубки лісів, осушення боліт, розорювання степів, перелогових земель, створення водосховищ тощо.
Всесвітній день охорони місць проживання заснований для того, щоб нагадати людству про те, що ми, люди, є лише частиною природи, ми живемо і розвиваємося за її законами. Це день закликає будувати своє життя так, щоб зберегти й передати майбутнім поколінням все розмаїття тваринного і рослинного світу нашої планети.
Яке церковне свято
6 жовтня церква згадує апостола Фому — одного з 12 учнів Ісуса Христа. Цей святий найбільш відомий широкому загалу як Фома Невіруючий. Адже він сумнівався у Воскресінні Христа, доки не побачив і не торкнувся його ран.
До зустрічі з Христом Фома був рибалкою і моряком. Він наймався на торговельні кораблі і цим заробляв собі на існування. Одного разу Фома почув про Христа. Люди розповідали, що той творить дива і мудрий, як Соломон. Незабаром Фомі пощастило познайомитися з Ісусом. Він одразу став палким прихильником Божого сина.
Серед усіх апостолів Фома вирізнявся аналітичним складом розуму, найкращим інтелектуальним розумінням Христа та здатністю гідно оцінити його особистість. Життя апостола Фоми було пов’язане з проповіддю Євангелія в різних країнах світу. Після Вознесіння Господнього апостол Фома отримав Парфію (сучасний Іран) і Індію як місця своєї проповіді.
Апостол Фома страждав від переслідувань язичників, які не хотіли прийняти християнську віру. Вони кидалися на нього з камінням, стріляли з луків і навіть одного разу спалили його хату. Якось язичники спробували спалити його на багатті, але вогонь не зачепив апостола.
Останнє мучеництво апостола Фоми сталося близько 72 року н.е. на горі Ст. Томаса поблизу Мадраса (сучасний Ченнаї) в Індії. Там він молився в печері, коли до нього підкрався язичницький жрець і пронизав його списом. Апостол Фома помер, прославляючи Бога і передавши своєму учневі свою євангельську книгу.
Цей день в історії
1553 рік — за наказом султана Сулеймана І Пишного страчують його сина — Шехзаде Мустафу;
1596 рік — розпочинається Берестейський церковний собор;
1648 рік — війська Богдана Хмельницького беруть в облогу Львів;
1701 рік — Києво-Могилянській колегії надають статус академії;
1829 рік — перший пробний пробіг від Манчестера до Ліверпуля здійснює паровоз «Ракета», збудований британським винахідником Дж. Стефенсоном;
1848 рік — у Відні розпочинається народне повстання, яке виливається в революцію 1848–1849 років;
1917 рік — відбувається І Всеукраїнський з’їзд товариств «Просвіта»;
1918 рік — відкривається Київський державний український університет;
1927 рік — у Нью-Йорку відбувається прем’єра першого звукового фільму;
1948 рік — в Ашгабаті стається один із найпотужніших землетрусів у світі, що призводить до великих людських жертв;
1973 рік — атакою єгипетських і сирійських військ під час єврейського свята Йом-Кіпур починається Війна Судного дня між Ізраїлем та арабськими країнами;
1975 рік — київське «Динамо» виграє Суперкубок УЄФА у клубу «Баварія» (Мюнхен) у другому матчі 2:0 (перший 1:0).
Цього дня народилися
1459 рік — німецький вчений і мореплавець Мартін Бехайм, творець найстарішого зі збережених до наших днів глобуса, відомого під назвою Земне яблуко;
1931 рік — американський астрофізик італійського походження Ріккардо Джакконі, лауреат Нобелівської премії з фізики 2002 року «за створення рентгенівської астрономії і винахід рентгенівського телескопа»;
1971 рік — український фехтувальник, олімпійський чемпіон Вадим Гутцайт;
1980 рік — українська біатлоністка Оксана Яковлєва;
1989 рік — український ді-джей, музикант, композитор і продюсер Сергій Мошляк.
Народний календар
Вважалося, що цього дня на небі можна побачити останні купчасті хмари. Селяни підбивали підсумки господарському року та молилися Фомі про наступний урожай. Святкуючи успішну трудову діяльність, накривали багатий стіл з різними наїдками.
На Фому наші предки традиційно пекли хліб, а потім залишки роздавали тим, хто їх потребував. Вважалося, що день сприятливий для знайомства батьків з потенційною нареченою, тому молоді хлопці часто запрошували до батьківського дому дівчат, які їм подобалися.
Що не можна робити цього дня
Цього дня під забороною були будь-яке невиправдане витрачання грошей. Також не варто лінуватися й лежати весь день у ліжку. Дівчатам у давнину заборонялося влаштовувати вечорниці, тому що не можна було багато розмовляти. А ще не можна було відмовляти в милостині, щоб не накликати на себе нещастя.
Народні прикмети
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
дивилися, який сьогодні день: земля вже вкрилася снігом, у другій половині листопада вже буде справжня зима;
випав сухий сніг, отже, влітку буде великий врожай;
безвітряна погода означає, що скоро похолоднішає;
туманний і похмурий ранок — до погожого дня;
вранці небо жовтого кольору — почнуться опади;
на заході бліде сонце — до похолодання;
ворони збираються в зграї — чекайте на негоду.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA