Які свята відзначають 16 квітня в Україні та світі?
Цієї неділі християни східного обряду відзначають Світле свято Воскресіння Христового — Великдень.
Проте у календарі цього дня чимало цікавих свят. Зокрема, Католицька церква, що святкувала Великдень минулого тижня, 16 квітня відзначає Неділю Божого Милосердя. Це день роздумів про безмежну любов і милосердя Бога, а також нагадування про важливість поширення цього милосердя на інших. Він відзначається в наступну неділю після Великодня і був встановлений Папою Іваном Павлом ІІ у 2000 році.
16 квітня — це ще Всесвітній день голосу та Міжнародний день боротьби з дитячим рабством. А в американських штатах Мен та Массачусетс — День патріота.
Міжнародний день боротьби з дитячим рабством
Незважаючи на те, що багато хто вважають, що рабства більше не існує, близько дев’яти мільйонів дітей у світі перебувають у рабстві. Саме тому дата 16 квітня була обрана як всесвітній день боротьби з цим явищем на згадку про вбивство 12-річного пакистанця Ікбала Масіха за те, що він повстав проти життя в рабстві.
Першу Конвенцію про мінімальний вік прийому дітей на роботу в промисловості (Вашингтон) ухвалила в 1919 році Міжнародна організація праці, яка встановила мінімальний вік роботи на промислових підприємствах — 14 років. Далі ухвалені Конвенції: про мінімальний вік допущення дітей на роботу в морі (Генуя — 1920 рік); про мінімальний вік допущення дітей до роботи у сільському господарстві (Женева — 1921 рік); про мінімальний вік допущення дітей до роботи на непромислових роботах (Женева — 1921 рік). Здебільшого йшлося про допущення до роботи дітей віком від 12 років. Дитяча праця існує у всіх країнах — будь-то розвинених, чи в країнах із перехідною економікою.
Невідкладна необхідність захисту дітей від експлуатації призвела до розробки Програми дій щодо ліквідації експлуатації дитячої праці, ухваленої Комісією з прав людини у 1993 році. Відповідно до цієї програми торгівля дітьми, дитяча порнографія, торгівля нею, міжнародна торгівля дітьми з аморальною метою та утримання в рабстві малолітньої прислуги — все це кваліфікується як міжнародний злочин.
Пам’ятні події 16 квітня
1457 до н. е. — У битві біля Мегіддо (поблизу сучасної Хайфи в Ізраїлі) війська Стародавнього Єгипту завдали поразки коаліції князів Північної Сирії та Палестини в союзі з Мітанні. Це була перша з сімнадцяти переможних кампаній фараона Тутмоса III, завдяки яким Єгипет встановив свою гегемонію у Передній Азії.
1178 рік до н. е. — повне сонячне затемнення. В цей же день за підрахунками вчених Одіссей повернувся на Ітаку після 20-річного походу з Троянської війни.
73 рік — римляни захопили юдейську фортецю Масада. Повстання в Юдеї придушено.
1346 рік — Стефан Душан проголосив заснування Сербської імперії.
1632 рік — засновано Києво-Могилянську академію.
1705 рік — англійська королева Анна посвятила Ісаака Ньютона у лицарі — це перше в англійській історії звання лицаря, надане за наукові заслуги.
1871 рік — у Німеччині набула чинності нова конституція — Берлін став столицею Німецької імперії.
1912 рік — англійка Гаррієт Квімбі стала першою жінкою, що перелетіла Ла-Манш літаком.
1922 рік — підписано Рапальський договір про відновлення дипломатичних відносин між Німеччиною та СРСР.
1936 рік — у Львові розпочалися масові політичні виступи робітників міста проти уряду Польщі.
1947 рік — Бернард Барух вперше вжив термін «Холодна війна» для позначення відносин між СРСР і США.
1995 рік — почав діяти телефонний міжнародний код «380», який Україна першою отримала серед країн колишнього СРСР.
2000 рік — на референдумі більшість жителів України підтримали ідею скорочення загальної кількості народних депутатів України з 450 до 300, позбавлення їх недоторканності і право президента на розпуск парламенту.
2003 рік — в Афінах підписано договори, згідно з якими до ЄС приєднались 10 країн: Мальта, Кіпр, Словенія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Чехія, Словаччина і Угорщина.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 16 квітня
Цього дня народилися
1113 рік — Великий князь київський із династії Рюриковичів Святополк Ізяславич.
1841 рік — Христина Данилівна Алчевська, український педагог, організатор народної освіти.
1867 рік — Вілбер Райт, американський авіаконструктор, льотчик, піонер авіації; старший брат Орвілла Райта.
1882 рік — Юрій Косьмич Глушко, український громадський і політичний діяч, один із організаторів українського національно-культурного й громадського життя в Зеленому Клині.
1889 рік — англійський актор Чарльз Спенсер Чаплін, режисер, сценарист, композитор, один із засновників кінокомпанії United Artists, лауреат премії «Оскар» за внесок у кіномистецтво (1971).
1924 рік — Генрі Манчіні (Енріко Нікола Манчіні), американський композитор, лауреат чотирьох премій «Оскар» («Місячна ріка» [1961], «Дні вина і троянд» [1962]; «Рожева Пантера», «Ромео і Джульєтта»), 20 нагород «Гремі».
1947 рік — Карім Абдул-Джаббар, американський баскетболіст («LA Lakers», «Milwaukee Bucks»), шестиразовий чемпіон НБА, рекордсмен НБА: 1560 зіграних матчів, 38 387 зароблених очок, 15 387 голів зі гри, 3189 блокшотів.
Які сьогодні іменини: Микита, Феодосій, Іван, Йосип.
Прикмети:
Якщо мати-й-мачуха зацвіла, то вночі трапиться щось погане
Тривалий гуркіт грому в цей день — чекай на негоду на декілька днів вперед
Дощ 16 квітня — прикмета того, що весна буде пізньою і похмурою
Вітер дме з півдня — будуть добре рости ярі. Якщо ж він 16 квітня дме з півночі, то скоро піде дощ
Багато березового соку 16 квітня — буде дощове літо
Похропують коні — чекай на негоду. Якщо вони ще й голову перекидають вгору — буде дощ.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA