Тетяна Федак: майстриня, що запалює світло у темні часи
Решетилівські волонтери нині збирають кошти на авто для земляка Миколи Богдана. Щоб прискорити цей збір місцева майстриня Тетяна Федак оголосила розіграш чудового світильника ручної роботи.
Аби взяти у ньому участь, потрібно викупити віртуальний номерок вартістю всього лише 70 гривень і дочекатися розіграшу. Таким от чином ви робите добру справу, за яку, у разі, якщо вдача буде на вашому боці, отримаєте ще й приємний бонус — світильник ручної роботи. До слова, такі вироби — не з дешевих, адже ручна робота цінується у всьому світі, і в Україні також. А нашій землячці світильники та інтер’єрні композиції замовляють клієнти з інших міст. Був у пані Тетяни досвід співпраці і з іноземними клієнтами — виготовляла на замовлення атмосферні зимові ліхтарики для одного з кафе у Польщі.
Майстер-клас «Як створити красу з… будівельного матеріалу»
Дивлячись на дивотвори пані Тетяни спершу не ймеш віри, що інтер’єрні квіти, композиції та світильники із поліпропілену та фоамірану вона виготовляє всього лише декілька років. Розповідає, що серйозно почала цим займатися у 2017 році, коли звільнилася з роботи. До того 25 років пропрацювала на пошті. Починала оператором поштового зв’язку, а звільнилася із посади начальника районного вузла зв’язку. Оскільки з’явився вільний час, то й вирішила зайнятися рукоділлям, тим більше, що в роду всі були майстровиті, із золотими та вмілими ручками.
«Мама шила дуже добре, дідусь — мамин тато — був знаним кравцем, шив усе, від костюмів до пальто, — розповідає Тетяна Федак. — Поруч із ними і я рукоділлям займалася в дитинстві. У дорослому житті на нього, на жаль, часу не було за роботою та клопотами. Згадувала про те, що вмію щось робити своїми руками, коли потрібно було дітям у дитсадок, а потім і в школу виготовити якусь поробку. А коли розрахувалася з роботи, часу стало більше. Одного разу в інтернеті звернула увагу на цікаві роботи із ізолону, які виставила одна із користувачок соцмереж. „Ізолон“ — це назва торгової марки, а сам матеріал — спінений поліпропілен — використовується переважно у будівництві. Та оскільки ним зацікавилися майстрині, то підприємства, зважаючи на попит, почали виготовляти кольоровий матеріал саме для рукоділля. Мене зацікавило, почала шукати в інтернеті, що це таке, як із ним працювати».
На просторах інтернету пані Тетяна знайшла все необхідне — майстер-класи, сайти, які торгують необхідними матеріалами. Спробувала зробити першу квітку — вдалося й сподобалося. Поступово до поліпропілену додався фоаміран, з нього майстриня нині виготовляє переважну більшість робіт. Композиції стали складнішими — до квітів та букетів додалися літаючі чашки, новорічні кулі, вітрильники, ляльки барбі, казкові карети й навіть цілі зимові вечірні хутори, ті що поблизу Диканьки.
Світильник за три дні
Майстриня зізнається, що інтер’єрні квіти любить робити в натуральну величину. Хоча є у цій справі й любителі гігантських розмірів. Величезні квіти майстри переважно виготовляють під замовлення для офісів, студій, для створення фотозон чи виставок, для дитячих садочків чи дитячих кімнат. Адже матеріал безпечний, не має запаху.
Композиції чи квіткові букети, які виготовляє Тетяна Федак, можуть бути звичайною прикрасою вашого інтер’єру або ж стати більш утилітарною річчю й виконувати функцію світильника. «Світло» у свою роботу майстриня додає на замовлення клієнта. Виготовляє бра, нічники для дитячих кімнат, настільні лампи. Зізнається, що одного разу на замовлення робила напольний світильник у формі квітки маку. Серед популярних — літаючі чашки з квітами. Під замовлення до війни виготовила їх більше 10 штук. Попит був такий, що інколи доводилося розпочинати й по три чашки за день.
«Скільки часу потрібно на одну роботу? — перепитує майстриня. — Все залежить від розмірів. Щось велике швидше робиться, а от невеликі композиції чи квіти з купою деталей — забарніші в часі. От популярна літаюча чашка — композиція ніби не велика, але в кожній чашці до 15 квіток, а в кожній квітці 11 пелюсток. Пелюсточку потрібно вирізати, сформувати, зібрати їх усі до купи — робота така трохи забарна. Тому днів три біля неї потрібно попрацювати. Сама чашка після склеювання має постояти добу, аби клей добре взявся. У середньому найменше потрібно три дні».
