Вагони для столичного метро збудують на Полтавщині
«Крюківський вагонобудівний завод» отримав повідомлення від «Київського метрополітену» про перемогу у тендері на закупівлю нових метропоїздів.
Сума контракту на оновлення рухомого складу становить 79,1 млн євро. Проєкт фінансує Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Під час тендеру кременчуцький завод конкурував з компанією Skoda, але пропозиція місцевих вагонобудівників була на 37% дешевшою й вигіднішою. Через це їх обрали для постачання київському метрополітену 50 вагонів. Конкурс тривав з 22 грудня 2020 року. Розгляд пропозицій учасників другого етапу відбувся 22 березня 2023.
«Прагнемо розпочати роботу. У тому, що ми з нею впораємося, — немає жодних сумнівів. Запорука того — пройдений великий шлях становлення та розвитку вітчизняного національного метровагонобудування, екскаваторобудування. До незалежності України все обладнання, рухомий склад для метрополітенів, а також запчастини до них виготовляли за її межами, що призводило до постійної залежності від імпортних поставок. Результат — постійне технологічне відставання нашої країни у цьому сегменті», — написав голова наглядової ради Крюківського вагонобудівного заводу Володимир Приходько.
Крюківські вагонобудівники підготувати для продажу метропоїзд з асинхронним тяговим приводом з 3 моторними та 2 причіпними немоторними вагонами. Володимир Приходько пише, що КВБЗ запропонував нові технічні та дизайнерські рішення екстер’єру та інтер’єру поїзда метро для Харківського та Київського метрополітенів.
«Основні технічні рішення, які ми пропонуємо застосувати у конструкції нових метропоїздів, уже понад 10 років успішно працюють на вітчизняних міжрегіональних поїздах локомотивної тяги (сумарний пробіг двох поїздів локомотивної тяги — 5,1 млн км), двосистемних електропоїздах ЕКр1 (сумарний пробіг двох поїздів — 5,5 млн км), а також приміському дизель-поїзді ДПКр-2 (пробіг — 1,25 млн км), регіональних дизель-поїздах ДПКр-3 (сумарний пробіг 6 поїздів — 1,2 млн км)».
Разом з КВБЗ та його підприємствами до проєктів зі створення продукції метрополітену залучають понад 60 великих підприємств-партнерів, щоб посилити галузь.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA