Полтавська облрада проти того, щоб на громади переклали фінансування ліцеїв

Автори змін до Закону про «Про повну загальну середню освіту» пропонують, щоб у випадку «недобору» учнів 10-12 класів, навчальний заклад фінансували органи місцевого самоврядування.
Днями відбулося засідання Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад». У її роботі взяв участь і голова Полтавської облради Олександр Біленький. Тим більше, що на засіданні обговорювали важливе для майбутнього місцевих громад питання — законопроекти 13 120 та його альтернативу 13 120-1. Обидва стосуються змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» (щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв). Перший у Верховній Раді зареєстрований 18 березня цього року, він має доволі скандальні вимоги. Зокрема, автори пропонують збільшити у ліцеях кількість учнів у 10-12 класах: кожен клас повинен мати 24 учні мінімум. А для державного фінансування ліцею у закладі мають навчатися 288 учнів. Ще одна вимога — у складі ліцею мають бути лише старші класи, початкова школа та гімназія не повинні входити до його складу. Якщо ці норми не дотримано, то повне фінансування такого ліцею має забезпечити місцева громада. Альтернативний законопроєкт 13 120-1 щодо вимог дещо м’якший, проте абсурдних пунктів вистачає й там. Особливо, що стосується спроб примусити місцеві громади фінансувати утримання ліцеїв зі своєї кишені.
Після зустрічі Олександр Біленький на своїй сторінці у Facebook прокоментував, що у МОНі (а представники міністерства теж були присутні на засіданні) критикують ради за бездіяльність. Насправді ж самі законопроекти — сирі та потребують доопрацювання, адже не враховують специфіки територіальних громад у областях.
«Це — позиція не тільки моя, такі ж чи схожі тези висловили багато голів обласних та районних рад. Зняти, відхилити та не рекомендувати до розгляду ці законопроєкти у сесійній залі — резюме членів Асоціації. Незабаром Полтавська обласна асоціація органів місцевого самоврядування проведе збір, де зафіксує та донесе до уряду позицію голів громад Полтавщини», — написав Олександр Біленький.
До слова, наказ про скорочення шкільної освітньої мережі Міносвіти надіслало регіонам торік. І Полтавська область стала однією з перших, де обласна рада ухвалила рішення про нову мережу ліцеїв. Це до питання про бездіяльність. До проєктної мережі ліцеїв у області увійшли 135 закладів, з них 81 академічного спрямування (школи), 54 — професійного (професійно-технічної та фахової передвищої освіти).
Однак, у зв’язку зі змінами, що пропонуються новими законопроєктами, вже прийнята мережа ліцеїв може зазнати змін. Адже окремі заклади у громадах, що вже увійшли до неї, не відповідають критеріям через низьку наповнюваність. Якщо держава перестане фінансувати ці ліцеї, громади змушені будуть просто закрити заклади освіти. Тож обласна рада і її очільник намагаються достукатися до законодавців, аби відстояти інтереси громад і право дітей на якісну освіту.
«Під вимоги 13 120 не підпадають 10 громад, вони тоді ліквідують свої ліцеї. Під вимоги 13 120-1 не підпадає заклад у Кам’яних Потоках. На нашу думку, законопроекти порушують право на освіту, а також причісують усіх під один гребінець, не враховують реалії регіонів, стану доріг і ще безліч факторів», — коментує Олександр Біленький.
Михайло ЧУБ, Решетилівщина.UA