Найкращі дні для збору врожаю та підготовки до зими: місячний календар городника на жовтень-2024
Пропонуємо до Вашої уваги другу частину місячного календаря на жовтень.
Офіційно метеорологічне літо вже закінчилося. За даними синоптиків це сталося якраз цього тижня — 7 жовтня. Проте ще сподіваємося на теплі дні бабиного літа, хоча насправді прогнозувати, яким буде місяць, складно. Однак можна скласти приблизний план дій, які ще треба виконати на до приходу зими у саду й на городі.
У цьому допоможе місячний календар садівника та городника на жовтень 2024 року. Адже тут можна підгледіти, які господарські роботи та в який день краще виконувати. А коли — відпочивати або приділити увагу хатнім справам.
12 жовтня
Не дуже вдалий день для того, аби щось садити або сіяти. Такі рослини будуть слабкі, можуть часто хворіти і даватимуть низький врожай.
Краще приділити час городу, де вже прибрали врожай. Очистіть добре ділянку від бадилля та інших залишків рослин. Проведіть розпушування ґрунту, перекопування грядок, підготуйте її до підзимових посадок. Не забувайте і про бур’яни — краще не залишати їх зимувати на грядках. Обробку проводьте за температури не нижче, ніж 12 °C.
Також можна збирати врожай пізніх культур, які ще залишаються на городі. Викопайте моркву, буряк, редьку, якщо це ще не зроблено.
13 жовтня
Продовжуйте збирати врожай пізніх культур та закладати їх на зберігання. Але не забудьте при цьому перебрати плоди, щоб пошкоджені та зіпсовані не потрапили до сховища.
Можна зайнятися обрізкою дерев і чагарників. Це особливо корисно для видалення сухих, хворих або пошкоджених гілок. Обріжте ремонтантну малину — восени садівники часто видаляють всі пагони під корінь. Це допоможе позбутися шкідників, які ховаються часто під корою на зиму. Навесні на цьому місці виростуть нові пагони.
14 жовтня
Восени господарі й господині інколи вирощують скоростиглу зелень на підвіконні. Особливо коли роботи на ділянці стає менше, але руки тягнуться до землі. Можна посіяти насіння шпинату, руколи, базиліку та інших пряно-зелених трав. Вони не потребують особливого догляду, лиш забезпечте їм достатньо світла та помірний полив. Насіння сіють у поживний субстрат (це може бути універсальний з магазину) і накривають плівкою. Коли сходи з’являться, плівку можна знімати. Зелень швидко росте, а ви потім зможете додавати її до різних страв.
Полийте кімнатні квіти та рослини в саду, особливо якщо осінь суха. Однак не можна заливати рослини та перегодовувати їх.
15 жовтня
Можна посіяти насіння мікрогріну для вирощування в домашніх умовах. Це молоді паростки зелені та овочів, які лише виросли з насінини на висоту 3-7 см. Це дуже корисна зелень, яку можна додавати до різних страв, вона швидко росте і особливо корисна в холодну пору, коли вітамінів не так багато. Крім посівів зелені, щоб виростити на підвіконні, час посадки цибулі та часнику під зиму.
Продовжуйте поливати рослини, вносити добрива, проводити санітарну обрізку дерев та чагарників. Можна поступово займатися підготовкою до наступного сезону, а саме заготівлею ґрунту для розсади. Так, його можна і купити готовий в магазині, але можна приготувати ґрунтосуміш самостійно. Важливо лише правильно зберігати її до лютого, коли почнуться посіви. А за кілька тижнів до цього — знезаразити.
16 жовтня
У цей день краще нічого не сіяти. Поливати та підживлювати рослини також не рекомендується.
Можна покосити газонну траву, якщо вона ще росте. Також після скошування трави її потрібно обробити проти снігової плісняви та плямистості листя (через кілька днів після останнього скошування). Враховуйте погодні умови для проведення обробки препаратами.
Перекопайте грядки, а також пристовбурні кола дерев. Старі дерева, які хворіють і вже не плодоносять, краще викорчувати. Після них ґрунт обробіть мідним купоросом та перекопайте. На цьому місці садити нові дерева не рекомендується 2-3 роки. Зате поки що можна засіяти бобовими.
17 жовтня
Не найкращий час, щоб проводити активні роботи на ділянці. Сьогодні краще відпочити, адже сезон добігає кінця, а значить ви багато працювали і втомилися.
Можна зайнятися домашніми справами. Або ж підбити підсумки сезону. Рік був досить складний, погодні умови влітку змусили городників швидко шукати способи, як захистити свої рослини від палючого сонця. Можна присвятити час пошуку нових сортів та гібридів, які можна виростити наступного сезону. Звісно, погода непередбачувана і не обов’язково наступний рік буде таким же спекотним. Однак якщо ви вирішили вирощувати більш посухостійкі гібриди та сорти, можна поступово починати шукати потрібне насіння.
18 жовтня
Рослини, які посадили зараз, формуватимуть міцне стебло та кореневу систему, будуть довгі роки родити смачними, ароматними плодами.
Посадіть саджанці плодових або декоративних дерев та чагарників. Пам’ятайте, що посадку потрібно провести за 2-3 тижні, до стійких морозів, щоб рослина вкоренилася та адаптувалася на новому місці. Садіть саджанці так, щоб дорослі дерева в період вегетації не затіняли їх своєю кроною. Також на зиму саджанці можливо треба буде захистити укривним матеріалом.
Проведіть вологозарядний полив дерев та кущів, внесіть органічні або мінеральні добрива. Підживлення будуть особливо ефективними і допоможуть рослинам підготуватися до зимового періоду.
19 жовтня
Можна не лише садити саджанці дерев та кущів, а й сіяти під зиму ті культури, що планували. Так, насіння моркви сіють, коли становилася стабільно низька температура повітря (вдень не більше 5 °C). Якщо у вашому регіоні ще досить тепло, поки що відкладіть цей агрозахід. Щодо сорту, то сіяти можна різні сорти, однак якщо ціль — отримати більш ранній врожай, тоді і сорти обирайте відповідні. Сіяти моркву краще після картоплі, цибулі, часнику, огірків.
У жовтні можна висадити цибулини тюльпанів. Однотонні, кольорові, з простими або махровими краями — існує багато сортів тюльпанів на будь-який смак. Можна засадити клумбу тільки цими різнобарвними квітами — і навесні отримати гарну ділянку.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA