Як не підхопити ботулізм, вживаючи у спеку рибні делікатеси

Фахівці радять, як влітку правильно готувати рибу і де її купувати, щоб не наразити себе на небезпеку.
Улітку значно зростає небезпека харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій. Серед них особливе місце займає ботулізм, що вражає центральну нервову систему і без своєчасного, кваліфікованого лікування може призвести до трагічних, навіть смертельних наслідків.
Збудником ботулізму є бактерія Clostridium botulinum, яка виробляє надзвичайно потужний нейротоксин. Ця бактерія може розмножуватися в безкисневому середовищі, тому здебільшого зустрічається в продуктах харчування, які зберігалися неправильно або були недостатньо термічно оброблені.
У Держагентстві з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм нагадують, що часто причиною ботулізму стає саме в’ялена, копчена, солона та консервована риба, виготовлена в домашніх умовах або придбана на стихійних ринках. Особливу небезпеку становить риба, яка не була ретельно випатрана перед приготуванням, оскільки саме в кишечнику найчастіше міститься збудник.
Інкубаційний період при ботулізмі зазвичай триває від 12 до 24 годин, але може коливатися від кількох годин до кількох діб. До основних симптомів належать підвищена температура тіла, біль у животі, діарея, сухість у роті, ускладнене дихання та ковтання, погіршення зору, м’язова слабкість, запаморочення, нудота і блювання. У важких випадках розвивається дихальна недостатність через параліч дихальних м’язів, що є основною причиною смерті при ботулізмі.
Для профілактики ботулізму рекомендується:
— під час очищення риби від нутрощів не порушувати їхньої цілісності;
— солити рибу охолодженою при температурі не вище +4°C з концентрацією солі понад 10%;
— під час приготування риби забезпечувати її достатню термічну обробку, дотримуватися належного температурного режиму при консервуванні;
— не вживати консерви з ознаками здуття ємності чи недоброякісності.
З метою попередження харчових отруєнь Держрибагентство рекомендує купувати рибу лише у відведених для її продажу місцях — спеціалізованих магазинах, санкціонованих ринках, де створено відповідні температурні умови для зберігання харчових продуктів, що швидко псуються, і вимагати при цьому у продавця документи, які засвідчують якість та безпеку продукції.
«Будьте пильні та пам’ятайте, що риба, яка продається на стихійних ринках без відповідних документів, невідомого походження та невстановленої якості, може бути шкідливою та смертельно небезпечною», — застерігають у Держагентстві.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA