Чим небезпечна річкова риба влітку?

У Полтавській області щотижня виявляють випадки хронічного опісторхозу — це глистяна інвазія, яка передається, зокрема, через рибу.
Опісторхоз — це паразитарне захворювання, глистяна інвазія, коментує Суспільному доцентка кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією Полтавського державного медичного університету Тетяна Котелевська.
«Патологія дуже небезпечна для нашого регіону, тому що вона для нас ендемічна (властива певній території — ред.). Всі ліві притоки Дніпра інфіковані — Ворскла, Сула, Псел, Оріль, риба забруднена опісторхозом. Тому захворювання найбільш поширене на території Сумської, Полтавської, Дніпропетровської і трохи Харківської областей».
Найбільше випадків хвороби виявляють на Сумщині та Полтавщині, каже Тетяна Котелевська. Від людини до людини хвороба не передається — заразитися можна під час вживання погано обробленої риби. Йдеться про річкову рибу — коропи, карасі, краснопірки, линки, соми та інші. Опісторхоз переносять риби, які мають луску.
Опісторхоз буває хронічним і гострим. Останній нині трапляється рідко, говорить фахівчиня. Гостра фаза може минати без клінічних проявів. «Формується хронічна форма через пів року, і людина все життя буде носити цей опісторхоз. Гостра фаза може протікати тяжко — тоді з’являється жовтяниця, у пацієнта виражений больовий синдром у животі, гарячка, ознаки гепатиту, холециститу, виразки. Пацієнт потрапляє у стаціонар, і тоді одразу виявляємо гострий опісторхоз».
Вражає хвороба переважно жовчний міхур і протоки. Опісторхоз знижує імунну систему. Тому слід звернутися до лікаря людям, які:
- часто хворіють;
- мають алергічні висипки і шкірні прояви, які не піддаються лікуванню;
- мають постійні загострення холециститу, панкреатиту, гепатиту.
Лікують пацієнтів з опісторхозом у стаціонарних відділеннях лікарень.
Щоб не заразитися опісторхозом, слід правильно обробляти рибу перед вживанням. Паразита вбиває:
- заморожування — при мінус 40 градусах 7 годин, при мінус 28 градусах 32 години;
- соління протягом 14 днів — із розрахунком 2,7–2,9 кілограма солі на 10 кілограмів риби;
- варіння чи прожарювання — не менше 20 хвилин з моменту закипання.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA