Які свята відзначаємо 17 вересня
Цих вихідних своє професійне свято в Україні святкують лісівники та рятувальники.
Окрім того, саме 17 вересня в Україні вшановують тат. День батька ми традиційно відзначаємо у третю неділю вересня.
У США цього дня вшановують основний закон: сьогодні у країні смуг та зірок — День Конституції. А ще цієї неділі можна запекти солодкі осінні яблука в тісті й підтримати американський День яблук у тісті та Національний день сендвіча Монте-Крісто. Йдеться про бутерброд із двох шматочків тосту, начинений шинкою і сиром, який необхідно вмокнути у молочно-яєчний кляр і обсмажити на сковороді або у фритюрі.
Яке свято за церковним календарем
17 вересня за новим церковним календарем вшановують пам’ять святих Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії. У народі цей день називається Вселенські бабині іменини.
Софія жила в I столітті і була вдовою родом з Мілана, але разом зі своїми доньками — Вірою, Надією і Любов’ю — мешкала в Римі. Сама Софія була християнкою, в цих же традиціях виховувала і дочок.
Чутки про мудру і доброчесну Софію дійшли до імператора Адріана, і він вирішив змусити її і дочок принести дари богині Діані. Він велів їм на три дні вирушити в дім до багатої дами, яка повинна була спостерігати за ними. Софія розуміла, що чекає на них, і намагалася всіляко підтримати дівчаток. Незабаром імператор запропонував їм поклонитися язичницьким богам, але Віра, Надія і Любов відмовилися. Розлючений правитель наказав катувати Віру на очах у сім’ї, але тортури не приносили їй жодної шкоди. Тоді дівчинку наказали стратити. Слідом за нею імператор розправився з Надією і Любов’ю. Старшій, Вірі, було 12 років, середній, Надії — 10, а Любові — 9. Тіла дочок Адріан віддав матері — вона поховала їх за християнським звичаєм і через три дні померла на їхній могилі.
Святих вшановують 17 вересня за новим церковним календарем (з 1 вересня 2023 року). За старим стилем їх згадують 30 вересня.
Цей день в історії
1598 рік — голландські моряки відкривають Маврикій;
1631 рік — війська Католицької ліги розбивають протестантів біля Лейпцига;
1678 рік — за Нівегенським договором Франція та Іспанія повертають одна одній раніше завойовані території;
1787 рік — Конституційний конвент у Філадельфії ухвалює нову Конституцію США;
1834 рік — професор Михайло Максимович стає ректором Київського університету св. Володимира;
1919 рік — оприлюднюють відозву головного отамана військ УНР Симона Петлюри до населення соборної України з викладом основних положень програми уряду УНР;
1920 рік — Дієва Армія УНР звільняє Борщів, Гусятин, Теребовлю та Чортків;
1924 рік — в Женеві відкривають першу в світі приватну міжнародну школу, в якій на той час навчалося 8 учнів;
1944 рік — союзники розпочинають Голландську повітряно-десантну операцію, наймасштабнішу повітряно-десантну операцію у світовій історії;
1989 рік — у Чернівцях розпочинається І Республіканський фестиваль української пісні «Червона рута»;
1993 рік — останні підрозділи російських (колишніх радянських) військ залишають територію Республіки Польща;
2003 рік — на острові Бирючий відбувається зустріч президентів України та росії Леоніда Кучми та володимира путіна, на якій вони, зокрема, обговорюють питання морського кордону в акваторії Азовського моря та Керченської протоки.
Цього дня народилися
1853 рік — український письменник, публіцист, критик Михайло Павлик;
1864 рік — письменник, громадський діяч, класик української літератури Михайло Коцюбинський; 1883 рік — американський поет, прозаїк, драматург Вільям Карлос Вільямс. Один з найвидатніших поетів США XX століття;
1935 рік — американський письменник, один з родоначальників руху хіпі, автор роману «Політ над гніздом зозулі» Кен Кізі;
1976 рік — український боксер Євгеній Шестаков.
Народний календар
У народному календарі 17 вересня — свято Віри, Надії, Любові, або Всесвітні бабині іменини. Образи християнських мучениць у народі стали символами жінок, усіх матерів і дочок.
Цікаво, що за старих часів у народі була традиція поплакати вранці — вважалося, що того, за ким поплачуть, обійдуть стороною всі негаразди. Також цього дня заведено пекти коровай, причому в ніч на свято. Хліб прикрашали свічкою, принесеною з церкви, і пригощали короваєм усе сімейство — щоб у домі завжди був спокій і благодать.
Цього дня є кілька суворих заборон, деякі стосуються безпосередньо жінок:
не слід ні з ким сваритися;
не можна веселитися і влаштовувати пишні гуляння та застілля;
заборонено жінкам займатися будь-якою роботою, зокрема й домашніми справами.
Цей день підходить для сватання, але влаштовувати весілля не радять — погана прикмета.
Цього дня жінкам можна піти до храму або помолитися вдома — у святих великомучениць Віри, Надії, Любові та Софії просять про сімейний добробут, жіноче здоров’я і здоров’я дітей, щоб Бог дарував дитину.
Народні прикмети
Прикмети цього дня говорять про те, якими будуть Покрова і зима:
якщо цього дня ранок похмурий — усі наступні дні будуть теплими;
журавлі відлітають у теплі краї — чекай морозу на Покрову;
погожий день — до холодної зими, а якщо йде дощ — буде багато снігу.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA