Найкращі дні для збору врожаю та підготовки до зими: місячний календар городника на жовтень-2024
Пропонуємо вашій увазі четверту частину місячного календаря на останні дні жовтня.
Бабине літо й «золота осінь» потроху здають позиції класичній похмурій осені. Хоча синоптики й говорять про аномально теплий листопад, проте варто таки скористатися погожими днями, що тримаються, з комфортною погодою вдень, без сильного холоду, аби завершити всі огородньо-польові роботи.
Приблизний план дій, які ще треба виконати до приходу зими у саду й на городі, допоможе скласти місячний календар садівника та городника на жовтень 2024 року. Проте на Місяць зважаємо, але й реальний прогноз погоди беремо до уваги.
26 жовтня
Цього дня можна підготувати садовий інвентар до зберігання. Очистіть металеві частини від землі та бруду, нагостріть їх. За потреби проведіть ремонт інструментів або замініть на нові, щоб навесні не шукати швидко по магазинах лопати, сапи чи ножиці. Продезінфікуйте інструменти, протріть насухо та покладіть зберігатися в сухому місці.
На молоді саджанці, які цього року висадили, можна нагорнути землі — цього буде достатньо. Укрийте чайні, китайські сорти троянд агроволокном. Усе ще не варто поливати та підживлювати рослини як на вулиці, так і кімнатні.
27 жовтня
День не дуже підходить для вирощування різних культур, але швидкорослу зелень або мікрогрін можна посіяти. Однак уже можна поливати рослини та вносити добрива. Проведіть вологозаряний полив, який зараз потрібний рослинам на вулиці. Це треба і декоративним рослинам, і плодовим. Така земля не буде швидко промерзати, що забезпечить рослинам комфортнішу зимівлю. Однак якщо у вашому регіоні йшли рясні дощі, можливо вологозарядний полив і не потрібен.
У погожий день побіліть стовбури дерев або оновіть побілку, якщо її змило дощами.
28 жовтня
Проведіть обрізку дерев, кущів винограду, якщо досі цього не зробили. Видаліть сухі та пошкоджені гілки, ті, які заважають нормальному формуванню крони або ростуть під гострим кутом. Лише після цього можна укривати рослини на зиму.
За календарем городника та садівника на жовтень зараз можна приділити час захисту овочесховища від мишей та щурів. З настанням холодів вони приходять ближче до наших осель і можуть живитися овочами, зерном та іншими запасами у погребі. Огляньте сховище, якщо помітили ознаки перебування там гризунів, застосуйте ефективні засоби захисту. Капкан — це принада для знищення гризунів. Можна розкладати як у закритих приміщеннях, так і на присадибній ділянці, якщо миші чи щурі шкодять корінню молоденьких дерев.
29 жовтня
Можна поливати рослини та розпушувати ґрунт після цього. Не забувайте помірно поливати і кімнатні рослини, які у стані спокою, щоб ґрунт повністю не пересихав.
Якщо ще не укривали теплолюбні культури, час зробити це зараз. Троянди, виноград, хвойні декоративні культури — укривайте їх лише в тому випадку, якщо це теплолюбні сорти, адже далеко не всі виноградники та троянди потребують такого укриття.
30 жовтня
Займіться озимою цибулею. Висаджують їх у лунки на глибину 5 см. Цибулю перед цим замочувати не потрібно, вона повинна бути сухою. Перед посадкою бажано відкалібрувати сіянку. Також можна посіяти моркву та буряк на зиму. Після посадки та посіву грядки можна додатково замульчувати.
Мульчування потрібне і деревам та чагарникам. Використовуйте ялинове гілля, кору або інший природний матеріал.
31 жовтня
Якщо погода дозволяє, проведіть санітарну обрізку дерев та чагарників. Зніміть із них муміфіковані плоди та винесіть за межі ділянки, адже вони можуть бути джерелом розповсюдження інфекції.
Побіліть стовбури дерев або оновіть побілку — її могло змити опадами. Також наприкінці місяця проводять скарифікацію газону, очищаючи від бур’янів та опалого листя.
Можна заготувати живці для ранньовесняного щеплення. Робити це краще до настання морозів. Живці наріжте довжиною 30-40 см, використовуючи лише молоді та здорові гілки, які плодоносили.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA