Усе, що ви не знали про високосний рік
2024 рік — не лише рік дракона за китайським календарем, а ще й високосний. Тож у лютому буде 29 днів замість звичних 28.
Цього року наш календар міститиме додатковий день — замість звичайних 365 у 2024 рік матиме 366 днів. Тобто буде високосним. Додатковий день отримає найкоротший місяць року — лютий.
Наступного разу високосний ми «пропустимо» в 2100 році.
Чому бувають високосні роки?
Зазвичай календарний рік триває 365 днів. Саме стільки потрібно нашій планеті часу, аби зробити один оберт навколо Сонця. Проте 365 — це округлене число. Насправді Землі потрібно рівно 365,242 190 днів, щоб зробити повний оберт. Це так званий зоряний рік. Він трохи довший за календарний, тому додаткові години, хвилини та секунди потрібно вирахувати в майбутньому.
Додаючи час від часу додатковий день, наші календарні роки коригуються та синхронізуються з порами року.
Якби не було високосного року й ми не враховували додатковий час між календарями, почали б змінюватися пори року. Наприклад, протягом приблизно 700 років літо в північній півкулі настало б у грудні, а не в червні.
Як правило, високосним стає кожен четвертий рік. Проте з цього правила є винятки. Це пов’язано з тим, що різниця між зоряним роком (точна кількість днів, годин, хвилин і секунд) і календарними роками за період у чотири роки не становить точно 24 годин. Насправді це 23,262 222 години.
Отже, цю різницю теж потрібно враховувати.
За правилом рік вважають високосним, якщо його можна поділити на чотири, щоб отримати ціле число. Єдиним винятком є роки, які можна поділити на 100 — вони не вважаються високосними.
Однак, якщо рік дає ціле число при поділі на 400, він все одно вважається високосним.
Для прикладу, 2000 рік був високосним — бо його можна було ділити і на 4, і на 400. Але 1700, 1800 і 1900 роки можна було поділити на 4, але не на 400 — тому вони не були високосними.
Традиції високосного року
З високосними роками пов’язані різні традиції та забобони.
В Ірландії 29 лютого — це Дня холостяка, коли жінкам дозволяють робити пропозицію чоловікам руки й серця. Звісно, сучасні жінки можуть зробити пропозицію чоловікам у будь-який день будь-якого року — але ця традиція сягає корінням V століття. Вважають, що вона заснована на легенді про Святу Бригіту і Святого Патріка. Кажуть, що Бригіта пішла до Патріка, щоб поскаржитися, що жінкам доводиться надто довго чекати, щоб вийти заміж, оскільки чоловіки не поспішають робити пропозиції. Вона просила дати таку можливість жінкам — й отримала. До речі, якщо чоловік відмовляє жінці цього дня, йому доведеться компенсувати моральну шкоду — наприклад, купити їй рукавички або шовкові сукні.
У Греції та Шотландії високосний рік не дуже люблять. Зокрема, греки не рекомендують одружуватися у високосний рік, особливо — 29 лютого. Забобонні вірять, що будь-який шлюб у високосний рік закінчується розлученням.
У Шотландії вірили, що додатковий день у році — це час, коли відьми збираються, щоб завдати людям лиха. Деякі шотландці досі вважають, що пологи 29 лютого приносять нещастя.
В інших культурах, навпаки — цей день народження вважають щасливим. Деякі астрономи навіть кажуть, що якщо ваш день народження припадає на 29 лютого, ви матимете унікальні таланти.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA