Які свята відзначаємо 20 квітня?

Сьогодні — День вдячності волонтерам. Віряни вшановують чудотворний образ — Кіпрську ікону Божої Матері. Українці святкують найсвітліше свято року — Великдень або Воскресіння Господнє.
20 квітня в Україні і світі святкують Міжнародний день Cli-Fi. Він присвячений жанру літератури, що зображує зміни клімату та їх наслідки для планети і людства. Cli-Fi — це фантастика, де важливими темами є глобальне потепління, екологічні катастрофи та їхній вплив на наше життя. У таких творах часто описуються світи, в яких природа змінюється до невпізнання, і люди змушені адаптуватися до нових умов.
Цей жанр дає можливість задуматися про наші дії та їхні наслідки для навколишнього середовища, порушуючи питання збереження природи, сталого розвитку та боротьби з екологічними кризами. День Cli-Fi підкреслює важливість екологічної свідомості і допомагає сприяти розумінню проблем, з якими ми можемо зіткнутися через зміни клімату.

Також 20 квітня День вдячності волонтерам. Він створений, щоб висловити повагу і подяку всім, хто безкоштовно допомагає іншим. Волонтери — це люди, які не отримують оплату за свою працю, але віддають свій час, енергію та ресурси, підтримуючи тих, хто в цьому потребує.
Цей день має на меті підвищити усвідомлення того, яку важливу роль відіграє волонтерство в суспільстві, а також нагадати про вдячність тим, хто активно працює в різних сферах, від гуманітарних ініціатив до допомоги в кризових ситуаціях. Волонтери часто працюють у допомозі людям, які постраждали від катастроф, підтримують екологічні проекти або допомагають тим, хто потребує соціальної підтримки. У випадку України волонтери — це надійне плече фронту, підтримка захисників на передовій, а в тилу — співгромадян, які вимушені втікати з рідних домівок від жахіть війни.
День вдячності волонтерам — це можливість усім нам подякувати тим, хто своїми діями робить світ кращим і теплішим, не чекаючи за це винагороди.
Яке церковне свято
20 квітня православні віряни, як за новим, так і за старим стилем, відзначають одне з найбільших свят — Воскресіння Господнє, Великдень. За Євангелієм у неділю вранці Марія Магдалина разом з іншими жінками прийшли до гробу Господнього, щоб намастити тіло миром. Проте вони не виявили тіла Ісуса, їм явився янгол з новиною, що Христос воскрес.
Тоді жінки-мироносиці передали звістку про Воскресіння Христа апостолам. Апостоли ж передали наступним учням. І так звістка про страждання, смерть та воскресіння Сина Божого передавалася християнами від покоління до покоління і дійшла до наших днів.
Цього ж дня за новим календарем вшановують чудотворний образ — Кіпрську ікону Божої Матері.
Згідно з переказами, ікона Божої Матері «Кіпрська» з’явилася 392 року на Кіпрі — на тому місці, де був похований праведний Лазар (друг Ісуса, якого Спаситель раніше воскресив).
На місці чудесного знаходження образу влаштували монастир Ставруні — туди і помістили ікону. Через деякий час, у IX столітті, для образу вирішили побудувати іншу церкву. Заклали фундамент, але наступного ранку з великим подивом виявили, що він перемістився. Це порахували знаком і на тому місці звели храм Панагією Ангелоктисти — тобто, «церква Богородиці, побудована ангелами». Образ Богородиці якийсь час стояв на воротах до церкви. Відомий випадок, що одного разу, якийсь араб, який проїжджав повз, встромив в ікону стрілу і влучив у коліно Богородиці. З рани негайно полилася на землю кров. Араб злякався і кинувся бігти, але впав замертво.
Образ Богородиці «Кіпрська», а також деякі його списки, вважаються чудотворними. Перед іконою Пресвятої Богородиці моляться про зцілення невиліковних і тяжких хвороб, тих, хто страждає паралічем, про позбавлення від епідемії та чуми.
Цей день в історії
1653 рік — Олівер Кромвель розігнав опозиційних депутатів англійського парламенту;
1770 рік — Джеймс Кук відкрив територію Нового Південного Уельсу (східна частина Австралії);
1841 рік — вийшло перше детективне оповідання Едгара По «Вбивства на вулиці Морг»;
1865 рік — вперше було оголошено про створення безпечних сірників;
1902 рік — подружжя Кюрі отримало чистий радій;
1918 рік — Слов’янська група Запорізької дивізії Армії УНР звільнила місто Слов’янськ від більшовиків;
1940 рік — у США вперше був продемонстрований електронний мікроскоп;
1949 рік — відкрився I Всесвітній конгрес миролюбних організацій;
1989 рік — китайська влада наказала студентам очистити площу Тяньаньмень у Пекіні;
1999 рік — у школі Колумбайн (штат Колорадо) сталася бійня;
2000 рік — в Броварах в результаті потрапляння тактичної ракети в житловий будинок загинули три людини, п’ятеро були поранені.
Цього дня народилися
1903 рік — Ґео Шкурупій, український письменник, представник панфутуризму, жертва сталінського терору;
1908 рік — Ірина Беклемішева, українська художниця;
1939 рік — Ганна Світлична, українська поетеса.
Народний календар
У православне свято сьогодні за традицією віряни йдуть до храму, щоб помолитися й освятити паски. Церковна служба починається з вечора суботи, у деяких регіонах освячення пасок також починають у суботу, в інших — рано вранці в неділю.

Великий піст закінчився, тому ті, хто постив, можуть розговітися. Великодні яйця заведено дарувати близьким. За народною традицією влаштовують «бій» крашанками — двоє людей б’ються яйцями доти, доки шкаралупа одного не розбивається. У цьому теж закладений особливий сенс: яєчна шкаралупа символізує камінь, яким був закритий вхід до печери з тілом Христа, а биття яєць — це руйнування перепони на шляху повернення Христа у світ живих.
Вважається, що на Великдень не слід займатися хатньою роботою — прибирати, прати, чистити що-небудь, робити інші справи по дому. Також у день Великодня краще утриматися від поїздок на кладовища, адже свято прославляє перемогу життя над смертю. День найкраще провести в колі рідних і близьких.
Прикмети дня говорять про погоду і врожай:
перший грім у році сьогодні — буде хороший урожай;
погода дощова — меду буде мало;
зацвіла мати-й-мачуха — до потепління;
ніч ясна — будуть заморозки;
багато ялинових шишок — до врожаю хліба.
Вважається, що з 20 квітня вже можна сіяти гарбуз, огірки і квасолю.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA