Які свята відзначаємо 27 жовтня?
Сьогодні свій день святкують рідна, «солов’їна» мова, автомобілісти та дорожники країни.
Вже вдруге в Україні саме 27 жовтня святкують День української мови та писемності. Перенесення дати пов’язане з переходом ПЦУ у вересні минулого року на сучасний церковний календар. З ним змінилася дата, коли православні вшановують пам’ять преподобного Нестора Літописця. А саме до цієї дати прив’язане й свято однієї з наймилозвучніших мов світу.
У останню неділю жовтня День працівника автотранспорту, або, як його ще називають — День водія — святкують не тільки ті шофери, хто сидить за кермом. Це офіційне свято всіх працівників дорожньо транспортної галузі в цілому. Ще в далекому 1980-му році, а саме — 1-го жовтня радянська влада видала Указ «Про святкові і пам’ятні дні» № 3018-Х, в якому окрім іншого засновувалося і професійне свято «День автомобіліста», більш відоме в народі, як «День водія». Датою святкування цього професійного свята стала тоді остання неділя жовтня. А в незалежній Україні цей день був закріплений Указом Президента України від 13-го жовтня 1993-го року № 452/93 і відзначається щорічно також в останню неділю жовтня. У спробі примирити працівників дорожнього господарства і автомобілістів цей день став їхнім спільним святом, яке тепер носить назву «День автомобіліста і дорожника».
Не свято, але важливий момент в житті країни — перехід на зимовий час. Цьогоріч він припадає на 27 жовтня. У ніч на неділю ми востаннє перевели стрілки годинника на годину назад. Далі, згідно з рішенням парламенту, країна житиме за єдиним часом і українці більше не чіпатимуть годинникові стрілки восени та навесні.
Яке церковне свято
27 жовтня в церковному календарі — день пам’яті преподобного Нестора Літописця. Він був письменником-агіографом, ченцем Києво-Печерського монастиря в кінці XI-на початку XII століття. Народився в Києві і у віці 17 років вирішив стати ченцем. Постриг прийняв у Печерській обителі. Благочестивого життя його навчали святий Антоній та Феодосій. Пізніше він став дияконом, а помер 1114 року. Саме Нестор Літописець став автором відомої «Повісті минулих літ», яку він написав на основі різних стародавніх джерел, розповідей старожилів та оповідань народу.
Цей день в історії
1654 рік — 50-тисячне військо Речі Посполитої на чолі з коронним гетьманом Станіславом Потоцьким вирушає на Поділля і Брацлавщину;
1662 рік — англійський король Карл II продає Дюнкерк Королівству Франція;
1882 рік — відкривається перший професійний національний реалістичний театр на українських землях під орудою М. Л. Кропивницького;
1904 рік — відкривають Нью-Йоркський метрополітен;
1938 рік — на І з’їзді художників УРСР створюють Спілку радянських художників України;
1951 рік — уперше для лікування раку застосовують радіацію;
1982 рік — Китайська Народна Республіка оголошує, що її чисельність населення перевищила 1 мільярд жителів;
2007 рік — відбувається прем’єра в Україні серії «The Devil's Hands Are Idle Playthings» мультсеріалу «Футурама».
Цього дня народилися
1728 рік — англійський мореплавець, керівник трьох навколосвітніх експедицій, першовідкривач Нової Зеландії і Гавайських островів Джеймс Кук;
1811 рік — американський винахідник швейної машинки Айзек Зінгер;
1858 рік — 26-ий президент США Теодор Рузвельт;
1908 рік — американська художниця, працювала в стилі абстрактного експресіонізму, дочка українських емігрантів Ганни та Йосипа Краснерів із села Шпиків Вінницької області Краснер Лі;
1919 рік — український історик, правознавець Іван Лисяк-Рудницький;
1970 рік — українська яхтсменка, триразова призерка Олімпійських ігор Руслана Таран.
Народний календар
За старих часів на Нестора жінки присвячували весь день ткацтву пелени. Це була виснажлива і довга робота. Вважалося, що виткана вручну пелена має цілющу силу і її можна постелити в ліжко хворої людини. Щоб цілюща сила не пропала, в процесі ткання потрібно зберігати повне мовчання.
Цей день вважається вдалою датою для лікування і будь-яких медичних операцій. Наші предки виконували в цей день особливий ритуал, якщо хтось вдома захворів. Для цього давали собі обіцянку, і виконували її протягом дня. Але якщо обіцянку не виконати, то можна накликати на себе біду.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
дивилися, який сьогодні день: протягом декількох днів дує сильний вітер в один бік — чекайте на опади;
вранці сильний туман — буде відлига;
на деревах іній — скоро прийде мороз;
на сиру землю випав сніг — весна прийде рано і буде багато пролісків;
гусак вийшов на воду і довго плаває — похолодає ще нескоро.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA