ВЦВК взяв участь у фестивалі «Етнотік»

Учасники фестивалю із захопленням переглянули виставку творчих робіт Всеукраїнського центру вишивки та килимарства.
Відомі майстри народного мистецтва України, художник-майстер з вишивки, доктор філософії, керівник ВЦВК Надія Вакуленко, художник-майстер з вишивки, доктор філософії, заступник директора з культурно-освітньої роботи Алла Кісь, а також старший науковий співробітник ВЦВК, дослідник і колекціонер Юрій Мельничук взяли участь у Першому щорічному фестивалі «ЕТНОТІК». Він проходив у селищі Славсько Львівської області та був приурочений пам’яті української громадської діячки, педагога, колекціонерки вишиваних орнаментів Ольги Бачинської.
Фестиваль організувало ГО «Центр бойківської культури» у зв’язку із проголошенням 2025 року на Стрийщині роком родини Бачинських та з метою популяризації української культури в частині українського національного вишиваного одягу. На цьому масовому мистецькому заході було зроблено акцент на розуміння відмінності українського вишиваного одягу від традиційного народного вбрання сусідніх народів, новітнім віянням в генезі одягу в етностилі, як модерного втілення українських надбань.



На фестивалі наші митці були в числі поважних гостей та взяли участь у обговоренні питань у форматі панельної дискусії щодо відтворення орнаментів та кроїв українського народного одягу, популяризації багатства та обсягу національної спадщини, що має колосальні масштаби, а також стосовно створення на державному рівні програми навчання, підвищення кваліфікації для вчителів трудового навчання, з метою популяризації традиційних швів вишивання серед учнів ЗОШ, а також створення альбому «Українська вишивка дітям», як засіб збереження та передачі знання про значення та цінність традиції вишивання. Цікаво, фахово висловили своє бачення і під час панельної дискусії на тему «Провідні риси української вишивальної традиції, та в чому полягає відмінність української вишивальної ноші від традиційного народного вбрання сусідніх народів».
Лекцію на тему «Семантика давніх символів, що використовуються у вишивці» прочитав Юрій Мельничук.
Учасники фестивалю із захопленням переглянули виставку творчих робіт Всеукраїнського центру вишивки та килимарства й у форматі дефіле показ вишитого вбрання, створеного нашими майстринями, як за старовинними взірцями, так і за авторськими малюнками. Моделями були учасники фестивалю, які із задоволенням презентували наші сорочки, блузи, інший вишитий одяг, зокрема родзинку показу — сукню, яка уособлює нескорену, незламну, незалежну, оновлену Україну.
У рамках цього грандіозного дійства відбулося ряд інших культурно-мистецьких заходів, зокрема покази моделей, майстеркласи, ярмарок майстрів, презентації книг, виступи фольклорних та інших колективів і співаків, благодійний аукціон. Гості краю мали можливість для обміну досвідом і приємного спілкування, зробити світлини на згадку та помилуватися карпатськими краєвидами.
За участь у цьому яскравому святі мистецтва «ЕТНОТІК», передачу знань про українську вишивку та вагомий внесок у дослідження та популяризацію української народної спадщини Надія Вакуленко, Алла Кісь та Юрій Мельничук нагороджені подяками Центру бойківської культури. Такою ж подякою нагороджений колектив Всеукраїнського центру вишивки та килимарства.
Людмила Дядченко, провідний редактор ВЦВК