Що далі: вода за графіком чи держава втрутиться у ситуацію з боргами «Полтававодоканалу»

Депутати обласної ради звернулися до Офісу президента України та Кабміну щодо критичного фінансово-економічного стану комунального підприємства «Полтававодоканал».
Уже декілька днів у медіапросторі та соцмережах обговорюють ситуацію, що склалася навколо обласного комунального підприємства «Полтававодоканал». Йдеться, зокрема, й про попередження про те, що користувачі підприємства, яке надає послуги не лише в Полтаві, а й у громадах області, можуть залишитися без стабільного водопостачання — воду даватимуть за графіком. Причина — борги підприємства за електроенергію.
Аби не допустити такого сценарію, учора депутати Полтавської обласної ради на 42-ій позачерговій сесії проголосували за звернення до Офісу президента та Кабміну з проханням щодо негайного вирішення критичного питання подальшого функціонування обласного підприємства «Полтававодоканал».
За звернення проголосували 58 із 60 присутніх депутатів.
Як пояснив під час сесії керівник КП ПОР «Полтававодоканал» Юрій Заставський, ситуація із боргами за електроенергію виникла через розрив у тарифах. Тариф на водопостачання для населення залишився старим, а от вартість електроенергії для комунальних підприємств підняли. От і виходить, що у тарифі для населення на водопостачання та водовідведення закладено 6 гривень за кіловат, тоді як для «Полтававодоканал» ціна на цей кіловат становить вже майже 10 гривень. «Відповідно у тарифі закладено 20 мільйонів на електроенергію, а фактичні нарахування складають 35-39 мільйонів. У зв’язку з цим щомісяця виникає заборгованістьу розмірі 17-19 мільйонів гривень», — пояснив Заставський.
Станом на 21 квітня 2025 року в підприємства виникла заборгованість за спожиту електричну енергію в розмірі 40 мільйонів гривень, які самотужки погасити водоканал не в змозі. Раніше Полтавська ОВА виділяла із обласного бюджету кошти на погашення розриву в тарифі. Як зауважив керівник підприємства, у квітні комунальники знову звернулися з проханням про фінансову допомогу, проте кошти не виділили, зауваживши «про неможливість вирішення питання фінансування KП ПОР „Полтававодоканал“ через недостатність коштів обласного бюджету». Нагадаємо, що в області діє програма підтримки комунальних підприємств, в рамках якої в бюджеті передбачено кошти й на такі от форс-мажорні ситуації. Та наразі ПОВА є одноосібним розпорядником обласного бюджету.
Один із виходів із критичної ситуації — перехід на подачу води за графіком. Проте на підприємстві зауважують, що це крайня міра. Адже без води залишаться не лише звичайні споживачі, а й заклади медицини та освіти, об’єкти критичної інфраструктури, навіть пожежні гідранти.
Ситуації із відключеннями намагається уникнути й Полтавська обласна рада. Тому й було прийняте відповідне звернення, а в ньому передбачено декілька шляхів рішення, щоб не доводити ситуацію із водопостачанням до критичної.
«З приводу відключення ми виходимо з того, що ми будемо робити все, без прив’язки до дати для того, щоб цих відключень не було. Підприємство не може відключати (водопостачання — ред.) на годину, потім працювати годину, а потім дві не працювати. Воно може працювати день, а потім два не працювати для того, щоб був якийсь економічний зиск від оцих рухів», — прокоментував після сесії голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.
Тому депутати й звернулися до держави за фінансовою підтримкою для «Полтававодоканалу». Вона може бути надана у формі субвенції з держбюджету чи компенсації з того ж таки бюджету різниці між встановленими НКРЕКП та економічно обґрунтованими тарифами.
Михайло ЧУБ, Решетилівщина.UA