Які свята відзначаємо 19 січня?
Сьогодні — Всесвітній день снігу.
Щорічно, у третю неділю січня на планеті відзначають Всесвітній день снігу (World Snow Day). Його заснувала Міжнародна федерація лижного спорту.
Сніг здавна сприймався людьми як справжнє диво. До наших часів дійшли старовинні міфи й перекази про це природне явище. За однією з найкрасивіших легенд, ми завдячуємо появою снігу ангелам, що колись повстали проти Бога. Переможені в нерівній битві ангели падали й втрачали пір’я зі своїх крил, і воно покривало землю білим килимом. Відтоді в світі з’явився сніг і літо почало змінюватися зимою.
Жителі давньої Скіфії теж уявляли сніг як біле пір’я, про що зазначив давньогрецький історик Геродот в IV книзі своєї знаменитої «Історії». За його словами, скіфи описують землі, що лежать північніше їхніх, як такі, куди неможливо потрапити, а потрапивши, нічого не можна побачити через величезну кількість пір’я, що літає в повітрі.
Зимовий сніг — важлива частина кліматичної системи нашої планети. Сніговий покрив регулює температуру поверхні землі, а тала вода — джерело наповнення річок та інших водойм. Теплоізоляційні властивості снігу теж незамінні. Під шаром снігу в 30 сантиметрів ґрунт захищений від перемерзання, а отже, захищені і всі живі організми, що живуть в ґрунті.
Від людських пристосувань для пересування по снігу ведуть свій початок зимові види спорту. Наприклад, лижі створено за принципом розподілу ваги тіла на більшу площу. Перші лижі були вузькими дерев’яними планками, які прив’язували до ніг. Зараз лижі виготовляють із сучасних матеріалів, таких як скловолокно чи кевлар.
Гірські лижі передбачають спуски з гірських схилів. Це зазвичай відбувається на спеціалізованих курортах з обладнаними трасами й підйомниками. На бігових лижах можна кататися де завгодно — достатньо лише засніженого простору.
З 1901 року в світі з’явилися міжнародні змагання з зимових видів спорту — Північні ігри, а з 1924 року почалися Зимові Олімпіади. Перші зимові олімпійські змагання відбулися у Франції. Вони включали такі види спорту, як лижі (трамплін і перегони), біг на ковзанах, хокей, фігурне катання та бобслей. Цього ж року було засновано Міжнародну федерацію лижного спорту.
Відтоді організація приділяє велику увагу розвитку спорту лижників та сноубордистів, сприяє престижності й справедливості їхніх змагань. Та останнім часом аналітичні дослідження федерації показали зменшення кількості учасників змагань, особливо серед молоді.
Тому в 2007 році федерацією було розпочато кампанію «Виведи дітей на сніг», цим самим сподіваючись не тільки подарувати дітям щасливі спогади, а й поповнити ряди майбутніх лижників та сноубордистів.
Кампанія виявилась вдалою, і в 2012 році Міжнародна федерація лижного спорту оголосила про створення нового свята — Всесвітнього дня снігу. Метою цього свята є залучення дітей та молоді до активного відпочинку, інформування про користь зимових розваг, а також про роль снігу в навколишньому середовищі.
Яке церковне свято
Православна церква України 19 січня за новим стилем вшановує пам’ять християнського відлюдника і письменника Макарія Великого. За старим стилем 19 січня відзначають Водохрещу, яку українці також називають Йордан або Богоявлення.
19 січня в церковному календарі — день пам’яті преподобного Макарія Великого. Батьки Макарія до глибокої старості не мали дітей, а тому щодня молили Бога подарувати їм малюка. В дорослому віці Макарій одружився, але швидко овдовів. Весь свій час проводив із літніми батьками, допомагав їм. І одного разу зрозумів, що бажає прийняти чернечий шлях. Після смерті батьків роздав все своє майно і знайшов наставника, який допоміг йому побудувати келію.
Душа Макарія прагнула самотнього життя. А тому він пішов до пустелі і став учнем Антонія Великого. Згодом отримав сан ієромонаха. Тоді йому було вже 40 років. За всі діяння Господь наділив його даром зцілення. А ще він вмів воскрешати мертвих. Язичники під час гонінь християн знайшли преподобного, відвезли його з братією на острів. Однак Макарій вигнав бісів і доньки царя і всі жителі острова стали християнами. Помер він 391 року.
Цей день в історії
1655 рік — в Охматівський битві українські козаки розбили військо Речі Посполитої;
1795 рік — Батавська революція в Голландській республіці завершується проголошенням Батавської республіки;
1825 рік — Езра Деггетт і його племінник Томас Кенсетт із Нью-Йорка отримали патент на спосіб консервування в бляшаних банках лосося, устриць і омарів;
1903 рік — оголошують проведення першої велогонки «Тур де Франс» — найпрестижнішого і найпопулярнішого спортивного велозмагання наших днів;
1906 рік — побачив світ перший номер першого українського сатиричного журналу «Шершень»;
1907 рік — в журналі «Вар’єте» з’являються перші рецензії на кінофільми;
1915 рік — француз Георг Клод отримує патент на неонову трубку, яку використовували для зовнішньої реклами;
1925 рік — спільне засідання ВУАН постановляє організувати Медичний відділ ВУАН;
1938 рік — американська фірма «General Motors» перша у світі починає серійне виробництво дизельних двигуні;
1946 рік — створюють Союз українців у Великій Британії;
1946 рік — створюють Міжнародний військовий трибунал для Далекого Сходу;
1955 рік — президент США Дуайт Ейзенхауер дозволяє уперше показати по телебаченню зняту пресконференцію;
1963 рік — відбувається перший виступ групи The Beatles на телебаченні;
1966 рік — Індіра Ганді стає третім прем’єр-міністром Індії;
1978 рік — у Німеччині випускає останній автомобіль «Фольксваген Жук»;
1981 рік — Алжирські угоди вирішують кризу з американськими заручниками, захопленими 1979 року при штурмі посольства США в Тегерані;
2012 рік — ФБР закриває сайт Megaupload;
2014 рік — у Києві на вулиці Грушевського розпочинається збройне повстання проти диктаторського режиму Януковича;
2017 рік — в Україні офіційно з’являється Суспільне мовлення: зареєстрована Національна суспільна телерадіокомпанія України.
Цього дня народилися
1 рік — ісламський пророк, засновник ісламу Магомет;
1736 рік — шотландський винахідник Джеймс Ватт, який створив паровий двигун;
1809 рік— американський поет, прозаїк, критик Едгар Аллан По, творець жанру «новели жаху» («Золотий жук», «Маска червоної смерті», «Чорний кіт»);
1909 рік — повітовий провідник ОУН Долинщини, член Крайового Проводу ОУН Осередніх і Східних Земель Іван Клим;
1912 рік — український політичний та військовий діяч, активний діяч ОУН. в’язень німецьких концтаборів Ярослав Стецько;
1927 рік — кінопостановник, видавець і громадський діяч української еміграції в Австралії Кардаш Петро;
1943 рік — американська співачка і авторка пісень Дженіс Джоплін, визнана королева блюзу і рок-н-ролу;
1945 рік — англійський рок-співак Рід Еванс, співзасновник групи Deep Purple.
Народний календар
Народне свято 19 січня наші предки присвячували турботі про домашню худобу. Тварин мили, пригощали ласощами і домашнім хлібом, прибирали в хліві.
Здавна вірили, що цей день сприятливий для будь-яких нових починань. Особливо вдалими будуть ті справи, які спрямовані на покращення життя інших людей. Якщо на Макарія вам приснився сон, обов’язково запам’ятайте.
Також в це народне свято часто займалися оздоровленням, оскільки в другій половині січня наступав сезон хвороб. Для лікування пили відвари з цілющих трав і ягід, зібраних ще влітку: шипшини, ромашки, мати-й-мачухи, звіробою, материнки. Заварювали такі чаї на джерельній або святій воді, а для більшої користі додавали варення. Вважається, що гарячі напої в цей день додадуть здоров’я на весь рік.
Цього дня не дозволяється стригти волосся. Заборонено виконувати важку роботу, тому що доведеться весь рік гарувати. Не можна носити чорний одяг — до біди.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
дивилися, який сьогодні день: сонячний день — весна прийде рано;
на небі багато зірок — можна поки не чекати на потепління, адже зима буде тривалою;
заметіль — весна прийде пізно;
завірюха — до хуртовин на Масницю;
відлига означає, що незабаром прийде справжнє тепло;
погода безхмарна — до теплої весни.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA