Яке свято відзначаємо 13 жовтня?
Нинішня неділя багата на професійні свята.
У другу неділю жовтня в Україні відзначають День художника. Це свято було встановлено Указом президента України в 1998 році. Ініціатором святкування стала Спілка художників України. Метою є підтримка представників мистецтва та нагадування про його роль у культурному розвитку людини. Фахівці впевнені, що без споглядання художньої творчості неможливо виховати повноцінно розвиту особистість. Тому прямим обов’язком художника є донесення свого бачення краси, правдиве відтворення історичних подій, розвиток почуття прекрасного в людях і спонукання до думок над суттю буття. Тож цього дня є нагода привітати митців, які працюють в галузі образотворчого мистецтва, зокрема живописців, скульпторів, графіків, ілюстраторів та інших.
Сьогодні також — День професійних спілок України. Ідея виникла та була затверджена в 2018 році. З того часу учасники руху за захист прав найманих працівників щорічно відзначають своє професійне свято. Згідно з історичними фактами, перша офіційна профспілка була заснована у 1869 році у США й мала назву «Лицарі праці». Але Всесвітня федерація з’явилася лише після Другої світової. На території України спілка щодо захисту прав працівників була вперше організована восени 1917 року. З нагоди її століття Федерація профспілок України висунула пропозицію щодо святкування цієї дати кожного року у другу неділю жовтня. Ініціатива була схвалена Кабінетом Міністрів та стверджена указом Президента країни.
Окрім того, щорічно у другу неділю жовтня в Україні працівники державної санітарно-епідеміологічної служби відзначають своє професійне свято. День працівників державної санітарно-епідеміологічної служби України в 2024 році відзначається 13 жовтня. День святкування було затверджено Президентом України в 2004 році. Метою впровадження святкування є відзначення важливості даної галузі в охороні здоров’я людей та захисті від тяжких інфекційних захворювань, впливу шкідливих факторів довкілля.
В Україні санітарно-епідеміологічна служба була заснована понад 90 років тому. З того часу було запроваджено новітні технології, які допомагають надійно та швидко виявляти небезпечні патогенні мікроорганізми та токсичні речовини у харчових продуктах.
У 2017 році службу як окреме відомство було ліквідовано, оскільки її функції виконували інші установи (Міністерство охорони здоров’я тощо). Але у 2020 році головний санітарний лікар України висловив припущення щодо відновлення служби у складі МОЗ.
Яке церковне свято
13 жовтня за новим церковним календарем згадують чудотворну святиню — Іверсько-Мирненську ікону Божої Матері («Мироточиву»), яка знаходиться на Вінничині.
Іверсько-Мирненська ікона Богородиці знаходиться в селі Мирне (колишня Кіровка) Вінницької області. Іверську ікону Божої Матері в місцевий храм привіз його настоятель, протоієрей Віталій Трач із Браїлівського жіночого монастиря під Вінницею. У 2007 році на свято Архістратига Михаїла 21 листопада (за старим стилем) ікона «заплакала» — замироточила. Відтоді святиня постійно мироточить, подекуди так сильно, що за добу збирається понад літр мироточивості, яку роздають вірянам.
Ікона Богоматері вважається чудотворною — зафіксовано низку чудесних зцілень біля ікони та від мироточивості, що витікає з неї. Чудотворна святиня побувала в багатьох храмах Вінниччини, а згодом і в різних куточках України — Києві, Львові, Черкасах, Умані, Ужгороді, Кропивницькому, Житомирі та інших містах. Під час перебування в Києво-Печерській лаврі іконі подарували оклад.
Цей день в історії
1307 рік — за наказом короля Філіпа IV Красивого одночасно заарештували всіх французьких тамплієрів;
1582 рік — в Італії та інших католицьких країнах юліанський календар (старий стиль) замінюють на григоріанський (новий стиль);
1675 рік — нідерландський фізик Християн Гюйгенс отримує патент на кишеньковий годинник;
1792 рік — у Вашингтоні розпочали будівництво Білого дому;
1860 рік — у США зробили першу фотографію з повітряної кулі;
1871 рік — у Києві відкривається Колегія Павла Ґалаґана;
1875 рік — відкривають Чернівецький університет;
1884 рік — Гринвіч затверджується як місце проходження нульового меридіана;
1894 рік — у Пенсильванії засновують Український народний союз;
1927 рік — за ініціативою Міжнародної організації праці засновують Міжнародну асоціацію соціального забезпечення;
1943 рік — Королівство Італія оголошує війну Третьому Рейху;
1948 рік — завершується будівництво газопроводу Дашава-Київ;
1987 рік — у Перській затоці американський флот вперше у світі використовує дельфінів у військових цілях;
1992 рік — на посаді прем’єр-міністра України затверджують Леоніда Кучму;
1996 рік — у Криму створюють Південноукраїнський економічний союз;
1998 рік — НАТО пред’являє Союзній республіці Югославія ультиматум із вимогою вивести війська з Косова.
В цей день народилися
1822 рік — польсько-український ботанік, протозоолог й бактеріолог Лев Ценковський;
1923 рік — український історик Михайло Сікорський;
1925 рік — британський політик Маргарет Тетчер, прем’єр-міністр Англії (1979-90);
1971 рік — український футболіст Михайло Старостяк.
Народний календар
У народному календарі 13 жовтня — свято Іверська, Агафонів день, Карпов день, названий так на честь великомучеників Карпа, диякона Папіла, його сестру Агафоніку і Агафодора, пам’ять яких також звершується 13 жовтня.
У молитвах до Богоматері перед чудотворною Іверсько-Мирненською іконою просять зцілення, захисту від лиха, розради в бідах, моляться за різних важких життєвих обставин.
За народною традицією сьогодні потрібно добре викупатися — вважається, що так можна прогнати всі недуги.
Сьогодні, як і в будь-який інший день, Церква не схвалює сварок, лихослів’я, пліток, наклепів і осуду, а також заздрості, жадібності, помсти і відчаю. Не слід відмовляти в допомозі тим, хто просить.
Народні прикмети дня не радять сьогодні займатися важкою роботою по дому.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
дивилися, який сьогодні день: сіра і тьмяна ранкова зоря — вдень буде тепло і ясно;
небо має темно-синій колір і здається дуже високим — до дощу;
впродовж усього дня температура повітря майже не змінилася — похмуро буде ще довго;
щільні темні хмари, але сонце зійшло — очікуйте мінливої погоди;
ввечері закукурікав півень — погода швидко зміниться.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA