У селах Полтавщини складно купити доступні ліки
За показником доступності до цього сервісу ситуація у Полтавській області є однією із найгірших в Україні.
Станом на 1 листопада на Полтавщині 570 аптек є учасницями програми «Доступні ліки». Проте середня відстань в області від центру ПМСД, де виписуюсь препарати, до аптеки з програмою «Доступні ліки», де їх можна отримати, — понад 7 кілометрів. І це один з найгірших показників у країні.
Про це повідомляє Національна служба здоров’я України 7 листопада.
За словами очільниці НСЗУ Наталії Гусак, з початку року мешканці області погасили 495 тис. е-рецептів із 578 тис. виписаних. Що становить 85,6% від загальної кількості. Це показник вище середнього по країні.
Проте різниця між рівнем погашення рецептів у міській та сільській місцевості є суттєвою. У селах погасили тільки 11% рецептів від загальної кількості. Це означає, що люди вимушені або не купувати ліки, або їхати до міста, щоб їх придбати. 3 112,7 тис. електронних рецептів на «Доступні ліки», що були виписані у селах, жителі отримали ліки на місцях лише за 12,7 тис. рецептів. Тому й показник у містах становить 104% погашених рецептів, у селищах — 102%.
Щоб розширити доступність програми реімбурсації «Доступні ліки» для пацієнтів необхідна взаємодія Національної служби здоровʼя України з місцевою владою. Необхідно проаналізувати наявну аптечну мережу у співвідношенні з кількістю жителів громад, стимулювати аптеки доєднуватися до програми та розвʼязати проблем транспортного сполучення.
Зауважимо, що на початку року Департамент охорони здоров’я ПОВА повідомляв, що третина громад Полтавщини не має жодної аптеки, де працює програма «Доступні ліки». За даними Національної служби здоров’я України, станом на 25 вересня, на Полтавщині зареєстровані 560 місць відпуску ліків за програмою «Доступні ліки». 82% з них працюють у містах, 14% — у селищах, а 4% — у селах.
Нагадаємо, що нині за програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати медичні препарати від:
серцево-судинних захворювань;
діабету 2-го типу;
цукрового та нецукрового діабету;
бронхіальної астми;
епілепсії;
розладів психіки та поведінки;
хронічного обструктивного захворювання легенів;
хвороби Паркінсона;
імуносупресивні препарати.
У серпні 2023 року список поповнили знеболювальні для паліативних хворих. 3 жовтня додані тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові. Загалом у переліку наразі понад 500 препаратів.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA