Чому Нафтогаз Трейдинг намагається повісити 341 мільйон чужого боргу на «Полтаватеплоенерго»
Завтра депутати Полтавської обласної ради звертатимуться до держави щодо ситуації, що склалася навколо комунального підприємства.
Напередодні позачергової сесії обласної ради стан справ на комунальному підприємстві полтавським ЗМІ пояснював директор «Полтаватеплоенерго» Олександр Олексенко. Ситуація безпосередньо пов’язана із Кременчуцькою ТЕЦ.
Нагадаємо, що у 2022 році вона була зруйнована внаслідок російського ракетного удару. Восени того ж року майно ТЕЦ передали на баланс обласної ради, аби оперативно провести реконструкцію та подати тепло у помешкання жителів лівого берега Кременчука вже 1 листопада. В тих умовах про борг ніхто не думав. Уже пізніше з’ясувалося, що він сягає 1,3 мільярда гривень — таку суму накопичив попередній орендатор Кременчуцької ТЕЦ. Через борг минулого року споживачі «Полтаватеплоенерго» на декілька днів лишалися без води, коли Нафтогаз перестав постачати на підприємство блакитне паливо. Тоді на перемовини до столиці їздили очільники області, керівництво підприємства і було досягнуто домовленості: Кременчуцьку ТЕЦ передають на баланс Міноборони, якому вона раніше й належала, а «Полтавтеплоенерго» отримує газ по тарифу 7. 42 грн за кубометр. Ця угода була чинна до 31 грудня 2023 року.
Проте до обговореної дати — 31 грудня — Міноборони відмовилося забирати у власність ТЕЦ.
«На нараді, куди теплоенерго не запросили, з’ясувалося, що у ТЕЦ є борги. Керівництво Міноборони було цими боргами шоковане. У приватній розмові сказали: ТЕЦ вони візьмуть, але борги залиште собі», — розповідає Олександр Олексенко.
Оскільки один із пунктів угоди не було виконано — про передачу Міноборони Кременчуцьку ТЕЦ — Нафтогаз Трейдинг у січні при укладанні нової угоди на постачання газу почав висувати власні умови. Зокрема, аби обласне комунальне підприємство погасило борг у розмірі 341 мільйон. Борг чужий, тож природньо, що «Полтавтеплоенерго» не пристало на такі умови. Олександр Олексенко висловив припущення: Кременчуцька ТЕЦ вже понад рік працює на мазуті, газом не користується, тому з неї цей борг Нафтогаз і не може стягнути. От його й намагаються повісити на «Полтаватеплоенерго» як власника майнового комплексу. Тому й процес передачі у державну власність гальмується.
Оскільки платити чужий борг обласне комунальне підприємство не хоче (і немає таких коштів), з ним не підписали угоду, а перевели до постачальника останньої надії з плаваючим тарифом від 21 до 25 гривень за куб газу. Тариф цей змінюється щодня. З такими цінами тепло та гаряча вода у споживачів «Полтавтеплоенерго» будуть до березня, а далі — під питанням. Тим більше, що тариф для споживачів комунальники піднімати не збираються. Олександр Олексенко зауважує, що вартість тепла й гарячої води при тарифі у 7 грн 42 коп на газ для споживачів і так чимала. А тут доведеться її піднімати утричі? Це не вихід.
Єдиний прийнятний вихід — передати таки Кременчуцьку ТЕЦ державі й укоасти угоду на постачання зі старим тарифом. З цим, власне, завтра й звертатимуться депутати Полтавської обласної ради до Президента, Уряду та Верховної Ради, аби у Полтавській області не допустили комунального колапсу.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA