Які свята відзначаємо 24 грудня?
Цієї неділі українці вперше відзначають Різдвяний Святвечір за новим календарем.
24 грудня у світі відзначають Святвечір за григоріанським календарем та День подорожей по вітринах.
В Україні цієї неділі також святкують День працівників архівних установ, у Мексиці, Іспанії — хороша ніч, в Італії — свято семи риб, у США — День егг-нога, у Фінляндії — День декларації про Різдвяний мир, у Мікронезії — День Конституції. У Монако сьогодні — U Pan de Natale. Цього дня Комітет зі збереження традицій князівства звертається до пекарів з проханням випікати традиційний різдвяний хліб. На ньому розташовано від чотирьох до семи маленьких горіхів, що утворюють латинський хрест, і поміщається невелика оливкова гілка, іноді гілка апельсина або лимона.
Яке релігійне свято 24 грудня
Сьогодні християни майже всього світу відзначають Святий вечір, або Надвечір’я Різдва Христового.
Вважається, що Ісус народився опівночі, тому за святковий стіл сідають ввечері.
За євангельськими переказами, того дня вагітна Діва Марія та її чоловік Йосип вирушили з Назарета до Вифлеєму, щоб зареєструватися у переписі населення. У Вифлеємі їм не було де зупинитися, тому Марія і Йосип залишились у хліву для ягнят. Саме там і народився Ісус, якого Марія поклала до ясел із сіном. В момент народження Ісуса в небі загорілася яскрава зірка, яка вказувала шлях до Спасителя.
Різдво Христове не одразу стало святом для християн. Вперше в Римській імперії його відсвяткували у 336 році.
Цей день в історії
1192 — повертаючись з Третього хрестового походу, в Ердберзі, на околиці Відня (нині — в межах міста), англійський король Річард Левове Серце був взятий в полон австрійським герцогом Леопольдом V Бабенбергом. Звинувачений у численних злочинах, він постав перед імперським судом, був виправданий, але звільнений лише через два роки за гігантський викуп у розмірі 150 тисяч марок.
1192 — повертаючись з Третього хрестового походу, в Ердберзі, на околиці Відня (нині — в межах міста), англійський король Річард Левове Серце був взятий в полон австрійським герцогом Леопольдом V Бабенбергом. Звинувачений у численних злочинах, він постав перед імперським судом, був виправданий, але звільнений лише через два роки за гігантський викуп у розмірі 150 тисяч марок.
1518 — польський король Сигізмунд І дозволив князю Василю Сангушку утворити з села Ковле місто з наданням йому магдебургського права.
1624 — гетьман Михайло Дорошенко укладає міждержавний договір про взаємодопомогу між Військом Запорозьким та Кримським ханством.
1777 — капітан Джеймс Кук та його кораблі «Резольюшн» і «Діскавері» відкрили острів, який 2 січня Кук назвав островом Різдва.
1851 — під час пожежі в бібліотеці Конгресу США згоріли 35 тисяч книг та безліч унікальних документів.
1871 — у Каїрі відбулась прем’єра опери Джузеппе Верді «Аїда», написаної для урочистостей з нагоди відкриття Суецького каналу.
1903 — у Великій Британії видано перший реєстраційний номер для авто — табличку з номером A1 отримав герцог Рассел, брат філософа Бертрана Рассела.
1908 — у Парижі відкрилося перше міжнародне авіашоу.
1914 — німецький літак скинув бомбу на англійське місто Дувр, здійснивши перше в історії авіабомбардування.
1958 — у СРСР запроваджують обов’язкову 8-річну освіту.
1979 — СРСР почав окупацію Афганістану.
1982 — дослідний зразок найбільшого серійного вантажного літака у світі Ан-124 «Руслан» здійснив перший політ.
1997 — відбувся перший концерт гурту «Мандри», цей день вважається датою заснування гурту.
2004 — запущено на орбіту український супутник «Січ-1М» (супутник дистанційного зондування Землі; 2-й у серії супутників «Січ»).
Цього дня народилися
1818 — Джеймс Джоуль, англійський фізик. Вивчав природу тепла і визначив кількість теплоти, що виділяється при механічній роботі. На його честь названа одиниця вимірювання енергії — джоуль, що застосовується у міжнародній системі СІ.
1920 — Святослав Караванський, український мовознавець, поет, журналіст, громадський діяч. З 1979 році — в еміграції у США. Автор Словника рим української мови.
1937 — В’ячеслав Чорновіл, український політичний, громадський і державний діяч, дисидент і політв’язень радянських часів, літературний критик, публіцист. Визначна постать руху опору проти національної дискримінації українського народу. Один з ініціаторів створення Української гельсінської спілки. Один із лідерів рушійної сили здобуття української незалежності — Народного руху.
1940 — Григорій Крісс, український фехтувальник. Олімпійський чемпіон в особистих змаганнях у фехтуванні на шпагах, дворазовий срібний призер Олімпіади-68, Чемпіон світу в індивідуальній шпазі 1971 року срібний призер ЧС-1967 року. Занесений до Міжнародної єврейської спортивної зали слави.
1971 — Рікі Мартін (Енріке Мартін Моралес), пуерто-ріканський співак. Найбільш популярний і високо продаваний співак латиноамериканської музики усіх часів. Загальний обсяг продажів дисків Мартіна — більше 80 мільйонів примірників. Має зірку на голлівудській Алеї слави, володар багатьох престижних нагород.
Надвечір’я Різдва Христового, Святий вечір
Увечері напередодні Різдва Христового, тобто в Різдвяний святвечір, сім’я сідає за стіл і їсть пісну вечерю. Виключено вживання алкогольних напоїв. Як тільки на небосхилі з’являлася перша вечірня зірка, всією сім’єю сідали за багатий стіл із дванадцяти різноманітних пісних страв, а звідси й назва «багата кутя» або «багатий Святвечір».
Що не можна робити 24 грудня
не можна лихословити
не можна розчісувати волосся й мити голову
не можна важко працювати, шити, в’язати й прати білизну
Народні прикмети
У народі існують кілька прикмет на цей день:
Якщо по обидва боки від сонця з’явилися відблиски, то настають морози.
Промені сонця вгору тягнуться — до холоднечі, вниз — до хуртовини.
Якщо ввечері ворони кидаються з місця на місце і ніяк нічліг собі не знайдуть, то чекай завірюхи.
Кілька білок в одне дупло залізли — будуть морози.
Горщики через край киплять — буде хмарно.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA