Що українцям підготувала влада під ялинку?
Від початку 2025 року на нас чекає низка змін, що можуть відчутно ударити по й без того спустошених сімейних гаманцях.
З 1 січня в Україні запроваджуються численні зміни, що торкнуться як підприємців, так і пересічних громадян. Зокрема, для ФОПів вводять нові податки та скасовують воєнні пільги, ряд компаній підвищують тарифи для своїх клієнтів. А от підвищення прожиткового мінімуму та мінімальних зарплат і пенсій, які традиційно відбуваються із початком нового року, на 2025-й не заплановані. Проте є й приємні новини, зокрема очікування від припинення транзиту російського газу українською ГТС та щомісячні надбавки вчителям. Далі — детальніше про новели-2025.
Підвищення прожиткового мінімуму не буде
Із початком нового року для українців традиційно зростають прожитковий мінімум і пов’язані з ним мінімальні зарплати та пенсії, що зазвичай є приємним подарунком під ялинку. Проте у 2025 році урядовці лишили українців без бонусів: у державному бюджеті на наступний рік не передбачено збільшення цих виплат.
Таким чином, з 1 січня 2025-го загальний показник прожиткового мінімуму залишиться на рівні 2950 грн.
Розподіл виплат для основних груп населення залишається наступним:
для дітей віком до 6 років — 2563 грн;
для дітей віком від 6 до 18 років — 3196 грн;
для працездатних осіб — 3028 грн;
для осіб, які втратили працездатність — 2361 грн.
Цей економічний показник застосовується для визначення низки соціальних виплат: мінімальних пенсій, аліментів, допомоги з безробіття та малозабезпеченим сім’ям і податкових пільг. Таким чином, зі збереженням прожиткового мінімуму на рівні попереднього року, незмінними залишаться і пов’язані з ним виплати.
Отже, мінімальна пенсія, так само як і 2024 року, у 2025-му складатиме 2361 грн.
Що ж до мінімальної зарплати, то з 1 січня вона також залишиться без змін і складатиме 8000 гривень на місяць або 48 гривень на годину.
При цьому, варто зазначити, що мінімальна зарплата, яку українці отримуватимуть «на руки» у 2025-му буде меншою, ніж майже впродовж усього 2024 року, за рахунок збільшення військового збору з 1,5% до 5% у грудні (попередня ставка військового збору залишається лише для військових та правоохоронців). Таким чином, за вирахуванням податку на доходи фізичних осіб та оновленого військового збору цей показник худне до 6160 гривень на місяць.
Нові податки для ФОПів
З 1 січня зростає податкове навантаження на фізичних осіб-підприємців (ФОП).
По-перше, сплата Єдиного соціального внеску (ЄСВ) знову стане обов’язковою для переважної більшості підприємців. Місячний платіж становитиме 1760 гривень, що складає 22% від мінімальної зарплати. Таким чином, за рік потрібно буде заплатити 21 120 гривень.
Право не сплачувати цей податок матимуть ФОПи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. А також ті підприємці, які паралельно є найманими працівниками, і за яких роботодавець сплачує ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок (тобто 1760 грн і вище).
Також з 1 січня 2025 року усі ФОПи, на додачу до Єдиного податку та ЄСВ, будуть зобов’язані сплачувати військовий збір, розмір якого варіюватиметься, залежно від групи. Так, платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп сплачуватимуть по 800 гривень на місяць (10% від мінімальної зарплати), а третьої групи — 1% від доходу.
Ціни на бензин
З 1 січня в Україні очікується наступний етап підвищення акцизу на пальне, відповідно до закону, який президент Володимир Зеленський підписав у вересні 2024 року.
Так, передбачається, що у 2025 році нові значення акцизу складатимуть: 271,7 євро за тисячу літрів бензину, 215,7 євро за тисячу літрів дизелю та 173 євро за тисячу літрів газу. Наступний етап зростання запланований вже на 2026 рік.
«З першого січня АЗС буде закуповувати паливо на півтори-дві гривні дорожче. Отже, десь з кінця січня воно вже відбиватиметься для клієнтів на стелах АЗС. Тому що мережі АЗС зараз мають зазвичай два-три тижні запасів палива (йдеться про запаси, які були закуплені за старими цінами — УНІАН)», — коментує засновник логістичної групи компаній «Прайм», експерт паливного ринку Дмитро Льоушкін.
Зміни в обов’язковому автострахуванні
В Україні змінюються правила обов’язкового автострахування, що покликані наблизити українське законодавство до європейського.
Прогнозується, що нововведення призведе до здорожчання полісів. Втім, для певних категорій осіб залишаться пільги: учасники бойових дій, Революції Гідності та люди з інвалідністю 1-2 груп матимуть знижку 50%.
Так, згідно з законом, що набуває чинності 1 січня, передбачається збільшення страхових сум до європейського рівня. Якщо у 2024 році ліміти відшкодувань на одного потерпілого складали 160 тис. грн за шкоду, завдану майну, та 320 тис. грн за шкоду, завдану здоров’ю, то з нового року ці показники зростуть до 250 тис. грн (при максимальній виплаті на подію — 1,25 млн грн) та 500 тис. грн (при максимумі — 5 млн грн) відповідно. Наступний етап збільшення страхових виплат запланований на 2026 рік.
Новий закон передбачає відшкодування шкоди здоров’ю чи життю будь-якому учаснику ДТП, включно з пішоходами та пасажирами.
Усі перераховані зміни стосуватимуться водіїв, що придбають поліс вже починаючи з 1 січня 2025 року. Для усіх старих полісів зберігатимуться попередні умови, і користуватися ними можна буде до завершення терміну.
Тариф на електроенергію
З 1 січня 2025 року Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) підвищить тариф «Укренерго» на послуги із передачі електроенергії на 30% — до 686,23 грн/МВт-год.
Підвищення тарифу дозволить «Укренерго» компенсувати власні витрати, оскільки поточні тарифи на передачу і розподіл електроенергії були надто низькими, через що на ринку накопичувалися борги.
Підвищення тарифу на передачу електроенергії не вплине на ціни для населення. Останнє підвищення тарифу на електрику для населення до 4,32 грн/кВт-год залишиться незмінним до 30 квітня 2025 року. А от потім на українців, скоріше за все, очікує чергова хвиля здорожчання світла.
Дорогий зв’язок
Наступні у черзі на підвищення тарифів — оператори зв’язку.
Компанія «Укртелеком» з січня 2025 року підвищує тарифи на послуги фіксованого телефонного зв’язку та проводового радіо на 21-23 відсотки.
Плата за проводове радіо зросте зі 145 до 189 гривень на місяць. Тариф «Простий» збільшиться у ціні зі 195 до 255 грн. Тариф «Простий Мінімальний» — до 249 грн. За послуги за тарифом «Домашній Базовий» доведеться платити 325 грн на місяць замість 255. А тариф «Домашній Безлімітний» зросте в ціні до 329 грн.
Також про здорожчання своїх послуг повідомляють і мобільні оператори. Зокрема, «Київстар» з 20 грудня підвищив ціни на свої тарифи для абонентів, в середньому, на 25%.
Зміни у тарифоутворенні торкнулись і компанії «Укрпошта», яка з 1 січня 2025 року визначатиме вартість доставки в залежності від об’єму, а не від ваги відправлення. Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський пояснив, що українська компанія оглядається на тенденції лідерів світового ринку на кшталт FedEx та UPS. Таким чином, об’єм посилки стане головним критерієм розрахунку, а вагу вказувати потрібно лише для контролю цілісності.
Компанія також переглянула частину тарифів, але найнижчий тариф залишиться без змін, а решта, як зазначають у компанії, «залишаються найдоступнішими на ринку».
Росії перекриють газовий кран
1 січня відбудеться історична подія — припинення російсько-української угоди на транзит газу з Росії до ЄС. Очікується, що остаточне припинення російських поставок нашою територією призведе до втрати Україною 1 мільярда доларів на рік від транзиту, що доволі відчутно в умовах шаленого бюджетного дефіциту. Але ці ризики здаються прийнятними на тлі очікувань від втрат Росії, що оцінюються на рівні близько 6,5 мільярдів доларів на рік (третина загального експорту «Газпрому» до ЄС).
Європейські країни у переважній більшості вже не мають заперечень проти завершення російського транзиту, окрім однієї найвпертішої — Словаччини, прем’єр-міністр якої, через нібито страх перед втратою російського «блакитного палива», адресує українській владі погрози.
Та експерти заспокоюють, що навіть у випадку демаршу Фіцо, ситуація в українській енергосистемі не стане критичною, бо наша країна імпортує до 2,1 ГВТ через Румунію, Польщу, Угорщину та Словаччину, і навіть якщо одна з них припинить постачання, інші три зможуть компенсувати нестачу.
При цьому, як зазначають фахівці, російське «блакитне паливо» не є безальтернативним для Словаччини, просто воно — найдешевше, через що словацький прем’єр не зацікавлений злазити з «газової голки» Кремля та шукати інших постачальників.
А от Україна спокійно переживе припинення транзиту, адже вже другу зиму поспіль планує проходити на газі власного видобутку.
Доплати вчителям
Новий рік принесе приємний подарунок українським вчителям — з 1 січня 2025 року усі педагоги зможуть отримувати щомісячну надбавку до зарплати у розмірі 1000 гривень «на руки» (тобто після сплати податків). А вже з вересня 2025 року доплата зросте до 2000 грн.
