Які свята відзначаємо 27 серпня?
Цієї неділі відразу два українські міста святкують свій день народження — День міста. Йдеться про Рівне та тимчасово окуповану шахтарську столицю — Донецьк.
На 27 серпня припадає свято, відоме ще з часів Старого Заповіту — Свято жнив. «… І свято жнив первоплоду праці твоєї, що сієш на полі. І свято збирання при закінченні року, коли ти збираєш з поля працю свою…» (Ісх.23:16). Святкується це свято завжди, починаючи з останньої неділі серпня або в останню неділю вересня за рішенням церковної громади. Сьогоднішні церковні урочистості беруть свій початок у вікторіанські часи, коли преподобний Роберт Стівен Хокер запросив своїх прихожан у 1843 році до спеціального служіння подяки в Церкві в Морвенстоу, Корнуолл (Англія).
Зараз фестивалі врожаю проводяться по всьому світу, це стосується і Австралії, і Швеції, і Індії.
А ще цієї неділі відзначають Всесвітній день прощення та день топлес. На Тайвані та в Колумбії вшановують дідусів і бабусь. Щодо ласунів, то в Штатах цієї неділі — Національний день бананів і горщика з кремом, у Великій Британії — Національний день бургерів, а в Україні — день сала.
Яке свято за церковним календарем?
27 серпня в церкві вшановують пророка Михея, покровителя майстрів, мулярів і будівельників. У народному календарі — Михей Тиховій.
Пророк Михей Морасфітянин — один із 12 пророків, автор однієї з книг пророцтв.
Михей жив у VI столітті до нашої ери. Він був родом з Юдеї, селянином, є припущення, що Михей був сучасником пророка Ісаї, можливо, його учнем. Не боячись гніву, він викривав гріхи та злочини правителів і розкривав лжепророків та нечистих священиків. Був випадок, коли Михея кинули в темницю за те, що він передбачив царю Ахаву загибель на війні.
Пророк розповідав про те, що Господь обов’язково покличе всіх до відповіді за невдячність, нехтування заповідями, порушення Божих заповідей. За його пророцтвом, його земля (Ізраїль), буде спустошена, але після — відновлена. Також пророк пророку пророкував явлення Месії:
…з тебе станеться Мені Той, Який має бути Владикою в Ізраїлі, і Якого походження з початку, від днів вічних. Тому Він залишить їх до часу, доки не народить та, що має народити, тоді повернуться до Ізраїлевих синів і ті брати їхні, що залишилися. І стане Він, і буде пасти в силі Господній… і вони будуть жити безпечно… І буде Він мир.
Є кілька версій смерті пророка. За однією він був убитий наближеними царя Ахави, якому передбачив смерть. За другою — дожив до глибокої старості. Його мощі знайшли за імператора Феодосія Великого, на честь пророка побудували храм.
Святого вшановують 27 серпня за нинішнім календарем. За новоюліанським календарем (з 1 вересня 2023 року) згадувати його будуть 14 серпня.
Які сьогодні іменини: Аркадій, Олексій, Олександр, Василь, Євдокій, Володимир, Микола, Матвій, Федір, Єва.
Цей день в історії
1672 рік — об’єднана українсько-османсько-татарська армія, яку очолювали гетьман Петро Дорошенко, османський сулан Мегмед IV і кримський хан Селім-Гірей, здобуває фортецю Кам’янець (Кам’янець-Подільський) і вирушає на Галичину;
1783 рік — перший політ шарльєра (аеростат з оболонками, наповненими воднем);
1813 рік — Дрезденська битва, де переміг Наполеон;
1831 рік — Варшава капітулює перед військами фельдмаршала Паскевича;
1859 рік — свердловина, пробурена Едвіном Дрейком у штаті Пенсільванія, дає першу нафту;
1913 рік — о 18 годині 10 хвилин Нестеров на літаку «Ньєпор"-IV піднімається над київським Сирецьким військовим літовищем і на висоті 600 метрів уперше в світі здійснює знамениту «мертву петлю», що згодом стала називатися «петлею Нестерова»;
1916 рік — Королівство Румунія оголошує війну Австро-Угорщині;
1919 рік — під час наступу на Київ Армія УНР звільняє Житомир, Білу Церкву та Васильків;
1934 рік — ухвалюють постанову про заборону знищення лісу в 50-кілометровій зоні навколо Києва;
1938 рік — в Римі відбувається Другий Великий Збір Українських Націоналістів, який офіційно затверджує Андрія Мельника на посаді голови Проводу Українських Націоналістів (лідера ОУН);
1939 рік — відбувається перший у світі політ реактивного літака;
1955 рік — виходить перше видання Книги рекордів Гіннеса;
1977 рік — на Чорнобильській АЕС запускають в дію 1-й енергоблок;
1991 рік — Молдова проголошує незалежність.
2016 рік — космічний зонд NASA Юнона здійснює близький прохід біля Юпітера, наближаючись до нього на відстань 4200 км від хмарних вершин.
В цей день народилися:
1770 — Георг Вільгельм Фрідріх Гегель, німецький філософ;
1856 — Іван Франко, письменник, один з найвизначніших духовних провідників України, вчений, громадсько-політичний діяч, публіцист;
1871 — Теодор Драйзер, американський письменник і громадський діяч;
1902 — український письменник Юрій Яновський;
1941 — український актор театру і кіно Богдан Ступка;
1983 — українська співачка й акторка кримськотатарського та вірменського походження, народна артистка України, переможниця Євробачення-2016 Джамала.
Народний календар
Прикмети дня говорять, якою буде погода найближчим часом і у вересні:
світанок яскраво-червоний — скоро чекай дощу і вітряну погоду;
погожий і безвітряний день — осінь буде сухою;
журавлі відлітають — скоро грянуть морози, а зима буде ранньою;
сильна гроза цього дня — весь вересень стоятиме погана погода, і осінь буде дощовою.
У народі 27 серпня — свято Михей Тиховій або Камнеклад. Цього дня особливо шанували мулярів — будівельників будинків, храмів.
Що сьогодні не можна робити
У цей день є кілька суворих заборон:
не дозволяється підвищувати голос і лаятися;
не можна позичати і давати в борг гроші — піде фінансове благополуччя;
заборонено відмовляти в допомозі та милостині — сам опинишся в нужді;
не можна вживати алкоголь.
За народними повір’ями цього дня також не варто пекти випічку, возитися з тістом і борошном, щоб не залишитися без хліба.
Що можна робити
Святий Михей вважається покровителем дому, тому святому можна помолитися про набуття власного житла.
До цього дня закінчувалися вся основна літня робота, і було прийнято допомагати по господарству людям похилого віку, вдовам і сиротам. 27 серпня закінчується Успенський піст, дозволяється гаряча їжа з маслом і трохи вина. Цього дня можна свататися — починається весільна пора. Незаміжнім дівчатам цього дня радять одягти нову річ — щоб не засиджуватися в дівках.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA