Як виростити квітку за 30 хвилин
Саме стільки часу має Анастасія Кузьменко, аби перетворити гарячий зефір на хризантеми чи троянди.
При першому погляді на світлини зефірних хризантем, що їх виготовляє решетилянка Анастасія Кузьменко, складно повірити, що ці квіти не справжні, а їстівні. За два роки, що Настя займається зефіром, вона добре набила руку, тож квіти виходять, мов живі. Її хризантеми, троянди, тюльпани та піони не лише красиві, а ще й смачні та корисні. Адже зефір майстриня виготовляє виключно із натуральних інгредієнтів. Тим більше, що її зефірні букети замовляють не лише на подарунок дорослим, зефіром із задоволенням ласує малеча.
Зефір із яблучного пюре і з гарбуза
Першими дегустаторами всієї цієї смакоти була Настина родина. Власне, виготовленням зефіру молода жінка зацікавилася у декретній відпустці — молодшій донечці зараз 3,5 рочки. Хоча кондитерським мистецтвом Анастасія захоплювалася давно й був час, коли вона виготовляла торти на замовлення. Проте справа ця забарна, доводилося цілими днями стояти біля плити. Тож все якось зійшло нанівець. А от із зефіром — інша справа. Два роки тому Настя натрапила в Інтернеті на відео майстеркласу, як приготувати натуральний зефір у домашніх умовах. «Звичайний, класичний зефір, проте здивувалася, бо чомусь не уявляла собі, що його можна зробити вдома. Стало цікаво, чи в мене теж вийде. Спробувала — все вдалося. Десь із рік робила зефір для домашніх. Експериментувала з основою, бо традиційний роблять із яблучного пюре, я пробувала різні фрукти, навіть із гарбуза робила — дуже смачний виходить, — розповідає Анастасія Кузьменко. — А через рік натрапила на інше відео, де із зефіру робили квіти — і з’явилася нова цікавинка і нова сходинка для вдосконалення майстерності. Передивилася купу майстеркласів, накупила різних насадок і почала пробувати».
До застигання агар агару є 30 хвилин, щоб створити квітку
Спочатку виходило не дуже. Бо одна справа — скрутити із зефірної маси звичну півкулю і зовсім інша — зробити квітку. Та ще й так, аби вона була схожа на натуральну. Настя говорить, що потрібно спіймати той момент, коли зефір ще пластичний, якщо хочете — відчути зефірну масу, бо вона дуже швидко вихолоняє. «Відразу, коли зробиш, зефір має температуру 60-70 градусів, а при 40 градусах агар стабілізується — маса застигає і з нею вже нічого не вдієш. Тобто від того моменту, коли приготуєш зефірну масу й до готовності квітів, маєш максимум півгодини», — зауважує майстриня. Проте Анастасія не відступала. Як сама жартує, поки набила руку, домашні багато переїли зефіру. Так що її дівчатка вже зефір не дуже люблять, бо з’їли чималенько. Частувала також родичів і друзів.
Настя розповідає, що найпростіше було з тюльпанами — там зі спеціальної насадки видавлюється вже готова квітка. Проте тут теж бувають моменти, адже важко вловити у примхливій зефірній масі необхідну консистенцію для тюльпана. Десь прогадаєш — і з форми замість бутона тюльпану виходить конус без натяку на пелюстки. А от хризантему й троянду потрібно збирати по пелюсточці. Спочатку кондитер робить основу — зефірний конус, на який укладає пелюстку за пелюсткою. Й потрібно мати хист, впертість і багато практикуватися, аби на цей конус нанизати пелюстки потрібної форми й вийшла квітка, а не щось невпізнане. Ну й любителів зефіру під рукою, які з апетитом з’їдять результати маминого експерименту — не зовсім вдалі за формою, але від того не менш смачні.
