25 грудня святкуємо Різдво Христове

День народження Господа нашого і Спасителя — Різдво Христове — одне з найвеличніших свят, яке відзначається усіма християнськими церквами світу (православними, католицькими, протестантськими), багатьма державами світу, організаціями, спільнотами, родинами.
Традиції на Різдво здавна перш за все включали в себе родинне єднання. Українці завжди сприймали це свято, як таке, що потрібно зустрічати в родинному колі.
Цікавим є й той факт, що у наших предків існували й різні різдвяні традиції в залежності від регіону. Наприклад, бойки обмотували святковий стіл залізним ланцюгом, а потім топтались по ньому всією родиною. Такий обряд символізував єднання родини протягом наступного року. На ранок Різдва інколи зв’язували ложки докупи, що несло в собі такий самий зміст.
Існувало й безліч інших традицій на Різдво, серед яких традиційний одяг, святковий стіл, вертеп. Перший день Різдва — великий і урочистий день, який українці проводять у церкві на врочистому Богослужінні, відвідують родичів, друзів, приймають у себе гостей. Страви цього дня були найрізноманітніші: кожна родина прагнула приготувати найсмачніше, що також пов’язувалося з добробутом на наступний рік. Тому спеціально до Різдва кололи кабанчика, а відтак запікали стегно, готували ковбаси, холодець, різноманітні рулети, рульки, коптили сало. Пироги, бабки, киселі також були незмінними наїдками на різдвяних столах українців.
На Різдво здавна дотримуються традицій, які, втім, характерні для всіх великих християнських свят: одягалися лише новий одяг, нічого у цей день не робили, заборонялося шити, прати, прибирати, особливо виносити сміття. Всю їжу готували заздалегідь.
Традиції Різдва Христового передбачають й колядування з початком сутінок. Наші предки влаштовували чи не справжні вистави, співаючи колядки та щедрівки. Незаміжні хлопці та дівчата збиралися разом для цього чудового обряду. У кожного в групі колядників була свою роль. Першим завжди йшов той, у кого найкращий голос, тримаючи Вифлеємську Зірку, наступним йшов дзвонар, що сповіщав господарів про наближення гостей, далі була людина з мішком подарунків.
По сьогоднішній день ця неймовірна традиція збереглася, нині можна побачити підлітків, які ходять по сусідах, співаючи колядки.
Після святкової вечері обов’язково лишали на столі кутю для духів померлих предків. Наш народ вірить, що в Різдво вони відвідують свій будинок.
Після Різдва ще 12 днів називаються Святками — до 6 січня. Під час Святок немає поста, люди радіють і славлять Христа.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA