Говтвянський сотник Федір Остроградський
В роду Остроградських багато відомих людей. Наразі розповімо про одного з них.
Федір Матвійович — український державний та військовий діяч періоду Гетьманщини, полковник Миргородського полку, сотник Говтвянський, син наказного полковника Миргородського полку Матвія Івановича народився близько 1693 року.
Він навчався у Києво-Могилянській академії на початку ХVIII cтоліття. Служити у війську почав із 1711 року — і одразу бойове хрещення у Прутському поході, який завершився поразкою москалів. У 1715 був обраний сотником Говтвянської сотні Миргородського полку.
Брав участь у підписанні Коломацьких статей Павла Полуботка (1723). В 1734 році зайняв місце свого батька на посаді судді Миргородського полку, де залишався до 1752 року. Прийняв участь у Кримському поході 1736 року, де разом з братом Григорієм полонив шістьох татар.В наступному році відбив напад татар від містечка Говтва. Разом зі своїм полком у Хотинському поході 1739 році.
Федір Остроградський був обраний полковником Миргородського полку і затверджений універсалом гетьманом Кирилом Розумовського від 25 січня 1752 року (про цю подію згадується у «Щоденнику» Я. Марковича) і перебував на цій посаді до серпня 1768 року. За завданням Генеральної військової канцелярії в 1754 році проводив перепис угідь та володінь свого полку. Надалі організовував охорону прикордонної смуги та форпостів. Разом зі своїм сином Василем ходив «по секретным дълам» до містечка Архангельське.
Його сім’я володіла угіддями, дворами, селами і хуторами у Говтвянській, Хорольскій сотні та Білоцерківській. Так 9 лютого 1728 року універсал Миргородського полковника Павла Апостола на село Мануйлівка, а 14 листопада вже гетьманський універсал на теж саме село. Третього серпня 1742 року отримав підтвердження на село Мануйлівка (32 двори). За ним у Хорольській сотні в селі Заїченці 95 дворів, а в селі Біляках — 115 дворів. В Говтвянській сотні — село Мануйлівка (84 двори), село Броварки (32 двори), хутір Михнівка (4 двори). В Білоцерківській сотні в містечку Балаклія (рангове) 109 дворів у 1760 році. Мав будинок у селі Сорочинці (Великі Сорочинці).
Особисто був знайомий зі скрипалем Павлом Мушенком, якого частенько запрошував на родинні урочистості. Мав трьох синів. Старшим з них був Іван, дід великого математика Михайла Васильовича Остроградського. Саме він був першим, хто оселився у селі Пашенівка. Тим часом інші нащадки Федора Матвійовича пішли йогом шляхом і брали участь у багатьох військових походах. Найуспішною військова кар’єра виявилася його середнього сина Матвія. Він уславився у багатьох битвах, був Миргородським полковником. Майже століття (1691 по 1783) представники роду Остроградських були Говтвянськими сотниками. Правнук Федора — Матвій проявив героїзм у війні 1812 року, отримав багато бойових нагород, серед них — золоту шаблю з написом «За хоробрість».
Помер Федір Матвійович Остроградський близько 1768 року.
Юрій Кісіль