Скільки коштує натуральна краса і смакота
Зефір для своїх квітів Анастасія Кузьменко готує з натуральних інгредієнтів. У складі — яблучне пюре, цукор, агар-агар, альбумін та інвертний сироп. Як загусник для зефіру кондитер використовує природний агар-агар. Коли запитують, чи можна його замінити на желатин, відповідає категорично «ні» й пояснює, що це зовсім різні загусники, які мають різні властивості. «Інвертний сироп додаю для того, аби зефір довше залишався вологим, свіжим і не засихав швидко. Його варю сама із цукру і лимонної кислоти, — розповідає кондитер. — Замість сирих курячих білків використовую кондитерський альбумін — це теж білок із курячого яйця, але висушений і пастеризований. Для мене це обов’язкова умова безпечного продукту. Для домашніх я готую зефір на звичайному білку, але те, що на продаж — винятково із пастеризованого білка. Бо як ветеринар за освітою добре знаю, що таке сальмонела, тому дотримуюся всіх вимог безпеки».
Перший раз презентувати свої зефірні букети та солодкі квіти Анастасія вирішила напередодні 8 березня. Проте час вибрала не дуже вдало: перший пост у Фейсбук зі світлинами смакоти виставила … 23 лютого 2022 року. Наступного дня всім було вже не до свят і не до зефіру. Після початку повномасштабного вторгнення вся родина залишилася вдома. Анастасія не припиняла займатися зефіром, пробувала щось нове. Бо сам процес допомагав заспокоїтися. «Я релаксую й відпочиваю, коли роблю квіти», — зізнається кондитер. Тож вдруге спробувала презентувати свої зефірні квіти у соцмережах вже у вересні. Пост зробила перед Днем вчителя. Земляки талант кондитера оцінили і, як то кажуть, розпробували її букети.
Зефірна квітка у найменшому боксі розміром 12 на 20 сантиметрів коштує 150 гривень. У найбільшому — круглому, 20 см у діаметрі, вартуватиме 450 гривень. Букети кондитер виготовляє трьох розмірів: з діаметром основи 15, 20 і 25 см. По вазі найбільший букет затягує 800-900 грам, найменший — грам 400. Коштуватиме зефірний букет від 300 до 600 гривень, залежно від розміру.
Квітковий зефір лишається свіжим і м’яким 7 днів, а з часом перетворюється на меренгу
Зараз Настя «вирощує» із зефіру хризантеми, троянди, піони та тюльпани. Далі планує освоїти маргаритки, бузок, ранункулюси та лілії. «Насадки на останні вже придбала, для домашніх пробувала. Щось виходить, але ще працювати потрібно, — зізнається жінка. — Бачила, що інші майстрині роблять ягоди із зефіру — крупну малину, ожину, лохину, але сама ще не пробувала. Зараз ще купила аерограф — хочу фарбувати вже не зефірну масу, а готові квіти, щоб були більш яскраві кольори. Барвники придбала натуральні, сухі, українського виробництва. Наприклад, фіолетовий колір виготовлений із гібіскусу та чорної моркви. І це теж можливість для експериметнів: потрібно правильно спіймати консистенцію і знайти необхідний відтінок, коли розводитиму барвник. На це теж потрібно час».
До речі, про час. Натуральний зефір у квітах та букетах лишається свіжим та м’яким 7 днів. Далі він підсихає, на поверхні з’являється хрумка скоринка. Настя зауважує: якщо відкрити і лишити букет, то зефір висохне і стане як меренга. Говорить це із власного досвіду: експериментувала вдома з квітами, які лежать з грудня місяця — і за цей час зефір став твердим, мов меренга.
Окрім виготовлення зефіру Анастасія Кузьменко ще й випічкою займається — щочетверга готує смачненьке для захисників на фронті. Приготоване передає волонтерці Віті Приходько. Пече на замовлення котиків із ЗСУ: якщо просять щось довготривалого зберігання, то готує кекси, а якщо можна з начинкою — то сосиски в тісті, пиріжки з картоплею чи сиром. І продовжує вдосконалювати майстерність у вирощуванні зефірних квітів. «Для мене дуже важливо отримувати задоволення від самого процесу. Коли це захоплює й мене і подобається тим, для кого це роблю, викликає позитивні емоції — це найважливіше, — зауважує Настя. — Приємно отримувати фідбек — відгуки вдячних клієнтів. Переважно пишуть повідомлення, буває й фото скидають, як дітки із задоволенням ласують зефіром. Мені дуже приємно радувати людей».
Настя ТОПОЛЯ, Решетилівщина.UA