18 січня — «Голодна кутя» або Водохресний Святвечір

Добігають кінця тривалі зимові свята. Напередодні Водохреща — 18 січня за новим стилем — святкуємо «Голодну кутю» або другий Святвечір.
Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять — постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря і моляться всією сім’єю. На вечерю подаються пісні страви — смажена риба, вареники з капустою, гречані млинці на олії і кутя та узвар.
У цей день християни готуються до великого свята — Хрещення Господнього. Це особливий вечір, який входить до переліку різдвяних свят і передує одній із найважливіших подій в житті Ісуса Христа — хрещенню в річці Йордан. За повір’ям, у Водохресний святвечір потрібно вмитися святою водою з джерела — тоді людина весь рік буде здоровою.
Традиційно саме цього вечора та наступного дня у храмах освячують воду, яку потім зберігають протягом всього наступного року. Освячена на Водохреще, вона вважається цілющою.
Голодна кутя — це страва, яку обов’язково готують на Святвечір Хрещення. Її першою подають на стіл. Голодною кутю називають тому, що з вечора 18 січня і до моменту освячення води у водоймах, заборонено їсти будь-яку їжу.

Пропонуємо рецепт Куті із булгуру
Інгредієнти:
200 г булгуру
2 ст. л. кунжуту
2 ст. л. насіння соняшнику
2 ст. л. меду
100 г родзинок
100 г маку
100 г волоських горіхів
дрібка солі
Відварити булгур до м’якості протягом 15−20 хвилин. Дати охолонути. Підготуйте наповнення: запарьте мак, промийте родзинки, порубіть волоські горіхи.
Розпарений мак потрібно подрібнити у блендері або розтерти і перемішати з медом до однорідності. В окремій ємності змішати всі інгредієнти і перемішати. Смачного!
Віта ШАФОРОСТ, Решетилівщина.UA