На Полтавщині перейменують вісім сіл
Решетилівська громада до списку на перейменування не потрапила.
Український інститут національної памʼяті опублікував перелік назв населених пунктів, які містять символіку російської політики й мають бути перейменовані.
Про це йдеться на сайті інституту.
До 27 січня 2024 року місцева влада повинна подати до Верховної Ради України свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону. Він, зокрема, включає до символів російської імперської політики топоніми на честь:
- осіб, які були на керівних посадах у держструктурах, війську та партіях, зокрема й тих, які Російська імперія створювала на підпорядкованих землях, і брали участь у/сприяли російській імперській політиці; були працівниками радянських органів держбезпеки всіх рівнів; публічно, зокрема в мистецьких творах чи медіа, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;
- подій, повʼязаних із утіленням російської імперської політики;
- назв російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів рф.
Загалом у списку топонімів, які слід перейменувати — 183 населені пункти. Найбільше їх у Дніпропетровській області — 34. Далі йде Харківщина — 24 населені пункти, а замикає трійку «лідерів» Одеська область, де перейменуванню за законом підлягають 20 назв.
У Полтавській області перейменують такі населені пункти:
село Першотравневе Зіньківської тергромади;
село Першотравневе Чутівської тергромади;
село Чкалове Кобеляцької тергромади;
село Первомайське Михайлівської тергромади;
село Новомосковське Глобинської тергромади;
село Олексіївка Гребінківської тергромади;
село Першотравневе Лубенської тергромади;
село Першотравневе Шишацької тергромади.
До слова, назва «Першотравневе» та похідні від неї, і в російському варіанті Первомайськ чи Первомайське найчастіше зустрічаються в списку.
Водночас в інституті зауважують, що не підпадають під заборону назви, що лише співзвучні з тими, на які поширюються передбачені законом обмеження. Наприклад, не всі Катеринівки чи Миколаївки потрібно перейменовувати, а лише ті, які названі на честь російських царів, якщо це підтверджується історичними джерелами.
Цей перелік не є вичерпним і буде доповнюватися. Наразі формують експертну комісію, яка надаватиме фахові висновки з питань, що виникатимуть у процесі деколонізації. До неї увійдуть авторитетні науковці, які представляють академічні інституції й університети країни.
Віктор БІЛОКІНЬ, Решетилівщина.UA