У Решетилівці та Загребеллі демонтували пам’ятники сталіністу Горькому
З ініціативи Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) та ГО «Декомунізація. Україна» у Решетилівці та селі Загребелля Чорнухинської громади демонтували пам’ятники одного з ідеологів комуністичного сталінського режиму — російського письменника Максіма Горького.
Про це повідомив один з ініціаторів усунення імперських маркерів з публічного простору, представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.
Пам’ятник Горькому у Решетилівці був розташований на території і перебував у приватній власності ТОВ «Бурат-агро». Тож після звернення Олега Пустовгара демонтаж відбувся зі згоди керівництва цього підприємства згідно з рекомендацією відділ культури, молоді, спорту та туризму виконкому Решетилівської міської ради.
Демонтаж пам’ятника російському письменнику у Загребеллі провели місцеві комунальники відповідно до рішення 12-ої сесії Чорнухинської селищної ради 8-го скликання, яке підписав селищний голова Олександр Василенко. Рішенню сесії передували звернення громадських активістів та представника УІНП на гарячу урядову лінію КМУ.
Як повідомили у Полтавському офісі УІНП, обидва погруддя планують перемістити до музейного простору, зокрема «Парку радянського періоду» у Спадщанському лісі неподалік Путивля.
«Рішенням Козельщинської селищної ради Кременчуцького району ім’я Горького прибрано з назви комунального літературно-краєзнавчого музею у селі Мануйлівка. Пам’ятники голові спілки письменників СРСР Горькому (Пєшкову) демонтовані у селах Левенцівка Чутівської громади Полтавського району, Крячківка Пирятинської громади Лубенського району, Середняки Петрівсько-Роменської громади Миргородського району. Останній на Полтавщині пам’ятник сталіністу Горькому досі бовваніє у селі Мануйлівка Козельщинської громади. У населених пунктах Полтавщини лишається майже 50 вулиць і провулків, які звеличують росіянина Горького», — розповів Олег Пустовгар.
Довідково: Максім Горький (Пєшков Олексій Максимович) був засновником псевдохудожнього напряму і методу соціалістичного реалізму в літературі, який насильно нав’язувався владою і сприяв закріпленню ідеології комуністичного тоталітаризму в СРСР. Саме Горькому належить гасло: «Если враг не сдаётся, — его уничтожают». Його широко використовували в СРСР під час проведення терористичної політики, а зараз воно на озброєнні сучасних російських окупантів. Підтримував та схвалював систему сталінських комуністичних концентраційних таборів ГУЛАГ. У 1926-1927 роках був одним зі співтворців наклепницької комуністичної кампанії, спрямованої проти провідника українського визвольного руху, видатного борця за незалежність, голови Директорії УНР Симона Петлюри. Взяв участь у процесі над убивцею Петлюри, виступив на захист більшовицького вбивці Самуїла Шварцбарда. Показав себе активним комуністичним пропагандистом, що вкорінював у масовій свідомості поняття «петлюрівщина», «петлюрівці» як «ворожі, буржуазні, антибільшовицькі явища». Не визнавав української мови, називав її «нарєчієм».
Михайло ЧУБ, Решетилівщина.UA