Місяць спокою і відпочинку: календар городника на листопад-2024
Пропонуємо вашій увазі третю частину місячного календаря на листопад.
Синоптики прогнозують, що наприкінці наступного тижня в Україні погіршаться погодні умови — засніжить. Однак навіть зараз ще залишаються певні роботи, які потрібно встигнути виконати до приходу морозів і справжньої календарної зими.
У листопаді ще сіють під зиму моркву чи петрушку, садять цибулю. А ще під зиму часто практикують посів багаторічних квітів. Це дасть змогу зекономити час навесні, коли потрібно сіяти інші культури на ділянці.
Наприкінці осені в саду проводять вологозарядний полив, тим більше, що нинішньої осені дощі на Полтавщині були не дуже рясні. Такий полив забезпечить рослинам більш комфортні умови зимівлі. Також потрібно регулярно прибирати опале листя, адже воно може бути джерелом розповсюдження інфекцій.
В домашніх умовах можна вирощувати деяку зелень, щоб мати свіжі вітаміни під рукою навіть взимку. Коли краще сіяти насіння такої зелені, підкаже посівний місячний календар садівника і городника на листопад 2024 року. А ще ви тут знайдете підказки, коли провести обробку дерев та чагарників від зимуючих стадій шкідників та хвороб, коли краще проводити санітарну обрізку, а коли — краще відпочивати та не зачіпати рослини.
16 листопада
Не найкращий період для активних робіт на ділянці. Рослини стають дуже чутливі, тому їх не рекомендується зачіпати. Сіяти або садити нові культури також не варто. Тому сьогодні можна просто відпочити.
А якщо ви любите планування заздалегідь, тому можна потроху готуватися до нового сезону. Для цього складіть схематичний план вашої ділянки. Позначте там місця, де внести добрива з осені, а де потрібне буде весняне підживлення. Також позначте ділянки з підзимовими посівами. А далі можна планувати майбутні посіви з урахуванням сівозміни та сусідства культур. Не всім подобається так зарання готуватися до наступного сезону, але саме зараз є для цього достатньо часу, щоб не поспішати.
17 листопада
Небажано поливати рослини, тому якщо хочете внести добрива або перекопати землю, робіть це по сухому. Перевірте врожай, що лежить у сховищах. Робити це варто регулярно, щоб вчасно помітити гнилі та зіпсовані плоди. Їх потрібно якнайшвидше знищити, щоб вони не зіпсували здорові екземпляри.
А якщо маєте частину врожаю, яка не зможе долежати до весни, тоді з нього краще зробити заготівлі. Приготуйте соки, джеми, цукати тощо.
Можна зайнятися заготівлею ґрунту для розсади на майбутній сезон. Робіть це, якщо ґрунт ще не замерз. Зберігати його потрібно в сухому та прохолодному місці у мішках.
18 листопада
Крім того, що зараз не рекомендується поливати рослини, не варто сіяти або садити більшість із них. Однак якщо потрібно пересадити кімнатні ампельні або в’юнкі рослини, цей агрозахід можна проводити.
Огляньте свої вазони, чи не пошкодити їх шкідники. Так, борошнистий червець пошкоджує більшість квітково-декоративних рослин. Це орхідея, бегонія, цитрусові та багато інших. Шкідник пошкоджує листя, тонкі гілочки, черешки, бутони та квітконіжки. У результаті рослини втрачають декоративний вигляд, а якщо шкідник масово заселився на рослинах — гинуть.
19 листопада
Оскільки зараз не так багато варіантів, що можна посіяти, оберіть насіння зелені, яка може рости на підвіконні. Це може бути рукола, базилік, салат, зелена цибуля. Після посіву у ємності зі поживним субстратом їх накривають плівкою і ставлять у теплому місці. Посіви треба регулярно провітрювати. А коли сходи з’являються, укриття зніміть та забезпечте рослинам достатньо світла та помірний полив. Ці культури швидко ростуть, і вже через кілька тижнів можна смакувати свіжою домашньою зеленню.
20 листопада
Залежно від погодних умов у вашому регіоні ще можна посіяти насіння моркви та петрушки під зиму. Для цього вдень температура повітря повинна бути близько +5 °C, щоб насіння не встигло зійти до зими. Додатково посіви можна замульчувати торфом або ялиновим гіллям.
Підзимові посіви квітів на клумбі також можна утеплити такими матеріалами. Як і пристовбурні кола дерев та чагарників. Укрийте на зиму молоду лозу винограду, якщо вже обрізали її та провели обробку від шкідників та хвороб. Часто садівники укривають виноград просто землею. Однак можна використати й агроволокно. Ним же укривають сорти троянд, які погано переносять наші зими, наприклад, чайно-гібридні.
21 листопада
Краще нічого не сіяти та не садити. Також відкладіть поливи та підживлення рослин. Сьогодні можна спокійно відпочивати, адже це найбільш спокійний місяць у році. Майже всю роботу виконано, особливо якщо у вашому регіоні вже настала повноцінна зима з морозами та снігом.
Але якщо погода дозволяє, вийдіть в садок, щоб оглянути саджанці. Рослини, що висадили цього року, потребують ретельного догляду, аби тоненькі гілки не зламалися під вагою снігу. Тому якщо були напередодні опади, струсіть сніг з гілок. Ним можна утеплити пристовбурні кола, клумбу, підзимові посіви. Також у снігу можна зберігати живці для майбутніх щеплень.
22 листопада
Огляньте, чи не пошкодили гризуни кору дерев та чагарників. Якщо встановлювали захисну сітку від зайців, вони могли її пошкодити. Тоді захист потрібно відновити. Крім зайців взимку рослинам в саду можуть загрожувати і миші та щурі. Вони пошкоджують кореневу систему рослин, а тому потрібно подбати про наші рослини.
23 листопада
Можна сіяти або садити квіти, пересаджувати кімнатні рослини тощо. Пересадіть у більші горщики улюблені вазони, якщо вони дуже розрослися. Замініть субстрат у горщиках. Якщо на вашому балконі досить холодно, заберіть рослини до приміщення. Встановіть зволожувач або ємності з водою біля рослин, якщо у кімнатні низька вологість повітря. А ті рослини у домі, що потребують підживлення, підгодуйте добривами.
Можете оглянути овочі та фрукти у сховищах, чи немає серед них пошкоджених або гнилих. Такі слід одразу викидати.
Дерева та чагарники, які вже не плодоносять або дуже старі, варто зрізати та викорчувати пеньок.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA