Які свята відзначаємо 22 жовтня?
Нинішня неділя багато на неофіційні й часто дивакуваті свята.
22 жовтня — Міжнародний день захисту чоловічої нервової системи від насильницьких дій зі сторони жінки. Хоч це свято і не є офіційним, але воно доволі популярне, особливо в соціальних мережах. Автори цієї цікавої події невідомі. Однак, жінки часто жартують, що це самі чоловіки знайшли привід для святкування, тому що втомилися від жіночих «моралей».
Також 22 жовтня — Всесвітній день людей з вадами мовлення. Свято було створене 1998 року. Його мета — ознайомити людей з різноманітними вадами мовленнями, якими можуть страждати дорослі та діти. Найбільш важкою вадою вважається заїкання (логоневроз). Це порушення ритму, плавності, організації мовлення.
А ще 22 жовтня — День змін на краще (National Make A Difference Day). Він присвячений тому, щоб люди могли спільними зусиллями змінити цей світ та допомогти оточуючим з цим. Подія була започаткована журналом USA Weekend та командою Points of Light 1992 року.
22 жовтня — Міжнародний день Caps Lock. Ідея створення цього свята належить американцю Дереку Арнольду. Головна його мета — вказати всім тим, хто під час друкування використовує клавішу Caps Lock, що це є неприпустимим.
Також 22 жовтня — День Фехнера. Цю міжнародну подію присвятили відомому німецькому вченому, філософу та експериментальному психологу Густаву Теодору Фехнеру. Сучасні психофізики вважають цей день своїм професійним святом. Найбільше Фехнер відомий завдяки своїм досягненням, особливо «відкриттям» психофізики як сфери психології, яка вивчає взаємодію між фізичними процесами.
Яке церковне свято
За новим церковним календарем у неділю 22 жовтня православні вшановують пам’ять святого рівноапостольного Аверкія, єпископа Єрапольського, чудотворця та згадують святих сімох отроків, що в Ефесі.
Цей день в історії
794 рік — Кіото стає столицею Японії;
1618 рік — Королівський суд Англії засуджує полководця, філософа, вченого Волтера Релі до страти за вільнодумство;
1797 рік — Гарнерен Андре-Жак здійснює перший в історії людства стрибок з парашутом;
1883 рік — у Нью-Йорку відкрилася «Метрополітен-опера»;
1937 рік — заарештовують митрополита Київського і всієї України Василя Липківського;
1938 рік — Честер Карлсон виготовлює першу фотокопію паперового документа;
1945 рік — весілля віце-президента Аргентини генерала Хуана Домінго Перона й актриси Еви Перон;
1960 рік — майбутній чемпіон планети з боксу Мухамед Алі виграє свій перший бій на професійній арені;
1962 рік — президент США Джон Кеннеді виступає із заявою про оголошення повітряної і морської блокади Куби, на якій були виявлені радянські ракети;
1968 рік — завершується політ американського космічного корабля «Аполлон-7»;
1980 рік — Папа Римський скасовує вердикт 1633 року, що засуджував Галілея;
1995 рік — на Всеукраїнському Помісному Соборі митрополита Філарета обирають Патріархом Київським і всієї Руси-України;
2006 рік — семиразовий чемпіон світу з автоперегонів «Формула-1» Міхаель Шумахер на Гран-прі Бразилії 2006 закінчує кар’єру гонщика.В цей день народилися:
В цей день народилися
1878 рік — український військовий діяч Вадим Богомолець;
1912 рік — українська розвідниця, зв’язкова УВО, ОУН Дарія Гнатківська;
1913 рік — український скульптор-різьбяр Василь Свида;
1930 рік — український кінооператор, член-кореспондент Академії мистецтв України, президент Гільдії кінооператорів України Вілен Калюта;
1934 рік — український кінорежисер, сценарист, художник Георгій Юнгвальд-Хількевич;
1935 рік — український поет Борис Олійник;
1938 рік — американський актор кіно і телебачення Крістофер Ллойд. Володар трьох премій «Еммі». Знявся в ролі — Макс Тейбер у фільмі «Пролітаючи над гніздом зозулі» і доктор Еметт Браун в трилогії «Назад в майбутнє».
1947 рік — італійський співак Робертіно Лоретті, який став всесвітньо відомим в підлітковому віці (на початку 1960-х років).
Народні прикмети і традиції на 22 жовтня
Народне свято, яке відзначали цього дня наші предки — Якова-лісоруба. Цей день пращури присвячували заготівлі дров на зиму. Вважалося, що рубати на дрова можна тільки ті дерева, які вже скинули все листя, тому що в їх стовбурах менше вологи і вони краще горять.
Дрова в день Якова рубали тільки чоловіки і тільки в спеціальних місцях, де був дозволений видобуток дров. Найкращими деревами для заготівлі дров вважалися вільха, береза, осика та верба. Зрубані дрова складали прямо там, де їх зрубали, а вивозили додому на санях тільки коли сніг випаде.
Також в Яків день починали молоти зерно: просо, ячмінь і овес. Особливо вдалим день вважався для молотьби в тому випадку, якщо в цю дату випав сніг.
За старих часів 22 жовтня називали Днем першої каші. У цю дату варили кашу у великому казані з баранячим або свинячим салом. Вважалося, що пшенична каша приносить міцне здоров’я і силу. Для дітей кашу заправляли не салом, а соняшниковою або лляною олією.
Народні прикмети
Кроти копають широкі нори — до швидкого потепління, вузькі нори — до морозів.
Якщо на цибулі багато лушпиння, то зима буде морозною.
Якщо з вишні ще не все листя опало, то скоро почнеться відлига.
Дощ в цей день означає, що сніг в цьому році випаде рано.
Місяць вночі ховається за хмарами — до посушливого літа.
Що не можна робити
Не можна заготовлювати дрова з плодових дерев, таких як яблуня, вишня і груша.
Невдалий день для весілля і романтичних справ.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA