Кухарі Полтавщини, які навчатимуть колег готувати за новим шкільним меню, завершили навчання
Протягом двох днів 20 майстрів виробничого навчання закладів профтехосвіти Полтавщини, і з Решетилівки зокрема, відпрацьовували практичні навички у приготуванні страв з нового шкільного меню.
Тренінг для майстрів виробничого навчання влаштували у Кременчуці на базі Регіонального центру професійно-технічної освіти №1. Навчання для 20 майстрів виробничого навчання із закладів профтехосвіти Кременчука, Полтави, Гадяча і Решетилівки проводили швейцарські фахівці на сучасному обладнанні. Робили це у межах проєкту «Кулінарні хаби».
«Це проєкт, який реалізовується спільно із громадською організацією „Національна асоціація громадського харчування“ за підтримки іноземних донорів. Він передбачає початок навчання кухарів, які працюватимуть у закладах загальної середньої освіти каскадним методом. Тобто ми навчаємо 20 майстрів виробничого навчання, вони отримують сертифікати, і далі кожен із них може навчати інших працівників, які працюють у сфері харчування дітей», — розповів Суспільному директор обласного департаменту освіти Євген Кончаковський.
За його словами, заявки щодо навчання кухарів шкіл та садочків від громад за новим меню отримуватимуть із 1 вересня.
«Ми не можемо чекати, поки усі наші 528 шкіл і майже 600 садочків будуть укомплектовані сучасним обладнанням. Я вважаю, що зараз у будь-якого працівника харчоблоку є відповідний досвід. Ми їх не перевчаємо, ми вчимо їх на прикладі сучасного обладнання. Коли у їхній заклад освіти буде придбано сучасне обладнання, вони уже розумітимуть і знатимуть, як на ньому працювати», — повідомив Євген Кончаковський.
Учасники відпрацьовували практичні навички впродовж двох днів. Їм передували теоретичні заняття онлайн. У перший практичний день учасники готували на звичайному обладнанні, а другого дня — на сучасному, каже менеджер реалізації соцпроєктів ГО «Cult food» Ілля Ламбріно:
«Поки країна переходитиме на сучасне обладнання, кожен кухар шкільної їдальні, у якого звичайні плитки, традиційне обладнання, повинен вміти готувати нові страви шкільного меню. Зараз кожна техкартка розроблюється, щоб був баланс вітамінів, білків, жирів, вуглеводів».
Віта ШАФОРОСТ, Решетилівщина.UA