Один світильник майстрині коштує від тисячі гривень. Вартість залежить від часу та роботи, яку довелося витратити на виготовлення, й кількості витраченого матеріалу. А він у сучасних умовах, на жаль, постійно дорожчає. Пані Тетяна зауважує, що постійно вдосконалює свою майстерність, вчиться новому, освоює цікаві лайфхаки, проте користується безкоштовними майстер-класами, яких не бракує в Інтернеті. «Звісно, можна й придбати платний. Але все це гроші й потім у кінцевому результаті впливає на ціну самого виробу, адже витрачені кошти потрібно повернути. Тому стараюся більше користувався безкоштовними майстерками. Бо зараз такий час, що людям не до розкошів», — зауважує майстриня.
«Творити красу потрібно з хорошими думками»
Виготовлення світильників та інтер’єрних прикрас, як і будь-яке рукоділля, енергетично заряджає майстра. Проте з початком повномасштабного вторгнення було не до творчості. До того ж, якраз у перший день великої війни Тетяна Федак мала святкувати день народження… Жінка зізнається, що більше півроку взагалі не могла нічого до рук брати: всі свої скарби майстриня сховала якнайдалі, щоб і на очі не потрапляли. «У нас таке горе, як я можу сидіти й створювати красу», — пояснює пані Тетяна. Рятувалася тим, що у складі решетилівських «тушоночних військ» готувала разом із земляками смачні м’ясні консерви на фронт. У перші місяці великої війни роботи було дуже багато, вона й відволікала. Тоді попит на решетилівську тушонку був такий, що її не встигали готувати — волонтери забирали ще гарячою з автоклавів. «Зараз і потреб таких немає, та й немає за що, — розповідає Тетяна Федак. — Бо на початку люди активніше допомагали й донатили охочіше. А м’ясо ж потрібно за щось купити, тим більше, що все в ціні росте. І газ у балоні потрібно заправити, а одна партія готується 4 години. Самі порахуйте, скільки потрібно газу спалити й коштів витратити. Проте все одно стараємося хоча б раз на тиждень приготувати партію свіжої тушонки для наших захисників».
А от до творчості майстриня повернулася вже під осінь. Ожив і знову загомонів чат майстринь — дівчата брали до рук матеріали й починали створювати красу, ділилися емоціями, виставляли світлини нових робіт. Пані Тетяна першу своє роботу після більш ніж піврічного забуття зробила під Новий рік. Це були композиції із новорічними кулями та «Вечори на хуторі поблизу Диканьки», яку допомогла розписати художниця і колега по кулінарному батальйону Настя Пилипенко. Робила композиції виключно для себе, бо душа прагла різдвяно-новорічної атмосфери. Ну а потім вже почала знову працювати на замовлення.
«Коли сідаєш до роботи, відключаєшся від усіх проблем та зовнішніх подразників, — розповідає майстриня. — Бо творити красу, тим більше для інших людей, потрібно із хорошими думками та вкладати позитивну енергію, аби виріб потім новому власнику приносив радість. Тому ніколи не беруся до роботи з поганими думками чи в не дуже доброму настрої. Тоді й робота не йде, коли в голові щось погане крутиться. Працювати люблю в тиші, коли нічого не може сполохати натхнення й час ніби зупиняється і завмирає».
Світильники допомагають збирати кошти на ЗСУ
Нині роботи Тетяни Федак можна побачити й придбати у виставковій залі майстерні «Соломія». Майстриня зауважує, що її світильники, жоржини, соняхи з кульбабами, ключниці з тюльпанами при правильному догляді — то пам’ять на роки. У догляді нічого складного немає: інтер’єрну композицію слід періодично сполоскувати теплою водою, якщо це світильник — пройтися вологою серветкою чи холодним феном продути. Матеріал не виділяє токсинів, запахів, безпечний у користуванні.
Окрім того свої роботи майстриня охоче виставляє на розіграш, коли земляки збирають допомогу для ЗСУ. На початку розповіді ми вже згадували про світильник, який зараз можна виграти, задонативши на автівку для Миколи Богдана. Він зроблений у формі квітки діцентри, яку так полюбляють квітникарі, а в народі її за форму квітів називають «розбите серце». До слова, це вже четвертий розіграш для майстрині. До цього пані Тетяна виставляла три світильники — японських журавлів, лілії та літаючу чашку з квітами. За три лоти вдалося зібрано 12 800 грн. Частину коштів використали на закупівлю м’яса для виготовлення тушонки, також купували запчастини до авто. Третій розіграш — на авто для земляка Андрія Верхоли. «Потрібно допомагати хлопцям, — зауважує Тетяна Федак. — Бо вони там нас захищають, тримають наше небо. І якби вони не втримали ворога на Донбасі й на Півдні, не було б ні мирних світанків із вранішньою кавою тут, у Решетилівці, ні нових ідей для творчості, які хочеться втілити в життя. Тому маємо тримати тут наш другий фронт — допомоги для ЗСУ».
Настя ТОПОЛЯ, Решетилівщина.UA