Відповідна постанова уряду діятиме до завершення воєнного стану в Україні.
За словами міністра освіти Оксена Лісового, це рішення не зможе вирішити усі проблеми із вчительськими зарплатами, але це «перший крок» до позитивних змін.
Крім того, зміни торкнуться і вихователів садочків та батьків дошкільнят, адже з 1 січня 2025 року набуває чинності новий закон «Про дошкільну освіту». Як зазначають у Міносвіти, документ передбачає оптимізацію навантаження для вихователів, 56 днів щорічної відпустки, можливість отримувати більші доплати та надбавки. Для батьків обіцяють територіальну доступність садочків, вибір форми навчання (очна, мережева, дистанційна) та нові типи закладів: мобільні, сімейні чи мінісадки.
Ліквідація МСЕК
З 1 січня будуть остаточно ліквідовані медико-соціальні експертні комісії (МСЕК. Цьому рішенню передувала низка скандалів через корупцію, прокурорів-інвалідів, фіктивні медичні документи та діагнози.
Старі МСЕК мають замінити експертні команди лікарів у багатопрофільних закладах охорони здоров’я. Склад команд буде не сталим, а формуватиметься індивідуально під кожен випадок. А усі направлення, діагнози, документи та висновки фіксуватимуться у електронній системі.
Встановлення інвалідності для пацієнтів має спроститися: після встановлення діагнозу лікуючий лікар одразу направлятиме особу на оцінювання без необхідності проходження лікарсько-консультативної комісії закладу.
До того ж ряд пацієнтів зможуть проходити медогляд дистанційно. Згідно з поясненнями МОЗ, такий формат застосовуватиметься переважно для військовослужбовців, пацієнтів із хронічними захворюваннями та обмеженнями у пересуванні, якщо ці діагнози підтверджені відповідною медичною документацією. Пацієнти або їхні представники зможуть надавати медичні документи в цифровій формі, і якщо цього буде достатньо, експертна комісія ухвалюватиме рішення заочно.
З початком нового року статус інвалідності має базуватися на оцінці того, як хвороба впливає на повсякденну діяльність людини. Також планується змінити підхід до визначення пенсій: зокрема, якщо особа з інвалідністю продовжує працювати, вона не повинна отримувати виплати з інвалідності, тоді як для людей, що втратили працездатність, пенсії мають бути значно вищими. Але нові умови стосуватимуться лише «нових» пенсіонерів.
Згідно з урядовою постановою, інвалідність (а разом із нею усі права, пільги та виплати) збережеться для всіх осіб, кому вона раніше була встановлена пожиттєво.
Які медичні послуги стануть платними?
З 2025 року набирає чинності перелік лікарських послуг, які державні та комунальні заклади надаватимуть пацієнтам платно.
Так, з 1 січня 2025 року пацієнтам доведеться платити за:
звернення без направлення лікаря, крім випадків, коли воно не вимагається;
медичні послуги за договорами з юридичними особами;
послуги у медичних закладах сектору безпеки і оборони та Державного управління справами, якщо пацієнти не належать до визначених категорій;
послуги за місцем проживання, якщо звернення спричинене бажанням пацієнта, а не медичним станом;
можливість самостійно обрати лікаря у стаціонарі;
перебування у палаті з підвищеним рівнем комфорту та сервісу.
У МОЗ зазначають, що без направлення українці зможуть отримувати первинну та екстрену допомогу, а також звертатися до гінекологів, психіатрів, наркологів, педіатрів, стоматологів, фтизіатрів (лікарів, що займаються діагностикою та лікуванням туберкульозу). Також до цього переліку включаються лікарі, у яких пацієнти спостерігаються через хронічні захворювання.
Медичні заклади самостійно визначатимуть вартість своїх послуг. У міністерстві пояснюють, що лікарні мають оприлюднити повний перелік платних і безоплатних послуг, а оплатити їх можна буде у безготівковій формі на офіційні рахунки.
Водночас, з 1 січня розширюється програма «Доступних ліків», за якою пацієнти можуть отримати медичні препарати безкоштовно або з частковою доплатою. За інформацією Кабміну, мова йде про 30 нових діючих речовин: зокрема, препарати для ревматологічних, неврологічних, очних та ендокринологічних хвороб.
І це ще не увесь перелік змін, що очікують на українців у прийдешньому році — лише ті, що набувають чинності саме з 1 січня. Загалом же, у 2025-му українцям варто готуватися до введення нових банківських лімітів на перекази з картки на картку, і з гарних новин — чекати на індексацію пенсій та нові субсидії на оренду житла для переселенців.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA