Заняття в «Активних парках»: як у модному спортклубі з персональним тренером, тільки безкоштовно і під відкритим небом
На групу людей, які цієї весни у парках Решетилівки й Покровського вперше розгорнули каремати й почали робити спортивні вправи на свіжому повітрі, перехожі спочатку дивилися з подивом.
Далі любителі активного відпочинку стали звичним елементом ландшафту. А з часом ті, хто з цікавістю спостерігав за заняттями, й самі почали вдягати спортивний одяг й собі долучатися до вечірніх активностей. Отак у Решетилівській громаді набуває популярності і впізнаваності соціальний проєкт «Активні парки — локації здорової України». Його координаторка в нашій громаді — тренерка Оксана Зимогляд.
Як черліденг хіміка перетворив на тренера
Свого життя без спорту Оксана не уявляє. Власне, він став визначальним у долі молодої жінки, покликанням, якому та присвятила своє життя. Хоча насправді бути тренеркою наша героїня не планувала. Після закінчення школи у рідному Покровському для подальшого навчання обрала Полтавський педагогічний університет. Освоювала фах вчителя хімії та управління навчальними закладами. Але доля мала на неї власні плани — і під час навчання дівчина потрапила до університетської команди із черліденгу. Для Полтави тоді цей видовищний вид спорту був у новину. Оксана зізнається, що її він захопив так, що стала кандидатом у майстри спорту України. Майстра не підтверджувала, бо пішла в декретну відпустку, потім — робота. Проте після університетських виступів із командою не змогла полишити цей вид спорту й зараз на правах тренера (друга вища освіта) веде секцію черлідингу у решетилівській ДЮСШ.
Напевно, що ви бачили, як під час трансляцій спортивних матчів, найчастіше — баскетбольних — у перерві на майданчику глядачів розважають дівчата-черлідерки. Красиві, спортивні, з помпонами в руках, гарно рухаються, легко, майже завіграшки виконують складні трюки. Але за цією легкістю й красою стоїть важка робота та постійні тренування — зауважує Оксана Зимогляд. Зараз під її началом тренуються майже 60 дівчаток. «Черліденг інколи плутають із танцями. А через півроку занять розуміють, що це зовсім не танці, — посміхається Оксана й зауважує, що йдеться про великі фізичні навантаження. Цей вид спорту справді використовує елементи різних танцювальних напрямів, один із видів програми черліденгу так і називається dance, тобто танок. Але насамперед черліденг — це елементи художньої та спортивної гімнастики, акробатики. Дівчата виконують складну акробатику (колеса, перекиди, сальто), піраміди, круті підтримки й стрибки. Тренерка пояснює, що існує, для прикладу, 10 обов’язкових стрибків, які потрібно виконати під час виступу і за які команді відповідно нараховуються бали.
Саме тому при прийомі у секцію черліденгу важать не лише бажання батьків та дитини, а й стан здоров’я вихованки. Зважаючи на майбутні фізичні навантаження на організм, він повинен бути бездоганним, що має обов’язково посвідчити довідка від лікаря. До занять і до здоров’я своїх підопічних Оксана Зимогляд підходить дуже відповідально. До слова, зараз вона набирає в секцію майбутню олімпійську зміну — дівчаток від 3 рочків. Знайомі решетилівські матусі, які відвідують заняття Оксани у рамках проєкту «Активні парки», неодноразово перепитували: «Коли ти вже будеш брати на заняття малих?». От Оксана і зважилася, реагуючи на запит. «У ДЮСШ вихованців набирають від 5 років, тому дівчаток 3-4 рочків візьмуся тренувати на платній основі. Спробую. Вартість заняття становитиме 60 гривень. Розпочнемо з маленькими з нескладних елементів, вивчатимемо елементарні стрибочки, — говорить тренерка. — З іншого боку, якщо почати займатися із 3 років, то уявіть, що у 8 років це буде пластична, граційна, спортивна дитина. Це буде потужний олімпійський резерв, спортсменки, яких далі можна буде відправити до Полтави вдосконалювати майстерність».
Про олімпійську зміну — це не про красне слівце, адже черліденг є нині олімпійським видом спорту. А за інформацією Міжнародного Олімпійського Комітету — ще й одним із найпопулярніших у світі: черліденгом нині займається понад 6,5 мільйонів спортсменів.
Про стретчінг-йогу, табату, естафети та велопокатеньки
Цього 1 травня до занять із черлідерками у Оксани Зимогляд додалися ще й тренування із дорослими мешканцями громади. Бо саме в травні в громаді запрацював проєкт «Активні парки», покликаний популяризувати заняття спортом та здоровий спосіб життя. Він впроваджується по всій Україні за ініціативи Президента, у Полтавській області — у 11 пілотних громадах, і в Решетилівській зокрема. Декілька разів на тиждень, переважно у вечірній час, у Решетилівці та Покровському Оксана запрошувала земляків на безкоштовні тренування просто неба. Тренування включають аеробіку, стречинг, функціональні тренування, мобіліті, табату, високоінтенсивні та силові тренування. Коли запитую Оксану Зимогляд, на скільки активними виявилися мешканці громади, та відповідає, що решетилівці таки активні, якщо порівнювати з іншими громадами.
«Навесні, коли тільки починали, приходило небагато людей, ставилися з насторого, придивлялися. Влітку був пік відвідувань. Коли почалися городи — учасників занять знову стало менше, — розповідає тренерка. — Зараз заняття проводжу лише у Решетилівці. Єдина причина, чому приходить небагато відвідувачів, — люди соромляться, що заняття відбуваються надворі, що на них дивитимуться інші. Наші люди залежні від чужої думки і саме це їх і зупиняло».
За тиждень активності на свіжому повітрі відвідують біля 60 людей, максимум учасників під час одного заняття — 15 відвідувачів. Серед них — дорослі й малі, жителі громади різного віку й статусу, корінні решетилівці й ті, хто знайшов у громаді прихисток під час великої війни. Тренер щоразу намагається урізноманітнити заняття: сьогодні група пропрацьовує і розтягує всі групи м’язів, додає тонусу кожній клітиночці тіла під час стретчінг-йоги, наступного разу — всі біжать чи мами разом із дітками змагаються у сімейних естафетах за звання найпрудкішої родини. Або ж їдуть цілими родинами у веломандрівку. Організувати велопоходи Оксані допомагав чоловік Євген — вчитель фізичної культури, викладач Центру туризму. Він допоміг прокласти маршрут, взяв на себе організаційні моменти, зважаючи на свій професійних досвід, і походів у гори зокрема. Так що цього літа під час велопокатеньок учасники «Активних парків» навідували Гоголеве, заїздили з ночівлею у Каленики.
«Якщо люди приходять на заняття, то мають отримати результат»
Окремо у рамках проєкту тренерка займається і з мешканцями громади поважного віку. Йдеться про заняття у Покровському будинку соціального піклування, які дуже сподобалися місцевим пенсіонерам. Вправи для спортсменів елегантного віку Оксана Зимогляд підбирає нескладні, націлені на загальне оздоровлення організму.
А от молодших відвідувачів занять у Решетилівці «ганяє» добряче й дає хороше навантаження. Зауважує, що ті, хто потрапив на її заняття вперше, були навіть здивовані, що тут все так «серйозно». Оксана зізнається, що на її тренуваннях легко не буває. Займається у рамках проєкту так, як це роблять, для прикладу, в спортклубі. Тільки туди потрібно придбати абонемент, ще за заняття із тренером кожного разу сплачувати кругленьку суму. А тут — той же ефект, тільки під відкритим небом і безкоштовно.
«Якщо люди приходять на заняття, то мають отримати результат. „Ніжку праворуч, ніжку ліворуч“ і не напружуючись — це й дома можна зробити, — зауважує тренерка. — А тут, на відкритих тренуваннях, ми викладаємося разом під час занять. Коли ж сам, то лінуєшся, знаходиш відмовки, чому немає часу на спорт, жалієш себе. Так, люди під час занять змінюються, хтось ходить на постійній основі, інші приводять друзів, кумів. А потім самі ж говорять, і чому ми раніше не приходили. Бо звикли, що якщо це державне й безкоштовне, то це радше заради галочки. А в нас все доволі серйозно».
Коли спорт додає фізичного й ментального здоров’я і долає соціальні бар’єри
Армія тих, хто підсів на спорт, у громаді поступово збільшується. Оксана Зимогляд зауважує, що цього тижня з об’єктивних причин тренування довелося перенести. То учасники «Активних парків» її вже закидали повідомленнями в особисті, коли ж будуть наступні заняття, пишуть, бо не знають, що їм робити.
«Взагалі дуже цікавий і потрібний проєкт», — говорить про «Активні парки» його координаторка. Й пояснює, що ці заняття просто неба не лише спорт популяризують, а й допомагають долати соціальні бар’єри. І їй також. Оксана зізнається, що й сама у свої 26, коли йшла на перше заняття у рамках проєкту, переймалася тим, а що подумають люди і як це — робити вправи на вулиці. Така думка не полишала перший місяць. «А потім потроху перестала на це зважати, бо ти ж займаєшся заради власного здоров’я і задоволення, — посміхається тренерка. — Хтось навіть сказав, спостерігаючи за нашими заняттями у парку: „Ви як у Європі“. Коли починали займатися, то перехожі аж в’язи скручували — так озиралися. А зараз самі дівчата говорять: „О, на нас вже й не дивляться, до нас звикли“. Так що „Активні парки“ допомогли й цей бар’єр подолати. Це дуже добре. Спорт — це здоров’я тіла плюс емоційне розвантаження. Заняття спортом нормалізують сон, покращують емоції, знімають депресивні стани. Я не знаю, як взагалі можна без спорту жити».
Тож щоб часто не навідувати аптеку, завітайте краще у парк на заняття просто неба із Оксаною Зимогляд. Така можливість у мешканців громади ще є до кінця вересня, доки діє проєкт «Активні парки».
Настя ТОПОЛЯ, Решетилівщина.UA