Місяць спокою і відпочинку: календар городника на листопад-2024
Пропонуємо вашій увазі другу частину місячного календаря на листопад.
Листопад вважається одним із найбільш спокійних місяців для садівників та городників.
Врожай уже зібраний та перероблений або схований до погреба. Однак навіть зараз ще залишаються певні роботи, які потрібно встигнути виконати до зими.
У листопаді ще сіють під зиму моркву чи петрушку, садять цибулю. А ще під зиму часто практикують посів багаторічних квітів. Це дасть змогу зекономити час навесні, коли потрібно сіяти інші культури на ділянці.
Наприкінці осені в саду проводять вологозарядний полив, якщо дощі були не дуже рясні. Такий полив забезпечить рослинам більш комфортні умови зимівлі. Також потрібно регулярно прибирати опале листя, адже воно може бути джерелом розповсюдження інфекцій.
В домашніх умовах можна вирощувати деяку зелень, щоб мати свіжі вітаміни під рукою навіть взимку. Коли краще сіяти насіння такої зелені, підкаже посівний місячний календар садівника і городника на листопад 2024 року. А ще ви тут знайдете підказки, коли провести обробку дерев та чагарників від зимуючих стадій шкідників та хвороб, коли краще проводити санітарну обрізку, а коли — краще відпочивати та не зачіпати рослини.
9 листопада
Займіться заготівлею ґрунту для розсади на майбутній сезон. Кожна культура має свої особливості вирощування. Та основними компонентами субстрату для розсади є садова земля, торф і пісок. Землю найкраще брати в тому місці, куди будете висаджувати розсаду. Ґрунт потрібно знезаразити та зберігати в сухому прохолодному місці до моменту посіву насіння.
Також цього дня можна проаналізувати сезон, що минає. Він був складний на погодні умови, тому варто подумати, яких помилок можна уникнути наступного року з тих, що виникали в цьому. Можливо варто виростити нові для себе культури, які раніше не садили на своїй ділянці. Або ж обрати інакші сорти та гібриди. Кінець осені — чудовий період для неспішного планування наступного сезону.
10 листопада
Якщо планували сіяти певні культури для вирощування в домашніх умовах, можна зробити це зараз або хоча б замочити насіннєвий матеріал. Деякі городники успішно вирощують на підвіконні та балконі не лише зелень або цибулю на перо, а й деякі овочі. Для цього потрібно обирати спеціальні гібриди, призначені для вирощування у горщиках. Культури потребують достатньої кількості світла, поживного субстрату та поливів — і будете мати свіжі овочі прямо з балконної грядки.
За потреби підживіть кімнатні рослини, розпуште землю біля них. Заготуйте живці для щеплень і зберігайте їх у прохолодному місці (у снігу або у вологому піску). Не забудьте їх підписати, вказавши, що це за культура та сорт.
11 листопада
Якщо погода сприятлива, ще можна посадити цибулинні квіти. Оберіть для них тихе місце з гарним освітленням і проведіть посадку. Крокуси, нарциси, мускарі та інші цибулинні порадують дуже раннім цвітінням навесні.
Проведіть санітарну обрізку винограду, дерев та чагарників. Видаліть сухі та пошкоджені гілки, ті, що не плодоносили цього року. Обрізати можна також декоративні чагарники (троянди та інші квіти).
Поливати рослини можна, але помірно. Це ж стосується і внесення добрив — не перегодуйте рослини. Закладайте органічні відходи на компост. Внесіть добрива у ґрунт на городі, щоб підготувати ділянку до зимівлі.
Якщо ви у декілька етапів висіваєте зелень для вирощування на балконі, зараз можна це зробити.
12 листопада
Не можна садити чи сіяти культурні рослини, оскільки вони можуть часто хворіти та не дадуть гарного врожаю. Поливати та вносити добрива також не рекомендується. Але зараз можна провести обробки від хвороб та шкідників.
Перекопайте або зоріть землю на городі, щоб підготувати до зимівлі.
13 листопада
Усе ще не варто проводити більшість робіт на ділянці. Тому можна просто відпочити або зайнятися хатніми справами: генеральним прибиранням, приготуванням випічки.
А якщо не сидиться без діла, можна оглянути садок. Вітер чи опади могли пошкодити захист від гризунів, тому поновіть його. Також можна розкласти принади від хатніх мишей та щурів на відкритій ділянці та у сховищах. Якщо ж приманки розкладали раніше, огляньте, можливо, їх потрібно поновити.
Встановіть в саду годівнички, щоб підгодувати птахів зерном, насінням чи салом.
14 листопада
Можна проводити фактично всі агрозаходи, які тільки можливі в кінці осені. Так, на півдні ще може бути досить тепло для того, щоб посадити саджанці дерев і підготовлені зарання ямки. Або ж посіяти насіння моркви. Робити це рекомендується за температури близько +5 °C більшу частину дня. Після посіву грядки можна замульчувати торфом чи хвоєю. Оберіть для моркви добре освітлене місце і посійте насіння у борозни, підготовлені заздалегідь. Попередньо замочувати насіння не потрібно.
Полийте кімнатні рослини та підживіть їх за потреби. Встановіть біля рослин зволожувачі повітря або хоча б ємності з водою. Взимку кімнатні рослини часто страждають від низької вологості повітря.
15 листопада
В цей період добре підгодувати рослини, особливо калійними добривами. Вони сприяють кращій зимівлі рослин, а з приходом тепла вони вчасно почнуть активну вегетацію. Але можна вносити і органічні добрива, якщо цього потребують рослини.
Проведіть обрізку винограду, якщо ще не встигли цього зробити. Виноград — культура, яку краще не жаліти, а обрізати для кращого росту наступного сезону. Якщо це молода лоза, її рекомендується укрити на зиму. Але якщо виноград росте у вас давно і він добре пристосований до кліматичних умов вашого регіону, тоді така лоза добре зимує і без укриття.
Якщо навесні бажаєте посіяти газон там, де цього ще не росла газонна трава, зараз можна підготувати для цього ділянку.
16 листопада
Не найкращий період для активних робіт на ділянці. Рослини стають дуже чутливі, тому їх не рекомендується зачіпати. Сіяти або садити нові культури також не варто. Тому сьогодні можна просто відпочити.
А якщо ви любите планування заздалегідь, тому можна потроху готуватися до нового сезону. Для цього складіть схематичний план вашої ділянки. Позначте там місця, де внести добрива з осені, а де потрібне буде весняне підживлення. Також позначте ділянки з підзимовими посівами. А далі можна планувати майбутні посіви з урахуванням сівозміни та сусідства культур. Не всім подобається так зарання готуватися до наступного сезону, але саме зараз є для цього достатньо часу, щоб не поспішати.
Михайло ЧУБ, Решетилівщина.UA