Оптимізація обласних КП: що отримають споживачі в громадах?
Напередодні Нового року депутати Полтавської обласної ради затвердили нову Обласну програму фінансової підтримки та технічного розвитку підприємств обласної власності в сфері житлово-комунального господарства Полтавської області на 2023 — 2025 роки.
Головним джерелом фінансування програми будуть кошти обласного бюджету. Проте громади, на території яких ці КП надають свої послуги, теж фінансово вкладатимуться. Йдеться і про оптимізацію, і про розвиток двох обласних комунальних підприємств — ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» та КП «Полтававодоканал».
Нагадаємо, що обидва ці підприємства, хоч і мають у своїй назві топонім «Полтава», проте працюють не лише в обласному центрі. Так, «Полтаватеплоенерго» надає послуги у Полтаві, Карлівці, Решетилівці, Котельві, Машівці, а віднедавна і в Кременчуці. «Полтававодоканал» обслуговує споживачів у Карлівці, Машівці, Шишаках, Опішні, Кобеляках, Котельві, Стасях. У 2022 році рішенням сесії обласної ради до «Полтававодоканалу» було приєднано КП «Водоканал» мііста Решетилівки. Голова обласної ради Олександр Біленький коментує, що на сьогодні є запити щодо приєднання місцевих комунальних підприємств до обласного водоканалу від Зіньківської, Новосанжарської та інших громад.
«Що це дає громадам? В середньому дотація з місцевих бюджетів на підприємства ЖКГ становить 3 — 5 млн грн щороку. Після об’єднання з обласним підприємством потреба у дофінансуванні зникає, оскільки велике підприємство за рахунок власних потужностей, відпрацьованості методології може виконувати певні роботи з меншими витратами. Також є можливість знизити видатки на оплату праці адміністративного персоналу. Тож такі об’єднавчі процеси в перспективі дозволять зменшити фінансове навантаження на громади, кінцевим споживачам — отримувати якісні послуги, але за менші кошти», — зауважує Олександр Юрійович Біленький.
Окрім оптимізації видатків підприємств і, як результат, зменшення тарифів на послуги, програма передбачає заходи «на перспективу». Насамперед йдеться не лише про реконструкцію котелень, встановлення сучасного обладнання, а й про використання у комунальній галузі альтернативних джерел енергії та часткове заміщення природного газу.
Михайло ЧУБ, Решетилівщина.UA