Сьогодні — День Державного прапора України
23 серпня щорічно, починаючи з 2004 року, в Україні вшановують один з трьох ключових державних символів — синьо-жовтий стяг. Це символ нашої української ідентичності, символ боротьби за волю.
Синьо-жовте поєднання утвердилося як українські національні кольори під час європейської «Весни народів» у 19 столітті. Але загалом ця кольорова символіка на наших теренах має давню історію. Поєднання блакитного тла та жовтого малюнку зустрічається в символіці українських населених пунктів, починаючи з часів Русі. Козаки використовували синє тло та малювали жовті хрести, небесні світила та зброю на полкових і сотенних знаменах.
Немає офіційної версії, чому прапор України синьо-жовтий. Найпопулярніше «народне» тлумачення пояснює, що синя смуга означає ясне небо, а жовта — золоте пшеничне поле під ним.
Є також версія, що кольори прапора здавна символізують головні стихії природи — вогонь і воду. А по релігійному трактуванню жовтий колір уособлює Бога і духовність, а синій — все земне.
Історія прапора
Перша історична згадка про поєднання синього і жовтого кольору в українській символіці датується 1256 роком — роком заснування Львова. Герб цього міста прикрасив Золотий лев на синьому тлі.
Таке ж поєднання кольорів можна побачити на прапорах, значках, гербах і нагородах часів козацтва, особливо починаючи з XVIII століття. Часто у запорожців були сині прапори, прикрашені золотистими орнаментами, образами православних святих або ж козаків.
Вважається, що сучасні кольори прапора як державного символу України з’явилися під час правління гетьмана Івана Мазепи, якому шведський король дозволив використовувати в символіці кольори прапора Швеції. Ось чому прапор України схожий на шведський. Під такими прапором Мазепа бився з Петром I у Полтавській битві.
Під час хвилі європейських революцій 1848 року, названої «Весна народів», синьо-жовтий стяг утвердився вже як прапор українського народу. Тоді, у червні 1848-го, таке знамено вперше підняли над ратушею у Львові.
На Наддніпрянщину, яка була в складі Російської імперії, синьо-жовтий прапор як символ української національної боротьби прийшов після подій революції 1905–1907 років. А вже за десятиріччя, у 1917-му, він став офіційним стягом української державності. Під синьо-жовтими прапорами відбувалися маніфестації українців. З ними українські воїни 100 років тому вирушали в бій. У квітні 1918-го синьо-жовті прапори підняли над кораблями Чорноморського флоту у Севастополі.
Поєднання синього і жовтого кольорів остаточно оформилося як єдинонаціональне на початку XX століття. Перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора відбулося 22 березня 1918 року за законом Центральної Ради.
Синьо-жовтий піднімали навіть у срср
А після втрати незалежної української держави синьо-жовтий прапор залишався символом національної боротьби та спроб відновити державність у різних регіонах України.
Навіть в радянській Україні були спроби піднести національний прапор. 1 травня 1966 року над будинком Київського інституту народного господарства у Києві (нині Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана) замість червоного прапора зранку височів синьо-жовтий. Студент Георгій Москаленко та робітник Віктор Кукса, які це зробили, планували викликати неабиякий резонанс — прапор мали побачити студенти і робітники заводу «Більшовик», що зранку збиратимуться в колони на першотравневу демонстрацію. Через 9 місяців КГБ знайшов сміливців. Вони отримали відповідно 3 та 2 роки таборів суворого режиму.
22 січня 1973-го в Чорткові на Тернопільщині Володимир Мармус із вісьмома товаришами вивісив 4 національні прапори.
26 квітня 1989-го у Львові під українським прапором відбувся мітинг пам’яті жертв Чорнобильської трагедії, а 22 травня того ж року — Шевченківське свято в Києві. 23 березня 1990 року він з’явився над Тернопільською міськрадою; 3 квітня — над Львівською ратушею; 24 липня — урочисто піднятий над Київською міською радою.
4 вересня 1991 року національний синьо-жовтий прапор замайорів над Верховною Радою України. А за кілька місяців, 28 січня 1992-го, ВРУ офіційно затвердила його Державним Прапором України.
Цікаві факти про український прапор:
Український прапор змінив кілька кольорів, перш ніж прийти до звичного синьо-жовтого забарвлення — він був червоним, малиновим та червоно-синім. 1918 року Центральна Рада на чолі з Грушевським затвердила нинішню кольорову гаму.
2016 року українські альпіністи встановили наш прапор на вершині найвищого вулкана світу — Охос-дель-Саладо в Андах. Його висота — 6872 метри.
Серед прапорів слов’янських країн лише українське та боснійське не мають червоного кольору.
Під синьо-жовтим відбулося три проголошення Української державності: 1917, 1941 та 1990 років.
Ну а сьогодні синьо-жовтий стяг став символом не лише України, а й волі, свободи, незламності, хоробрості. А ще — одним із найупізнаваніших символів у світі. Його піднімають над головою не лише українські спортсмени, а й світові зірки спорту, легенди музики — на багатотисячних стадіонах як символ підтримки України і її народу. Наш прапор — з українськими військовими на шевронах, у рюкзаках і на позиціях. У тимчасово окупованих містах та селах українці зберігали й зберігають його як найдорожчий скарб, аби із синьо-жовтим прапором зустріти ЗСУ і свободу. І він обов’язково замайорить над усіма вільними і звільненими містами України.
Михайло ЧУБ, Решетилівщина.UA