На Полтавщині відновлюють конкурс екоініціатив
Цього тижня голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький повідомив, що облрада поновлює конкурс екологічних громадських ініціатив, започаткований у 2019 році.
Упродовж 2019 — 2021 років переможцями конкурсу стали 119 проєктів.
Нажаль, у 2022 році вся конкурсна діяльність в країні, й на Полтавщині зокрема, була призупинена через повномасштабне вторгнення.
«Утім, за цей період екологічні проблеми не зникли, навпаки, за майже півтора року повномасштабної війни бачимо, що шкода від військових дій є величезною. Отримати точні цифри й розрахунки, особливо під час активних військових дій, складно. Але те, що війна вплинула на кожен компонент довкілля — тваринний і рослинний світ, воду, повітря, ґрунт — ні в кого не викликає сумнівів. Саме тому у 2023 році в межах програми „Екологічні ініціативи Полтавської області на 2022 − 2024 роки“ Полтавська обласна рада відновлює конкурс. Це — можливість розв’язати екологічні проблеми твого села, міста чи громади», –зауважує Олександр Біленький.
Тож вже з 18 квітня цього року кожен житель Полтавської області віком від 14 років може подати свій екопроєкт і, в разі перемоги, отримати кошти на його реалізацію.
Вартість проєктів-переможців у 2023 році може становити понад 500 тисяч гривень. Їх реалізація фінансуватиметься за принципом «50 на 50», де половину коштів — до 250 тис. грн буде надано з обласного бюджету, інші 50% або більше — з бюджетів місцевих рад. Загальна сума співфінансування з обласного бюджету у 2023 році становитиме 6 млн грн.
До речі, у 2020 році саме завдяки конкурсу екологічних ініціатив у Калениківському ЗЗСО І — ІІІ ст. встановили автономну сонячну станцію, яка дозволила використовувати природні ресурси для потреб школи. Реалізували ідею у рамках проєкту «Енергетична незалежність починається з Калеників».
Автономну сонячну станцію встановили на одному із приміщень школи. Потужність приладу дозволяє забезпечувати енергією шкільну теплогенераторну, а також комп’ютерний клас.
«Саме війна внесла свої корективи і показала наскільки корисним є реалізація цієї ідеї під час енергетичної кризи, коли ще не так давно були регулярні тривалі відключення світла. Завдяки сонячним панелям під час тривалих вимкнень світла у частині приміщень школи завжди було світло, ми мали змогу підключити кілька комп’ютерів до мережі, мали Інтернет. Наша теплогенераторна працювала у звичному режимі завдяки тому, що під’єднана до альтернативного джерела живлення», — зазначає директор Калениківського закладу загальної середньої освіти І — ІІІ ступенів Людмила Тищенко.
Проєкт «Енергетична незалежність починається з Калеників» — це ідея, якою пишається навчальний заклад. І наочний приклад успішно реалізованого проєкту. Тож Людмила Тищенко зауважує, що її навчальний заклад планує й надалі брати участь у обласному конкурсі екологічних ініціатив.
Як долучитися до Конкурсу?
1. Сформуйте креативну ідею проєкту!
2. Заручіться підтримкою місцевої влади для співфінансування.
3. Зайдіть на платформу Smart Region Полтавської області за посиланням: https://smartregion.pl.ua/.
4. Відкрийте вкладку «Екологічні ініціативи».
5. Заповніть всі необхідні документи.
6. Завантажте свій проєкт на Smart Region Полтавської області.
7. Альтернативний варіант — відправте проєкт на електронну пошту: bu@oblrada-pl.gov.ua.
Ідеї для екопроєктів:
— облаштування креативних «зелених локацій», паркових зон;
— створення екологічних стежин у дендропарках та заповідниках області, пропагування екологічного стилю життя та культури сортування сміття (збір та здача вторсировини тощо);
— підвищення екологічної освіти громадян (культурно-масові заходи на екологічну тему) та інші.
Подати свої проєкти на конкурс можна буде протягом місяця — до 18 травня включно.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA