Які свята відзначаємо 17 листопада?
Цієї неділі в Україні вшановують тих, завдяки кому маємо на столі хліб і до хліба.
У третю неділю листопада в Україні традиційно святкуємо День працівників сільського господарства або День аграрія.
У 1993 році держава запровадила свято на честь працівників сільського господарства, щоб визнати тяжку працю та показати шанобливе ставлення до аграріїв та фермерів. Це свято — визнання державою звитяжної хліборобської праці на благо України, це хвала мозолястим рукам селян, які знають справжню ціну хлібу.
Це — професійне свято всіх працівників сільського господарства, підприємств з переробки та зберігання сільськогосподарської сировини, харчопрому, заготівельних та обслуговуючих фабрик та організацій агропрому України.
Щорічно 17 листопада відзначається Міжнародний день студентів. Його заснували 1941 року на міжнародній зустрічі студентів країн, що боролися проти фашизму, яка проходила в Лондоні (Велика Британія), але відзначати почали з 1946 року. Дата встановлена в пам’ять про чеських студентів-патріотів.
Звісно, це свято асоціюється з молодістю, романтикою та веселощами, а ось історія його, що почалася в Чехословаччині під час Другої світової війни, пов’язана з трагічними подіями.
28 жовтня 1939 року в окупованій фашистами Чехословаччині, празькі студенти та їхні викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення Чехословацької держави (28 жовтня 1918 року). Підрозділи окупантів розігнали демонстрацію, при цьому було застрелено студента медичного факультету Яна Оплетала.
Похорон Оплетала 15 листопада 1939 року знову перетворився на акцію протесту. Десятки демонстрантів були заарештовані. 17 листопада гестапівці та есесівці рано вранці оточили студентські гуртожитки. Понад 1200 студентів було заарештовано й ув’язнено в концтаборі в Заксенгаузен. Дев’ятьох студентів та активістів студентського руху стратили без суду в катівнях в’язниці в празькому районі Рузине. За наказом Гітлера всі чеські вищі навчальні заклади були закриті до кінця війни.
На честь цих подій і був встановлений Міжнародний день студентів, а в повоєнні роки його святкування підтверджено на Всесвітньому конгресі студентів, що відбувся в Празі 1946 року, і відтоді його відзначають щорічно.
Яке церковне свято
Православна церква України 17 листопада за новим стилем вшановує пам’ять богослова та святителя Григорія Чудотворця. Він також був єпископом Неокесарійським. Народився також в Неокесарії, але тривалий час навчався у Олександрії. Проживав в пустелі, захищав знедолених та бідних. Відомий Григорій тим, що вмів гарно нести Слово Боже. Завдяки його проповідям багато людей прийняло християнство. Коли він вступив до катедри, то в Неокесарії проживало всього 17 християн, але перед його смертю залишилося тільки кілька язичників.
Цей день в історії
1800 рік — Вашингтон став столицею США;
1804 рік — засновують університет у Харкові;
1869 рік — в Єгипті офіційно відкривається Суецький канал;
1913 рік — Панамським каналом пройшло перше судно;
1939 рік — тисячі студентів міста Праги та їхніх викладачів виходять на вулиці міста, протестуючи проти нацистської окупації, але були арештовані й розстріляні або відправлені в концтабори;
1948 рік — вводять в експлуатацію газопровід Дашава — Київ;
1959 рік — південноафриканська компанія «Де Бірс», Йоганнесбург, розпочала виготовлення штучних діамантів;
1964 рік — Велика Британія заявила про свій намір заборонити експорт зброї до Південної Африки;
1966 рік — у ніч проти 17 листопада зареєстрували найбільший метеорний дощ;
1967 рік — «The Beatles» закінчили роботу в студії над альбомом «Magical Mystery Tour»;
1968 рік — провели переговори в Солсбері між представниками Великої Британії і Родезії, але вони зайшли в безвихідь;
1971 рік — відбувся військовий переворот в Північній Ірландії;
1989 рік — поліція розганяє студентську демонстрацію в Празі, приурочену до 50-річчя протестів проти нацистської окупації;
1989 рік — Беназір Бхутто стає прем’єр-міністром Пакистану;
1994 рік — Верховна Рада України скасовує Декларацію про суверенітет Криму;
2000 рік — Україна ніколи не буде ядерною державою, заявляє експрезидент України Леонід Кучма на зустрічі зі студентами Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка.
Цього дня народилися
1906 рік — японський інженер і підприємець Соїтіро Хонда. У 1948 році заснував компанію Honda, яку перетворив на велику транснаціональну корпорацію;
1944 рік — комедійний актор Денні ДеВіто (Daniel Michael «Danny» DeVito;
1970 рік — українська громадська діячка, волонтерка, координатор цивільного штабу АТО з медицини Корчинська Оксана Анатоліївна;
1982 рік — українська письменниця, перекладачка й публіцистка Андрухович Софія Юріївна;
1989 рік — український футболіст, нападник збірної України та ФК «Дніпро» (м. Дніпро) Роман Зозуля.
Народний календар
Наші предки називали цей день «Григорій Зимовказник» на честь святого Григорія Чудотворця. Селяни йшли до криниць чи водойм та прислухалися до води: якщо вода текла тихо, значить зима буде теплою.
У народне свято 17 листопада часто випадав перший сніг. Діти гралися у сніжки та робили сніговиків, а підлітки каталися на санях. Зазвичай 17 листопада стояла погана погода, непридатна для їзди дорогами. Тож дорослі у справах нікуди не їздили. Часто в цю дату дув вогкий північний вітер, який приносив лихоманки.
Прикмети цього дня
Без великої необхідності не варто виходити з дому сьогодні.
Не можна нікому позичати дрова, вугілля і сіль в цей день.
Не можна одягатися занадто легко і не по погоді, інакше ризикуєте захворіти.
У цей день не варто відкривати вікна і надовго відкривати двері — це привертає злі сили.
У цей день не можна грати весілля і взагалі влаштовувати людні галасливі гуляння.
Невдалий день для торгівлі. Не варто призначати великі угоди.
Існують такі прикмети про погоду у цей день:
Кури обскубують на собі пір’я — до снігопаду.
Хвилясті хмари сьогодні віщують швидке погіршення погодних умов.
Якщо калюжі вкрилися льодом, то в грудні випаде багато снігу.
Туман вранці обіцяє відлигу.
Іній покрив дерева — з швидким морозам.
Якщо качки залишилися зимувати в Україні, то зима буде м’якою.
Важливо, що у наш час клімат дуже змінився, і всі давні прикмети нам не зовсім актуальні.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA